Darbe davası dış basında

Darbe davası dış basında
12 Eylül 1980 darbesiyle ilgili, dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya hakkında açılan dava dış basında da yankı uyandırdı.


BBC: “12 EYLÜL DAVASI TARİHİ BİR AN”

BBC, 12 Eylül davasının başlamasına ilişkin geniş haberinde “94 yaşındaki darbe lideri ve arkadaşının hükümeti devirme suçlaması ile karşı karşıya bulunması, son 5 yılda güç dengesinde meydana gelen olağanüstü bir kayma sayesinde oldu” yorumunu yaptı.

Kamuoyunun artık askeri müdahaleye hoşgörü göstermediğini de ifade eden BBC, darbe kurbanlarının davaya ilişkin farklı görüşlerini de yansıttı.

12 Eylül darbesine ilişkin davanın başlaması, yurt dışında da yorumlara yol açtı. BBC, “94 yaşındaki darbe lideri ve arkadaşının hükümeti devirme suçlaması ile karşı karşıya bulunması, son 5 yılda güç dengesinde meydana gelen olağanüstü bir kayma sayesinde oldu” yorumunu yaptığı haberinde Türkiye’de kamuoyunun artık askeri müdahaleye hoşgörü göstermediğini de kaydetti.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, “Türkiye’nin Evren ve Şahinkaya davası, tarihi bir an” başlığı ile verdiği geniş haberinde TSK’nın, Cumhuriyet’in 90-yıllık tarihinin büyük bir bölümünde “güçlü ve dokunulmaz bir kurum” olduğunu, Atatürk’ün komutasındaki Türk askerlerinin, Osmanlı İmparatorluğu yıkıntılarından modern Türkiye’yi kurmakla övüldüğünü kaydetti.

12 EYLÜL DARBELERDEN EN VAHŞİSİ”

Soğuk savaş sırasında ordunun “Türkiye’yi Batı’nın yanına ittiğini, ABD askerleriyle yakın ve bazen da örtülü ilişkileri kurduğunu” söyleyen BBC, ordunun şimdiye kadar “dört seçilmiş hükümeti” iktidardan indirdiğini, 12 Eylül darbesinin de “en ezici ve en vahşi darbe” olduğunu da belirtti.

BBC, 12 Eylül döneminde 50 kişinin idam edildiğine, yarım milyondan fazla insanın tutuklandığına, binlerce de vatandaşlıklarını kaybedip sürgüne gittiğine dikkat çektiği haberinde şunları da kaydetti:

“1980 darbesinden sonra birçok kişi işkenceye maruz kaldı veya tutuklandı. Ana hedefi, her türlüden sol gruplar idi Ancak aynı zamanda merkezi politikacıları, bürokratları, akademisyenleri ve kendilerinin güç üzerindeki kontrolüne tehdit oluşturabilecek kişiler.”

12 Eylül yönetiminin, seçilmiş hükümetlerin “değiştirmek veya kaldırmak için hala mücadele ettikleri tamamen anti demokratik” bir Anayasa hazırladığına işaret eden BBC” Eğitim üzerinde sıkı kontrolü empoze ettiler, üniversite kampüslerinde siyaseti yasakladılar ve müfredatı daha milliyetçi olsun diye yeniden yazdılar” dedi.

“EVREN HALA PİŞMAN DEĞİL”

BBC, bütün bunlara rağmen Evren’in ordunun yaptıkları konusunda hala pişmanlık göstermediğini belirterek “94 yaşındaki darbe lideri ve arkadaşının hükümeti devirme suçlaması ile karşı karşıya bulunması, son 5 yılda güç dengesinde meydana gelen olağanüstü bir kayma sayesinde” yorumunu yaptı.

DARBE KURBANLARININ DAVA İLE İLGİLİ FARKLI GÖRÜŞLERİ

Türk kamuoyunun artık askeri müdahaleye hoşgörü göstermediğini de ifade eden BBC, haberinde darbe kurbanlarının davaya ilişkin açıklamalarını da yansıttı. 12 Eylül döneminde “solcu bir aktivist” olan Doğan Tarkan, “Mutlu ve gururlu olacağım” derken “Bu büyük bir zafer. Cezaevine gönderilip gönderilmemeleri, benim için önemli değil. Dava yetiyor. Yaşayacakları aşağılama yeter” sözlerini kullandı.

12 Eylül döneminde solcu bir barış örgütü için çalışan Niyazi Dalyancı ise, davanın “gösteri” olduğunu düşündüğünü belirterek “İki yaşlı adamın yargılanmasının bir fark edeceğini sanmıyorum. Darbe kurbanı bizler için önemli olanı, o dönemin tüm kalıntılarının ve kısıtlamalarının demokratik bir sisteme dönüştürüldüğünü görmektir ve bu olmadı” diye konuştu.

İSRAİL BASINI: “ERDOĞAN, 15 YIL SONRA ORDUYLA HESAPLAŞIYOR”

Haaretz gazetesi, 1997'de Başbakan Erbakan’a ordu tarafından verilen ultimatomda eğitim ile ilgili de talimat verildiğini belirterek, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şimdi ordu ile hesaplaşacak” değerlendirmesini yaptı.

Zorunlu eğitimin 4+4+4 sistemi ile 12 yıla çıkarılmasına ilişkin Türkiye’de yaşanan tartışmalar İsrail basınında yer aldı. Haaretz gazetesi, 1997’de Başbakan Necmettin Erbakan’a ordu tarafından verilen ultimatomda eğitim ile ilgili de talimat verildiğini belirterek, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şimdi ordu ile bunun hesabını görüyor” yorumunda bulundu.

İsrail gazetesi Haaretz’in önemli yazarlarından Zvi Bar’el, “Andımız” ile başladığı yazısında, Türk okullarında ne sabah duası ne de Allah’a şükran olmadığını, vatanın her şey olduğunu ve dinin okulda yeri olmadığını belirterek, bunu Atatürk’ün kararlaştırdığını ve ordunun 1997’de İslami Refah Partisi lideri Başbakan Necmettin Erbakan’a verdiği ultimatomda bu yönde talimatlara yer verildiğini kaydetti.

Bunun Türkiye’deki son askeri darbe olduğuna dikkat çeken Zvi Bar’el, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şimdi ordu ile hesaplaşacak” diyerek, Türk çocuklarına Kuran’ı seçmeli ders olarak alma imkanı veren yeni zorunlu eğitim yasasının parlamentodan geçtiğini belirtti.
Türkiye’de eğitim reformuyla ilgili her şeyi, bir tarafın “olumlu” diğer tarafın ise “tehlikeli” olarak gösterdiğini kaydeden Zvi Bar’el, AKP ile muhalefet partisi CHP arasında eğitim reformuyla ilgili yapılan tartışmalara yer verdi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com