Darbe komisyonu Demirel'i dinleyecek

Darbe komisyonu Demirel'i dinleyecek
Darbe komisyonu perşembe günü evinde Süleyman Demirel'i dinleyecek.

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, aralarında eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in de bulunduğu 6 ismin ivedilikle dinlenmesine karar verdi.

TBMM Darbeleri Araştırma ve İnceleme Komisyonu Sözcüsü, AKP Çankırı Milletvekili İdris Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, görüşmenin Demirel'in Güniz Sokak'taki konutunda gerçekleşeceğini belirtirken, ''Yapılacak olan görüşmeye 9. Cumuhurbaşkanımızın 1960 darbesine ve 1971 muhtırasına, 1980 darbesine ve 28 Şubat muhtırasına tanıklık etmiş olması nedeniyle komisyonumuzca daha önceden oluşturulan üç ayrı alt komisyonu temsilen görevlendirilecek arkadaşlarımız katılacaktır'' ifadelerini kullandı. 
 
Anayasa'nın 98 ve Meclis İç Tüzüğü'nün 104. maddesi gereğince Meclis Araştırma Komisyonu'na verilen yetki çerçevesinde Demirel'in ''bilgisine ve tanıklık ettiği olaylar hakkında görgüsüne başvurulacağını'' belirten Şahin, şunları kaydetti: 
 
''Kamuoyunda var olan ve olması muhtemel olan yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak açısından Meclis Araştırma Komisyonumuzun yetkisi dahilinde bir ifade alma durumu söz konusu olmadığı gibi böyle bir yetkisinin de bulunmadığı, Araştırma Komisyonumuzun görevinin Anayasa ve iç Tüzük'te de belirtildiği üzere araştırılacak konulara ilişkin bilgi ve görgüsü bulunanların tanıklığına müracaat etmek olduğu kamuoyuna saygıyla duyurulur.''


Oluşturulan 3 alt komisyondan 1980 darbesiyle ilgili 60, 1960 darbesiyle ilgili 43, 28 Şubat süreciyle ilgili 180’in üzerinde ismin dinlenmesi talebi geldiğini belirten Komisyon Sözcüsü İdris Şahin, bu isimlerden önemli bir bölümünün ortak isimler olduğunu söyledi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com