Darbezede askere bakanlık engeli!

Darbezede askere bakanlık engeli!
12 Mart ve 12 Eylül döneminde ordudan atılan askerlerin ayrımcılığı telafi edecek yasal düzenleme beklentisi, Milli Savunma Bakanlığı engeline takıldı.

YAŞ (Yüksek Askeri Şura) kararıyla ordudan atılan askerler için çıkarılan yasadan yararlanamayan 12 Mart ve 12 Eylül döneminde ordudan atılan askerlerin ayrımcılığı telafi edecek yasal düzenleme beklentisi, Milli Savunma Bakanlığı engeline takıldı.
 
Vatan gazetesinden Kemal Göktaş’ın haberine göre, daha önce bu konuda yeni bir hazırlık içine girdiklerini açıklayan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz konuya ilişkin soru önergesini yanıtlarken, herhangi bir hazırlıktan söz etmedi.
 
CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Bakan Yılmaz’a yönelttiği soru önergesinde, darbezede askerler için TSK Personel Yasası’na 22 Mart 2011’de Geçici Madde 32’nin eklendiğini; ancak 12 Mart 1971 muhtırasından sonra ilişiği kesilen askerler ile olağan dönemde yargı denetimine açık kararlarla ordudan atılan askerler, askeri öğrenciler ve darbe dönemi mahkemelerinde hüküm giyen askerlerin yasadan yararlanamadıklarını vurguladı.
 
Havutça, Yılmaz’ın 26 Haziran 2012’de bu askerler için bir hazırlık yaptıklarını söylediğini anımsatarak, “Sözünü ettiğiniz çalışma tamamlandı mı?” diye sordu. Yılmaz önergeye verdiği yanıtta yargı denetimine açık kararnameler ile TSK’dan ilişiği kesilenlerin Geçici Madde 32’nin kapsamı dışında olduğunu, ret kararlarına ilişkin yargı sürecinin devam ettiğini belirtmekle yetindi.
 
UZMAN ERBAŞA ZAM MÜJDESİ
 
TSK’nın erbaş kadrolarında devamlılık arz eden teknik ve kritik görevlerde, yetişmiş personel ihtiyacını karşılamak maksadıyla istihdam edilen uzman onbaşı ve uzman çavuşlara, zam için düzenleme yapıldığı ortaya çıktı. CHP Milletvekili Metin Lütfi Baydar’ın soru önergesine yanıt veren Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, şunları kaydetti: “Uzman onbaşılara yüzde 94, uzman çavuşlara yüzde 100 olarak uygulanan Hizmet Tazminatı oranlarının yüzde 100-130 oranında olacak şekilde, halen sabit yüzde 67 olan ek tazminat oranlarının yüzde 67-69 arasında olacak şekilde kademe- lendirilmesini, uzman erbaşlara da astsubaylara verilen ek göstergelerin 2/3’ünün (2200’e kadar) verilmesini amaçlayan çalışmalar yapılmıştır.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com