Davul zurna eşliğinde okula gidiyorlar

Davul zurna eşliğinde  okula gidiyorlar
Kütahya’nın merkez Saka köyünde okulu sevdirmek için eğitime yeni başlayan birinci sınıf öğrencileri Osmanlı sıbyan mekteplerinde olduğu gibi evlerinden davul zurna ve manilerle tek tek alınıyor.
Kütahya merkez Saka köyü ilk ve orta okulunda öğrencileri okula sevdirmek ve önemli olduklarını hissettirmek için Osmanlı’da uygulanan sıbyan mektebine yeni başlayan çocuklara yapılan evlerinden törenle alma geleneği yaşatılıyor.
Okul önünde hazırlıklarını tamamlayan kortej bir Osmanlı geleneği olan okula yeni başlayan çocukları evlerinden alma geleneğini yaşatılıyor. Davul zurna öğrenci ve öğretmenlerin katıldığı kortejde köydeki okula yeni başlayan tüm çocuklar evlerinden tek tek manilerle alınıyor.
Evlerin önüne gelen kortej önce mani okuyorlar, ardından öğretmenleri tarafından ailelerinin yanından korteje dahil ediliyorlar. Bu etkinliği ilk defa gören köylüler memnun oldukların ifade ettiler. Bu uygulamadan köylülerin ve velilerin memnun olduklarını söyleyen köylüler bu uygulamanın devam etmesini istiyor.
Öğrenciler kadar velilerinde heyecanları gözlerinden okunuyor. Minikler evlerinden tek tek alındıktan sonra kendileriyle birlikte büyümek üzere ağaç fideleri dikti.
 
Tüm köy gezildikten ve ağaç dikildikten sonra kortej öğrenci, öğretmen ve velilerle birlikte okula geldiler.
Röp 4: “Çok mutluyuz. Çocuğumuz çok sevinçli heyecanlı tabiî ki bizde . Hem bu davul zurna olayı çocuklara heyecan kattı. Hevesli gelmeye başladılar okula. Ne zaman davul gelecek, ne zaman bizi götürecekler diye.”
Yürüyüşün ardından okul müdürü İsa Bayır tarafından öğrenci ve velilere uygulama hakkında bilgi verildi. Birinci sınıfı öğretmenleri  birinci sınıflar için hazırladıkları hediyeleri çocuklara verdiler. 
Gazetemize açıklamayapan okul müdürü İsa Bayır şunları söyledi: “Bu yaptığımız Osmanlı da sıbyan mekteplerinde çocuklar okula başlarken yapılan bir merasim. Biz bunu günümüz versiyonunda yapmaya çalıştık. Amacımız çocukların okuma yazma arzusunu tetiklemek, çocuğun aile içinde ve toplumda çok önemli bir yeri olduğunu belirlemek bunu çocuğa hissettirmek. Çocuğa okulun hayatında önemli bir dönemeç olduğunun farkına varmasını sağlamak. Çocuklarda ağaç bilincini orman bilincini geliştirmek gibi farklı amaçlarımız var. Bunun dışında velilerin okula karşı ilgilerini arttırmayı planlıyoruz bu projede. Bununla da arttıracağımızı beklemekteyiz. Bu projeye destek veren başta öğretmenlerimize ve velilerimize teşekkür ediyorum.”dedi.
 
Okulun il gününde öğrenciler okul bahçesine kurulan oyun alanında gönüllerince eğlendiler. Program sonunda öğrenci ve velilere pilav ayran ikram edildi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com