"Davanın yöntemi, ciddi soruları gündeme getirdi"

"Davanın yöntemi, ciddi soruları gündeme getirdi"
Independent gazetesi, Balyoz davasındaki kanıtların yasallığının sorgulandığını belirttiği haberinde "davanın yöntemi, ülkenin demokratik siciline ilişkin ciddi soruları gündeme getirdi" dedi.

Türkiye'de tartışma yaratan Balyoz davası kararlarının yurt dışındaki yankıları sürüyor. İngiliz Indepedent gazetesi, davanın dayandığı kanıtların yasallığının sorgulandığını belirtirken "davanın yöntemi, ülkenin demokratik siciline ilişkin ciddi soruları gündeme getirdi" yorumunu yaptı.

Indepedent, 330 üst düzeydeki subayın darbeye eksik teşebbüsünden mahkum olduğunu duyururken davanın Türkiye'nin "ılımlı İslami" hükümetini ile askerleri karşı karşıya getiren bir yargılama gibi göründüğünü kaydetti.

Davanın dayandırıldığı kanıtlara ilişkin soru işaretlerinin bulunduğunu da yazan gazete, kanıtlarda tahrifat yapıldığı iddialarının ardından yargılanan subayların ailelerinin kanıtlarını yasallığının sorguladığına dikkat çekti.

Haberde Türkiye'de ordunun benimsediği laik kimlikten yana olanlar ile daha muhafazakar bir dini kimliği benimseyenler arasında bir "mücadele" olduğu savunuldu. Haberde "AB, Türkiye'yi, 1960'dan beri dört darbe lanse eden güçlü orduyu dizginlemeye çağırsa da davanın yöntemi, ülkenin demokratik siciline ilişkin ciddi soruları gündeme getirdi" satırları yer aldı.  (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com