Davanın Kaderini Belirleyecek Kritik Sorular!

Davanın Kaderini Belirleyecek Kritik Sorular!
Ergenekon davasına bakan mahkeme çok kritik 24 sorunun peşine düştü. İşte ayrıntılar...

Ergenekon'da mahkeme, İbrahim Şahin'in Genelkurmay ve MİT'le ilişkisinin sorulması, Eruygur'un sağlık durumu ve Susurluk'a ilişkin 24 önemli karar aldı.

Ergenekon'da mahkeme, İbrahim Şahin'in Genelkurmay ve MİT'le ilişkisinin sorulması, Eruygur'un sağlık durumu ve Susurluk'a ilişkin 24 önemli karar aldı.

Birinci ve İkinci Ergenekon davalarında mahkeme heyeti, sanık ve avukatların taleplerine ilişkin değerlendirmelerini yaparak önemli kararlar aldı. Genelkurmay ve MİT'e yazı yazılarak İbrahim Şahin'le ilişkilerinin sorulmasını karara bağlayan mahkeme, Başbakanlık Teftiş Kurulu'ndan da Susurluk dosyasını istedi.

Mahkeme heyetinin İkinci Ergenekon Davası'na ilişkin aldığı kararlar şöyle:

»Genelkurmay Başkanlığı'na yazı yazılarak, sanıklardan eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin ile 2007 yılından itibaren kurumsal olarak görüşülüp görüşülmediğinin bildirilmesi.

»“Metin Gürak ve Bekir Kalyoncu isimli generallerin döneminde kendisinin terörle mücadele konusunda Müsteşarlıkta görevlendirileceğini” ifade eden Şahin ile 2007 yılından itibaren kurumsal olarak görüşülüp görüşülmediğinin bildirilmesi için Genelkurmay Başkanlığı'na yazı yazılması.

»Bu generallerin, İbrahim Şahin ile herhangi bir görüşmelerinin bulunup bulunulmadığının da belirtilmesi.

»İbrahim Şahin ve Fatma Cengiz ile ilişkili olarak kabul edilip hakkında dava açılan asker kişiler ve bunların konuşmalarında geçen generaller Metin Gürak, Bekir Kalyoncu ve Talat Erten hakkında herhangi bir soruşturma ve araştırma yapılıp yapılmadığının tesbiti ile varsa bu konudaki soruşturma ve araştırma tutanak ve belgelerin mahkemeye gönderilmesinin istenmesi.

Susurluk'un mali boyutu

»Başbakanlık'a yazı yazılarak, Susurluk olayının mali boyutuyla ilgili verilmiş bir raporun bulunup bulunmadığının sorulması.

»Varsa buna ilişkin rapor ile Susurluk olayıyla ilgili tüm rapor ve belgelerin aslının veya onaylı suretinin gizlilik kuralları dikkate alınarak talep edilmesi.

»İbrahim Şahin ile bağlantılı olabileceği değerlendirilen Susurluk hükümlülerinden eski özel timci Ayhan Çarkın'ın ifadelerinin gönderilmesi için İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne yazı yazılması.

»MİT Müsteşarlığı'na yazı yazılarak, Şahin'in beyanı çerçevesinde, Minas Durmazgüler'e suikast planlarının, bildirilip bildirilmediğinin sorulması.

»Müştekiler Ali Balkız, Kazım Genç ve mağdur Mesrob Mutafyan ile ilgili olarak aynı doğrultuda MİT'e yazı yazılması.

Avcı'dan çıkan kasetler

»MİT'e yazılan yazıda, tutuklanmadan önce İbrahim Şahin ile hangi amaçla ve hangi konularda sosyal ilişki kurulduğunun sorulmasına, Şahin ile Fatma Cengiz'in, MİT ile irtibatları konusunda ileri sürülen iddiaların cevaplanmasının istenmesi.

»Erzurum ve Ardahan İl Emniyet müdürlüklerine yazı yazılarak, Şahin ile ilgili ifade ve delil klasörlerinde geçen PKK'ya ait olduğu söylenen silah deposuyla ilgili bilgi ve belge olup olmadığının sorulması.

»Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın devam eden soruşturma kapsamında ele geçirildiği iddia edilen özel hayatın gizliliğinin ihlaline ilişkin kaset dökümlerinin İstanbul Başsavcıvekilliği'nden istenmesi.

Eruygur'un sağlığı nasıl

»İstanbul Başsavcıvekilliği'ne yazı yazılarak, sanık Şener Eruygur'un nihai sağlık durumunun tespitinin yaptırılarak, düzenlenecek sağlık raporunun mahkemeye gönderilmesi.

»Jandarma'ya müzekkere yazılarak, 2003-2004 yıllarına ait karargah içi komutan programının imha edildiği bildirildiğinden, bunun yasal dayanağı ve imha tutanaklarının gönderilmesini isteyen mahkeme heyeti, o dönemde Jandarma Genel Komutanı olan Eruygur ile gerekli temas sağlanarak, bu yıllara ait programın temin edilip mahkemeye gönderilmesi.

Danıştay baskına “tanık” oluyor

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Birinci Ergenekon Davası'ndaki taleplere ilişkin yaptığı değerlendirmede ise şu ara kararları verdi:

» Danıştay saldırısıyla ilgili görgüsü ve beyanı bulunan Danıştay 2. Daire Başkanı Kamuran Erboğa'nın talimatla 'tanık' olarak ifadesinin alınması.

» Danıştay saldırısı mağdurları, Danıştay Başkanı Mustafa Birden ile üye hakimler Ayla Gönenç, Ayfer Özdemir ve Ahmet Çobanoğlu'na hakları hatırlatılarak, şikayet, müdahale talepleri ve delillerin sorulması için nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na talimat yazılması.

» Talimata Gönenç'in savcılık ifadesi ile Alparslan Arslan'ın teşhise elverişli fotoğraflarının da eklenerek teşhis işleminin yaptırılması.

Emniyet'e suikast sorusu

» CMK 250. maddesiyle yetkili nöbetçi Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazılarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Hamza Keleş'in tanıklığına başvurulmasına.

» Sanıklardan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in, Danıştay olayından sonra devlet yetkilileri ile iki kamu kurumlarına suikast yapılacağı, bunların 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Adalet Bakanlığı olabileceği şeklindeki beyanları dikkate alınarak, Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, MİT Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yazı yazılması.

» Sanıklardan İsmail Yıldız hakkında mahkemeye yönelik sözleri nedeniyle gereğinin yapılması için Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılması. İlk duruşmada da tanık Mehmet Ener ve Kemalettin Gülen'in dinlenmek üzere hazır edilmeleri için İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne yazı yazılması.

» Daha önce dinlenmeleri kararlaştırılan Sinan Berberoğlu ve Nejat Uysal'ın zorla getirilmesi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com