Darkale'nin ışığı Bursa'dan göründü

Darkale'nin ışığı Bursa'dan göründü
Soma İlçesi'ne bağlı tarihi Darkale Köyü’nün Turizme kazandırılması ve tarihinin aydınlatılması için yapılan çalışmalar meyvelerini vermeye başladı.

Bu kapsamda Tarihi Kentler Birliği’ne üye olan Tarihi Darkale Köyü’ne, Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden gelen yaklaşık 100 kişilik bir grup, incelemelerde bulundu.

Tarihi Kentler Birliği üyeliği için Bursa’da yapılan toplantıya katılan Darkale Köyü Yenileme Projesi ekibi, bu toplantıda Uludağ Üniversitesi yetkililerinin dikkatini çekti. Üniversitenin Mimarlık Fakültesi Ana Bilim Dalı öğretim görevlileri, 95 öğrencisi ile birlikte Darkale Köyü’nü ziyaret ederek, çalışmaları yürütmekte olan proje ekibinden bilgi aldılar. Gelen kafileye bilgi vermek ve çalışmaları anlatmak üzere; Belediye Meclis üyesi Şule Doğan, Belediye mimarı Nesrin Çırak, Belediye yüksek ziraat mühendisi İlknur Günal ile Soma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi Sevil Önol, Bursa’dan gelen kafileye eşlik etti.

Yapılan ziyarette, Soma Belediyesi destekli sivil inisiyatifli çalışmaların yerinde incelenmesi sağlandı ve yapılan çalışmalardaki aşamalardan bahsedildi. Yenileme Projesi Sorumlusu Belediye Meclis üyesi Şule Doğan, projede önemle üzerinde durulanın, Soma ve Darkale’nin tarihsel geçmişinin üniversitelerle ortaklaşa yürütülen çalışmalarla belgelenmesi olduğunu, sivil inisiyatifin çalışmalarını şevkle yürüttüğünü anlattı. Şu an koruma planının anıtlar kurulunda onay beklediğini söyleyen Doğan, projeye tüm kurumların destek verdiğini, amaçlarının bu projeyi Türkiye de ses getirecek bir noktaya gitmekte olduğunu ifade ederek, Uludağ Üniversitesi ile ileride ortak çalışmalar yapılması temennisinde bulundu. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com