Davutoğlu, gündemdeki soruları yanıtladı (3)

Davutoğlu, gündemdeki soruları yanıtladı (3)
Davutoğlu:

ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesiyle ilgili, Hakan Fidan’a yönelik uluslararası komploları herkesin bildiğini, fedakar ve vatanperver güvenlik birimlerinin yetkililerine hükümet olarak sahip çıktıklarını belirterek, " Onlara gelen her söz bizedir. Kılıçdaroğlu’na buradan söylüyorum. Hesabınız varsa bizimle görün" dedi.

Bakan Davutoğlu, NTV'nin Konya'dan yaptığı canlı yayında gündemdeki soruları yanıtladı.

Davutoğlu, bu tür toplantıların sürekli yapıldığını belirterek, "Bir bakan olarak onlardan bir rapor alıp Başbakanımıza iletmek üzere derliyorum. Brifing alıyorum. Bir karar verilecek. Şimdi oradaki Genelkurmay İkinci Başkanımız son derece çok sağlam bir sicille, askerlik onuruyla o göreve gelmiş bir yetkili olarak tatbiki her şeyi bizimle, Türkiye Cumhuriyeti hükümetiyle açık bir şekilde paylaşır, kanaatini söyler. Devlet işleyişi böyledir. Biz aynı devletin yetkilileriyiz, orada iki tane devlet yok. Bir hükümet bir de Genelkurmay Başkanlığı veya Dışişleri Bakanlığı diye iki devlet yok. Türkiye Cumhuriyeti devletinin bakanı ile Türkiye Cumhuriyeti devletinin Genelkurmay Başkanlığı İkinci Başkanı, MİT Müsteşarı ve Dışişleri Müsteşarı konuşuyor" şeklinde konuştu.

Güvenlik toplantısında siyasetin konuşulmadığına dikkati çeken Davutoğlu, "Onları AK Parti politikalarına hizmet etmekle suçluyor. Orada siyaset konuşulmuyor. Bir tek yerde AK parti geçmedi. Ben Dışişleri Bakanlığı makamı odasına girdiğimde Türkiye Cumhuriyeti devletini ve 75 milyon vatandaşımızın güvenliğini temsil eden bir bakan olarak davranıyorum" dedi.

- "Biz orada 75 milyonun kaderini konuşuyoruz"-

Davutoğlu, "Konya’da miting meydanında AK Partili olarak konuşurum. Ama Bakan olarak halktan aldığım o yetki, beni orada, bütün halk benden, beni eleştiren bütün herkes benden sorulur. Bizden nefret edenlerin güvenliği de bizden sorulur. Her türlü eleştiriyi yapanların güvenliği de bizden sorulur. Biz orada 75 milyonun kaderini konuşuyoruz ve o kaderle ilgili olarak da Başbakanımıza, yine bu ülkenin 75 milyonunu temsil eden Sayın Başbakana siyaset opsiyonları, askeri opsiyonlar sunuyoruz. Her şeyi konuşuruz. Siz burada tutup ta Genelkurmay İkinci Başkanını, Dışişleri Müsteşarını kıt bir akılla ve devlet geleneğine aykırı bir şekilde siyasi otoriteye isyana teşvik ederseniz, onların dediğini yapmayın derseniz, bu açık bir şekilde bürokrasiyi siyasete karşı isyan etme teşebbüsüdür. Devlet ahlakına sahip olan, devlet geleneği anlayışına sahip olan ve en önemlisi de demokrasi anlayışına sahip olan hiçbir siyasetçi bunu yapamaz. Olmaz ya, eğer bütün bu komplolar tutsa, tutmaz ya, sen o koltukta oturuyor olsan, Genelkurmay İkinci Başkanı, CHP’ye mi hizmet etmiş olacak. Dışişleri Müsteşarı CHP’ye mi hizmet etmiş olacak" diye konuştu.

