“Darbecilere yargı yolu açıldı”

“Darbecilere yargı yolu açıldı”
Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Şükrü Nazlı, halk oylamasının sonuçlarına ilişkin, ''Darbelerin engellenmesi ve darbe yapanlardan hesap sorulması ve diğer ilk adımda çıkarılan maddeler, Türkiye'nin bundan sonra daha rahat hareket edebileceğinin, birta

KÜTAHYA - Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Şükrü Nazlı, halk oylamasının sonuçlarına ilişkin, ''Darbelerin engellenmesi ve darbe yapanlardan hesap sorulması ve diğer ilk adımda çıkarılan maddeler, Türkiye'nin bundan sonra daha rahat hareket edebileceğinin, birtakım kabiliyetlerinin artacağının işaretidir'' dedi.
Nazlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 12 Eylülde özgürlüğe ilk adımı attığını bildirdi.
Halk oylamasını, ''Türkiye için çok tarihi, kritik bir karar süreci, bir dönüm noktası'' diye niteleyen Nazlı, ''12 Eylül 1980 darbe anayasasından 30 yıl sonra halkın demokrasi ve özgürlükler yolunda büyük oranda destek vermesiyle Türkiye'nin demokratikleşmesinin bundan sonra daha sağlam bir zeminde ilerleyeceğini'' söyledi.
''Türkiye bundan sonra bambaşka bir Türkiye olacak, özgürlükler ve demokratikleşme alanının daha da genişleyeceğine inancımız tamdır'' diyen Nazlı, referandumda anayasa değişikliğinin gerçekleşmesine gerekli desteği veren tüm Türkiye ve Kütahya'daki vatandaşlara teşekkür etti.
Nazlı, halk oylamasının sonuçlarını, ''Türkiye bir yandan çeteler, mafya, terör örgütü ve suç örgütleriyle mücadele ederken, ülkede daha temiz bir toplumun dillendirilmesinin ifadesi'' diye değerlendirerek, şöyle devam etti:
''Türkiye'de son 8 yıldır her geçen gün gelişme ve kalkınma adına olumlu adımlar atılmaktadır. Bu adımlar atılırken içeriden bazı güçler tarafından Türkiye'nin bu gelişiminin engellenmesi çabaları görüldü. Referandum bundan dolayı Türkiye'nin ayağına bağlanan prangalardan kurtulmasının ilk işareti oldu. Dış dünyadaki itibarımız açısından baktığımız zaman Türkiye'ye hiç de yakışmayan, hak etmediği şekilde bir anayasa vardı. Birtakım yaşanan garipliklerden dolayı dış dünyada da eleştiri konusu oluyorduk. Hala askeri bir vesayetin ülkeye reva görülüyor olması kabul edilebilir bir durum değildi. Bunlardan da artık Türkiye'nin kurtulmuş olması anlamında dış dünyadaki itibarımız da artacaktır. Türk halkı layık olduğu şekliyle daha demokratik idare edilecektir.
'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' ifadesi bir tabela olmaktan çıkıp hayatımızdaki bir gerçek olarak artık bundan sonra yerini alacaktır. Yargıda ve Anayasa Mahkemesi üyelerinin seçiminde kast sistemi son bulacak, daha demokratik bir seçim hayata geçecektir. Bu referandum, halkın yönetime el koyması ve bu ülkede yaşayan, bu ülkenin sıkıntısını çeken Anadolu insanının da bir anlamda Türkiye'de bu şekilde bir yönetim anlayışının olamayacağını dillendirmesinin ifadesidir.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com