Davutoğlu: Esad son şansı kullanamadı

Davutoğlu: Esad son şansı kullanamadı
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’nin, 'son şans' olarak değerlendirdiği Arap Birliği'nin önerilerini değerlendirmediğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’nin, 'son şans' olarak değerlendirdiği Arap Birliği'nin önerilerini değerlendirmediğini söyledi. Davutoğlu, gerek Türkiye gerekse Arap Birliği'nin çözüm için çalıştığını, ancak olumlu sonuç alınamadığını belirtti.

Resmi ziyaret için Fas'ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet davutoğlu'dan, Suriye'ye ilgili açıklama geldi. Davutoğlu, Arap Birliği'nin sunduğu önerilerin Suriye için son şans olduğunu, ancak yönetimin bunu değerlendiremediğini söyledi.Davutoğlu, Fas Dışişleri Bakanı Taib Fassi Fihri ile bir araya gelmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, "Biz bir an önce Suriyede akan kanın durmasını istiyoruz" dedi ve halkın talepleri doğrultusunda bir değişimin derhal başlamasını arzu ettiklerini belirtti. Davutoğlu, Suriye halkının yanında olduklarını söyleyerek, "Kimse bizden Suriye'deki bu insani trajediye sessiz kalmamızı beklemesin" diye konuştu.

DİPLOMATİK MİSYONLARA SALDIRI

Türkiye'deki temsilciliklerin de Türkiye'nin koruması altında olduğunu söyleyen Davutoğlu, bu durumun Suriye için de geçerli olduğunu bildirdi.

"KİMSE SESSİZ KALAMAZ"

Bakan Davutoğlu bu hususa ilişkin mesajlarını kararlı ve açık bir şekilde Suriye tarafına ilettiklerini belirterek, "Kimse bizim dış temsilciliklerimizdeki görevlilerimize ve Türkiye Cumhuriyeti'nin toprağı sayılan o temsilciliklere tecavüz edilmesine sessiz kalamaz" diye konuştu.

"MUTLAK VE KESİN BİR ÖZÜR"

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in dün basın toplantısında özür dilediğini hatırlatan Davutoğlu, "Ancak biz mutlak ve kesin anlamda bu korumanın sağlanmasını talep ediyoruz. Bu özrün de sadece basın önünde değil resmen ve diğer ülkelerden de yani Suudi Arabistan ve Katar'dan da dilenmesini bekliyoruz. Bu temel devlet ilkesine saygı duyulmasını beklemek hakkımızdır" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com