Davutoğlu, Fransa’yı uyardı

Davutoğlu, Fransa’yı uyardı
Dışişleri bakanı Davutoğlu, Fransa’yı sert bir dille uyardı

Davutoğlu, Fransa'da Perşembe günü görüşülecek olan sözde Ermeni soykırımını inkar edenler para cezasına çarptırılmasıyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

 24. Reform İzleme Grubu toplantısı sona erdi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun ev sahipliğindeki toplantıya; Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ve Türkiye-AB Karma Parlamentosu Komisyonu Başkanı Afif Demirkıran katıldı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Fransa'nın Ermeni soykırımını inkar yasasının ifade özgürlüğünü kısıtlayacağını söyleyerek, ''Fransa yeni dogmalar inşa edecekse, başka alanlarda arasın. Aynı şekilde Avrupa Birliği Fransa'yı takibe alır. Bu çağdışı yaklaşımın, bir tarih yorumunun bir Meclis tarafından bir dogma olarak kabul edilmesi konusunda, Brüksel'de bir izleme komitesi kurulur. Eğer böyle bir mekanizma kurulursa, eminiz Fransa bir çok konuda özellikle bu konuda ileri gitmeyi bırakın, geriye doğru, son derece yanlış bir sürece gidildiğinin kabul eder diye ümit ediyoruz'' şeklinde konuştu.

 Fransa'daki sivil topluma ve Fransa hükümetine çağrıda bulunan Davutoğlu, ''Fransa'da ifade özgürlüğüne sahip çıkın. Bu ifade özgürlüğüne karşı cephe alanlara karşı önce siz tavır alın. Biz kendi tarihimiz biliriz, kendi tarihimizle yüzleşmeyi biliriz. Fransa'da ifade özgürlüğü ve Fransız değerleri tehdit altındadır. Bu konuda Fransız sivil toplumu gerekli izlemeyi yapacaktır'' dedi.

 Fransa'nın tasarıyı geçirmesi halinde nasıl bir tavır alacaklarına dair soruya Davutoğlu, tasarıyı sadece Türkiye'ye değil, aynı zamanda ifade özgürlüğüne bir darbe olarak gördüklerinin söyledi. Davutoğlu, ''Öncelikle Fransız toplumunun buna karşı çıkması lazım. Yeni bir dogma inşasına önce Fransız toplumunun isyan etmesi lazım. Bunları takip edeceğiz. Bugün itibarıyla Fransız yönetimi, Meclisi değil, Fransa sivil toplumu, entellektüelleriyle birlikte bir sınavla karşı karşıya. Yapacakları tercih, kısa dönemde seçim kazanılmasına küçük bir etkide bulunabilir. Uzun vadede Fransız vicdani nu kabullenemeyecektir" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, Fransa'nın kendilerini de mi ceza vereceğini sorgulayarak,''Yılmaz Çolpan, bir Türk diplomat. 22 Aralık 1979'da Fransa'da şehit edildi. Siz aynı gün onu şehit edenlere mesaj verircesine ve onları neredeyse haklı çıkarırcasına yasa çıkarıyorsunuz. Bunun kabul edilebilir bir tarafı yok. Biz, Fransız toplumunun müeyyide uygulamasını istiyoruz. Onlar bu yasa geçmiş olsa bile, bu yasa yaşayamaz. Avrupa ortasında bu yasa yaşarsa, Avrupa Ortaçağ'daki dogmalara geri döner'' dedi.

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com