Darbecileri Önce Tımarhaneye Götürmeli!

Darbecileri Önce Tımarhaneye Götürmeli!
Beykent Üniversitesi'nce düzenlenen 'Asker ve Devlet' konulu seminerde konuşan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt ilginç mesajlar verdi. İşte Büyükanıt'ın sözleri:

TSK MECLİS KONTROLÜ ALTINDA:
Bazen Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) sanki ayrı bir Cumhuriyet, kimseye hesap vermeyen kurum olduğu yönünde hava yaratılıyor. Başkomutanlık, TBMM'nin manevi varlığında, Cumhurbaşkanlığı tarafından temsil olunuyor. Türk milletinin kontrolü altında.

NERESİ ANTİDEMOKRATİK: Milli Güvenlik Kanunu'nun 2. maddesindeki, 'iç ve dış tehditlere karşı korunması ve kollanması' şeklindeki tanımı anımsatan Büyükanıt şöyle devam etti: Bunda antidemokratik ne var? Ya ben anlayamıyorum ya başka bir şey.

İÇ DIŞ GÜVENLİK AYRIMI OLMAZ: İç Hizmetler Yönetmeliği'nin 85. maddesinde, TSK'ya Türkiye Cumhuriyeti'ni, içe dışa karşı lüzumunda silahla koruma onuru verilir. AB, TSK'nın sadece dış güvenliği sağlayan bir kurum haline dönüştürmesini istemektedir. Peki PKK'dan nasıl koruyacaksınız? PKK içerde. Kimse İtalya'yı, Fransa'yı bölmeye çalışmıyor.

ÖNCE TEDAVİ ET: Deniyor ki bu 35. madde darbeye sebep olur. Bu kadar komik bir şey olamaz. Kimsenin 21. yüzyılda bir darbe düşüncesi içinde olmaması lazım. Olanı normal bulmamak lazım. Darbe girişiminde bulunduysa yargılamadan önce tımarhaneye götürüp tedavi ettirmeli ve sonra yargılamalı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral '21. yüzyılda darbe girişiminde bulunan, yargıdan önce tımarhaneye götürülmeli' dedi.

TSK, İSPANYOL ORDUSU GİBİ DEĞİL
BÜYÜKANIT, şöyle devam etti: Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar sürekli olarak iç tehditler oluyor. Sonuç olarak Kopenhang Kriterleri kapsamında her ülke için geçerli olabilecek bir kriter mevcut değildir. Demokrasi uygulamaları ve sivil asker ilişkileri ülkeden ülkeye değişmekte. Bu anlamda Fransa ordusunun rolüyle İspanya ordusunun rolü, Türk ordusunun rolü ile Belçika ordusunun rolü farklıdır.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com