Davul çalınmayacak...

Davul çalınmayacak...
Ramazan ayı dolayısıyla Tavşanlı ilçesinde tüm camilerde mukabele okunacak, iki camide teravih namazı kılınacak.

Ramazan ayı dolayısıyla Tavşanlı ilçesinde tüm camilerde mukabele okunacak, iki camide teravih namazı kılınacak.
Tavşanlı Müftüsü Mecit Amil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ramazanın bereket ve verimlilik ayı olduğu hatırlatarak, bu ayın ibadet, sahur, iftar, tövbe ve istiğfarlar, dostluk ve kardeşlik duygularıyla bir eğitim ayı olduğunu bildirdi.
Ramazanın, Allah'ın emrettiği şekilde oruç tutan Müslümanlar için çok verimli ve bereketli bir ay olduğunu ifade eden Amil, şöyle konuştu:
''Bir ay boyunca bir okul gibi bizi eğitecek olan bu sayılı günlerde namaz, oruç, Kur'an, fitre ve zekat, iftar ve sahur, tövbe ve istiğfar, nefis terbiyesi, sağlık, barış, kardeşlik ve dayanışma gibi dersler vardır. Sabrın yarısı olan oruçla Allah için meşakkatlere katlanacağız. Aynı şartlarda oruç tutarak nefisleri terbiye eden eşitlik eğitimi yapacağız. Beş vakit namaz, teravih, mukabele dinleme ve iftar sofralarında bir araya gelip kaynaşacağız. Sadece yeme içme ve menfaat duygusundan ibaret olan maddeci düşünceyi bırakıp paylaşmayı fiilen tatbik edeceğiz. Kara kuru da olsa bir parça ekmeğin, bir bardak serin suyun ne büyük nimetler olduğunun farkına varıp, iftar sofrasında, (Allah'ım, senin rızan için oruç tuttum, senin verdiğin rızkla orucumu açıyorum. Hamd olsun verdiğin nimetlere, şükran ve afiyete) diye dualar edip Rabbimize yakınlığımızı doya doya hissedeceğiz.
Tavşanlı'da Pazar Camisi ve Çukurköy Esentepe Camisinde hatimle teravih namazı kılınacak. Tüm camilerimizde sabah ve ikindi namazlarından önce mukabele okunacak. Ulu Camide öğle ve teravih namazlarından önce vaaz edilecek. Fitre ise bu sene 7,5 liradır. Ayrıca Ramazan ayı içerisinde durumu iyi olanlar, aile fertlerinin her biri için birer fitre verebilir.''

-SAHURA KALDIRMAK İÇİN DAVUL ÇALINMAYACAK-

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Belediye Meclisi kararıyla Ramazan ayında kahvehaneler, parklar ve bahçelerin saat 03.30'a, internet kafelerin ise saat 02.00'ye kadar açık kalabileceğine karar verildiğini bildirdi.
Aynı kararda, bu yıl Ramazan davulcularının faaliyetine izin verilmeyeceğinin de belirtildiğini duyuran Güler, ''Belediye Meclisimiz, halkımızın talep ve ihtiyaçlarını değerlendirerek kararlar almıştır. Ramazan ayı bu yıl mevsimin en sıcak günlerine rastlamıştır. Ramazanın ilçemize, ülkemize ve dünyaya hayırlara vesile olmasını dilerim'' ifadelerini kullandı.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com