Davutoğlu CICA için net konuştu

Davutoğlu CICA için net konuştu
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'nda konuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, New York'ta düzenlenen Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK-CICA) bakanlar toplantısına başkanlık yapmasının ardından basın toplantısı düzenledi.

Ahmet Davutoğlu, ''CICA, Asya ölçeğindeki tek güvenlik teşkilatı, bunu da bilmek lazım, Asya'da, Güneydoğu Asya'da, Orta Asya'da farklı yapılar var, ama bütün Asya'yı kuşatan, bütün Asya'nın temsil edildiği tek yapı. Bugün de iki yeni üyeyle daha da güçlendi'' dedi.

EN ÖNEMLİ ÖRGÜT OLMAYA ADAY

Bahreyn ve Kamboçya'nın bugünkü toplantıda Türkiye'nin dönem başkanlığı ve şahitliğinde iki ülkenin katılım anlaşmasını imzalayarak CICA'ya üye olduklarını söyleyen Davutoğlu, şunları kaydetti: ''Önümüzdeki dönemde Asya'nın güvenlik sorunları, dünya gündeminin ön sıralarında yer almaya devam edecek, çünkü Asya en büyük kıta olarak sahip olduğu coğrafi, kültürel, tarihi, dini farklılıklar da göz önüne alındığında, Asya'da bir güven ortamının oluşması, bütün dünyada da barışın sağlanmasında büyük öncelik oluşturuyor. Bugün birçok uluslararası konu Asya ile ilgili, Afganistan'dan, Körfez'deki sorunlara, Ortadoğu barış sürecine, Güney Asya'daki sorunlara kadar birçok konular doğrudan Asya ile ilgili. Asya'da ekonomik alanda son dönemde yaşanan gelişmeleri de göz önüne aldığınızda CICA önümüzdeki dönemin en önemli uluslararası örgütlerinden biri olmaya aday. Biz bunu daha da güçlendirmek istiyoruz ki gelecek dönemde Asya uluslararası alandaki yerini daha yapıcı bir şekilde alabilsin.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com