Davutoğlu, çalışma arkadaşlarına duyduğu güvenle ilgili, "Bakınız, ben Dışişleri Müsteşarımla 5 yıldır çalışıyorum. Daha önce Suriye-İsrail görüşmeleri de dahil olmak üzere baş danışmanken de onun tecrübesini, onun birikimini bizzat gözledim. Müsteşarlık büyük bir onurdur ama maddi bakımdan da yurt dışı görevinin dışında olan diplomat düşük bir maaşla iktifa etmek durumundadır. Başbakanımızın da onayı ile kalmasını rica ettim bu dönemde, kaldı. Çünkü tarih bilincine, devlet ahlakına sonuna kadar kefil olduğum bir arkadaşımızdır.

 Siz onlarla nasıl bu şekilde bir oyuna kalkışırsınız. Bu benim bakan olarak üçüncü Genelkurmay İkinci Başkanımız ile çalışmam. Aslan Güler Paşa ile Hulusi Akar Paşa ile şimdi de Yaşar Güler Paşa ile. Her biri birbirinden kıymetli askeri tecrübeye sahip, son derece yetkin TSK görevlileri. Yaşar Güler Paşanın en zor zamanlarda gece yarılarına kadar bizimle çalıştığını biz biliriz. Daha önce Kara Kuvvetleri komutanımız şimdi Genelkurmay İkinci Başkanımız Hulusi Akar Paşa ile bütün o mülteciler politikasını, sınırda alınan güvenliği, milletimiz ve sınır boylarındaki vatandaşlarımız daha güvende uyusun diye biz gece birlerde toplantı yaptık" dedi.

- "Hakan Fidan’a yönelik uluslararası komploları herkes biliyor"-

Davutoğlu, "Libya’dan tahliyeyi aynı ekip yaptı. Hakan Fidan’a yönelik uluslararası komploları herkes biliyor. Biz gerçekten fedakar ve vatanperver güvenlik birimlerinin yetkililerine sahip çıkmazsak biz hükümet olarak zaten sahip çıkarız. Sayın Başbakanımız da arkalarında, biz de hükümet olarak arkalarındayız. Onlara gelen her söz bizedir. Kılıçdaroğlu’na buradan söylüyorum. Hesabınız varsa bizimle görün. Genelkurmayın, TSK’nın onlarca yıl şerefli üniformasını taşımış ya da Türkiye’yi en zor şartlarda dünyada temsil etmiş büyükelçileri hedef almayın. Varsa bir hesabınız bizimle görün. Bunun hesabı zaten 30 Mart’ta görülecek" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Bu  bir isyana teşviktir, onu söylüyorum. Siyasi otoritenin verdiği talimatı uygulamama gibi bir yaklaşımı bürokrasiye telkin etmek devlet ahlakıyla bağdaşmaz. Bürokrasiye niye onlara bu bilgiyi veriyorsunuz diye bir eleştiri getirmek devlet ahlakıyla, bürokrasi ahlakıyla bağdaşmaz. Herkes devlet sistemi içerisinde yerini bilecek" dedi.

-"Twitter bir özgürlük fedaisi değil"-

Sosyal paylaşım sitelerinin kapatılmasıyla ilgili Davutoğlu, "Orada vatandaşlarımızın kişisel hukuklarının ihlaliyle ilgili bir durum var. Onlarca dava var. Twitter bir özgürlük fedaisi değil, bunu bilelim. Twitter bir uluslararası şirket. Tamam üzerinde özgürce bir iletişim yapılan alan ama nihayetinde uluslararası bir şirket. Bütün uluslararası şirketler gibi TC mahkemelerinin aldığı kararlara, Türk hukuk sitemine saygı gösterecek. Yok ben Avrupa ülkelerindeki hukuk sistemine saygı gösteririm, TC mahkemelerinin aldığı kararlara ise ister uygularım ister uygulamam derseniz o zaman biz kendi vatandaşımızın hukukunu koruyamayız.

