Davutoğlu davayı kaybetti

Davutoğlu davayı kaybetti
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan’a açtığı tazminat davasını kaybetti.

AKP Konya Milletvekili ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan'ın, 26 Haziran 2012 tarihinde TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı gündem dışı konuşmada kendisine hakaret ettiğini öne sürerek açtığı davayı kaybetti.

Sapan'ın, " Obama'nın o ünlü parmak işareti ile ayağına çağırdığı Türkiye Cumhuriyeti'nin en başarısız Dışişleri Bakanı, iş yandaşa çıkar sağlamaya gelince her AKP'li gibi ne kadar başarılı olduğunu göstermiştir" sözlerinin yer aldığı konuşma yüzünden kişilik haklarının ihlal edildiğini öne sürdü. Sapan'dan 50 bin lira manevi tazminat talebinde bulundu.

ANTALYA'NIN HAKLARINI SAVUNDUM

Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada savunmasını yapan CHP'li Yıldıray Sapan konuşmasında, "Sınır tespiti objektif ölçülerde değil siyasi manevralarla, yörede bulunan taş ocağı işletmecilerinin isteği doğrultusunda yapılmıştır. Antalya İl Özel İdaresi'nden işletme ruhsat alamayan 4 taş ocağı, önce kayalarla yolları kapattı. Ardından da İçişleri Bakanları – Başbakanlık – Cumhurbaşkanlığı üçlü kararnamesi ile Antalya'nın 13 kilometrelik toprağı aniden Konya'ya bağlandı. Böylece taş ocaklarının ruhsat alması sağlandı. Bu karar öncesinde yasa gereği olması gereken Antalya İl İdare Kurulu'nun kararı alınmadı.

TOPRAKLAR İADE EDİLMELİ

Davayı değerlendiren Yıldıray Sapan, "Ünlü Altınbeşik Mağarası'nın yakınlarındaki bölgede AKP yandaşların taş ocağı açmasını sağlamak için bir gecede üçlü kararneme ile Antalya'nın 13 kilometrelik toprağı Konya'ya bağlandı. Bu olayda Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu nüfuzunu kullandı. Ortada Konya Beyşehir Kadastro Mahkemesi'nin 2005 yılında bu toprakların Antalya'ya ait olduğunu belirten kararı var. Bu karar yok sayılarak söz konusu haksız işlem yapıldı. Antalya İl Genel Meclisi Üyesi Ali Erkan'ın üçlü kararnamenin iptali için Danıştay'a dava açtı. Bu davanın takipçisiyiz. İbradı'dan, Antalya'dan haksız yere alınan topraklar mutlaka iade edilmeli" dedi.(MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com