Dansla "yeniden doğacaklar"

Dansla yeniden doğacaklar
İşitme engelli ortaokul öğrencileri ile engeli olmayan lise öğrencileri, hem engellilerin hem de engeli olmayanların hayata engelsiz bir pencereden bakmalarını sağlamak için "sessiz" dansta bir araya geldi

İZMİR (AA) - HALİL ŞAHİN - İşitme engellilere yönelik toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla engelli ortaokul öğrencileri ile engelsiz lise öğrencileri bir araya geldi. Öğrenciler, işitme engellilerle işitebilirlerin hayata "engeli" olmayan yeni bir pencereden bakabilmelerini sağlamak için "yeniden doğuşu" anlatan masalı sessiz bir dans gösterisiyle sunacak.

"Sessizlikte dans" projesinin sahibi Didem Ayas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sosyal hayatta engelli bireylerin engelsiz bireylerle aynı çevreyi paylaşmasına rağmen çoğu zaman fark edilmediğini söyledi. Engellilerle zaman geçirmenin onların hayatını daha iyi anlamaya yardımcı olacağına inandıklarını kaydeden Ayas, böylece onların sosyal hayata katılımının da artacağını ifade etti.

Ayas, işitme engellilerle işitebilirleri bir araya getirmek, işitme engelleri kendi çevrelerinden çıkarıp farklı çevrelere taşımak, engeli olmayanları da "sessiz dünya" hakkında fikir sahibi yapmak için "Sessizlikte dans" adıyla bir proje hazırladıklarını aktardı. 

Proje çerçevesinde Tülay Aktaş İşitme Engelliler Ortaokulu ile Özel Tevfik Fikret Fen Lisesi öğrencilerini bir dans gösterisi için bir araya getirdiklerini bildren Ayas, hem işitmeye dayalı hem de görsellikle anlaşılabilir olması açısından dansı seçtiklerine değindi. Ayas, dansın müziksiz eksik kaldığına dikkati çekerek, "İşitebilir kişilerin de işitme engellilerini anlamaları için dansı seçtik. Akpamuk adlı Türkmen masalını dansla anlatmaya karar verdik. Dansı izleyeceklerin işitme engellilerle empati kurabilmesi için seyirciler gösteriyi kulak tıkacıyla izleyecek. Gösterinin başında işaret diliyle masal hakkında bilgi verilecek ama işaret dili bilmeyenler masalın ne hakkında olduğunu oyun sonrasında dağıtılacak metinlerle öğrenebilecek. Böylece engellilerin ne yaşadığını anlayabilecekler" diye konuştu.

-Farkındalıkla yeni bir hayat

Ayas, seçtikleri masalın yeniden doğuşu anlattığını, bu masalı seçmelerinin özel bir sebebi olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

"İnsanların farkındalık sonrası yeniden doğuşu... İşitebilenler ve işitemeyenler için bu çalışmanın sonunda hayatlarında bir yenilenme olacağını düşünüyorum. Buradan ayrıldıklarında yeni bir sayfayla hayatı değerlendirebileceklerine inanıyorum. En azından karşılarında duran kişiyi yeniden görebilmeyi hedeflemekle ilgili bir şey. Gösteriyi izleyenler daha sonra toplum içinde işitme engellileri görmeye başlayacaklar."

-"Ön yargım vardı"

Özel Tevfik Fikret Fen lisesi 11. sınıf öğrencisi Dilara Aydoğuş, engelli arkadaşlarıyla çalıştıkları dans projesinin çok farklı ve keyifli olduğunu belirtti.

İlk defa engellilerle bir projede yer aldığını anlatan Aydoğuş, "Daha önce elbette toplu taşıma araçlarında ya da sokakta karşılaştık ama ilk defa bu kadar yakın bir ilişki kurduk. İlk zamanlarda elbette zorluk çektik anlaşmakta. Bir şekilde anlaşıyoruz ve insanlığın dili sevgi" dedi. 

İşitme engellilere bakışının bu projeyle değiştiğini aktaran Aydoğuş, ön yargılarının silindiğini ifade etti.

Tülay Aktaş İşitme Engelliler Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Fadime Aydın da projeye başlarken başta çekinceleri olduğunu, zorlanacağını düşündüğünü dile getirerek ancak keyifle çalıştıklarını, projede yer almaktan memnuniyet duyduğunu sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com