Bir hanımefendiye sahte hesap açmak suretiyle porno yayını yapılmasını kim kabul edebilir. Bunu durdur diyorsunuz, durdurmuyor. Kendinizi o hanım yerine koyun bir kere de. Herkes kendisine değdiği zaman feryat ediyor. Ama empati yapmıyor. Özellikle hanım yazarlara soruyorum. Aydınlara söylüyorum. Kendinizi o hanımın yerine koyun. Ya da aydın, tanınmış bir kimsenin sahte hesabını düşünerek kendinizi onun yerine koyun. Ama bir süreç işliyor. Dün bu olay olduğunda Başbakanımız ile istişare ettik. Ulaştırma Bakanımızla, Telekominikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve ilgili yetkililerle konuştuk. Bütün bu basından sorumlu olduğu için Sayın Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç ile istişare ettik. Burada çok açık bir şekilde ulusal güvenliğe dönük bir saldırı var" dedi.

Davutoğlu, "Dikkat ederseniz Youtube hemen kapanmadı. Yaklaşık 4-5 saat geçti. TİB Başkanlığımıza müracaat edildi. Ulusal güvenliği ilgilendiren ve doğrudan devlet mahremiyetini vatandaşlarımızın ve alandaki askerimizin güvenliğini riske eden bir yayın söz konusu. Youtube ile temasa geçti, TİB başkanlığı hesap durdurulsun diye. Ama tahribat o kısa sürede yapıldı" dedi.

Bakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Düşünebiliyor musunuz, mesela enerji ile ilgili uluslararası bir şirket Türkiye’nin enerji politikalarını tamamen tahrip etmeye dönük bir şey yapsa ve hala Türkiye’de enerji üretiyor olsa Türkiye’de enerji piyasasında olsa bu kabul edilebilir bir şey mi? Yani Türkiye’nin bütün enerji şeylerini, doğalgaz hatlarını bloke ediyor ama hala siz ona çalışma izni veriyorsunuz. Bu, ulusal güvenlik meselesidir. Bu Avrupa’da bir devlette de olsa böyle bir tutum alınırdı, Amerika veya herhangi bir yerde. Bakınız ben, tam, sınırsız özgürlük yanlısı bir insanım, iletişim alanında, fikir alanında, entelektüel alanda. Ama bu bir fikir hürriyeti değil. Bu bir güvenlik meselesi. Dolayısıyla devlet olarak bu tedbiri alırız biz. Şunu açıkça söylüyorum. Hiçbir şey Türkiye Cumhuriyeti devleti güvenliğinden, milletimizin istikbalinden ve vatandaşlarımızın tek tek hukukundan daha önemli değildir.

Davutoğlu, Bürüksel'e yapacağı ziyarette bu konuyla ilgili nasıl bir açıklama yapacağıyla ilgili soru üzerine, "Şimdiye kadar muhataplarımın hepsini ben uzun yıllardır tanıyorum. Onlar da bizi tanırlar. Kimse bizden hesap sorar tarzda soru yöneltemez bize. Türk demokrasisi de sıradan bir demokrasi değildir. Bizim devlet geleneğimiz artık belli bir dengeye oturmuştur. Her halükarda sorduğum husus şu oluyor. Bu mesele sizin ülkenizde olsa nasıl tavır alırdınız? Kimse de çıkıp böyle olsaydı, bizim Başbakanımız, Dışişleri Bakanımızın konuştuğu bir metni çıkıp internet ortamında yayınlanmasına izin verirdik diyemez. Diyemez, çünkü geçmiş örnekleri var bunun" diye konuştu.

Son olarak İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu ile bir görüşme yaptınız mı şeklindeki soru üzerine Davutoğlu, “Daha önce yaptığımız açıklamalarda İsrail ile yaptığımız görüşmelerde neredeysek oradayız” dedi.

Davutoğlu bugün, AK Parti'nin Konya mitinginde halka hitap edecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ses tellerini dinlendirmek için İstanbul'da istirahat edeceği, Konya ve Kayseri mitinglerinin bakan, milletvekili ve belediye başkan adaylarının katılımıyla gerçekleştirileceği bildirilmişti.

(bitti)

 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com