Davutoğlu: Karar Libya Halkının

Davutoğlu: Karar Libya Halkının
Davutoğlu, Romanya Dışişleri Bakanı Baconschi ile bir araya gelerek ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Paris'te yarın düzenlenecek olan üst düzey Libya toplantısında, teknik hazırlıkları tamamlanan bazı hususlara ilişkin adımlar atılacağını belirterek İstanbul, Paris ve New York'taki toplantıların Libya halkına destek amacı taşıdığını, nihai kararın Libya halkına ait olduğunu kaydetti.

Davutoğlu, Bükreş'teki temasları çerçevesinde Romanya Dışişleri Bakanı Baconschi ile bir araya gelerek ortak basın toplantısı düzenledi.

Bir gazetecinin Paris'te yarın Libya ile ilgili düzenlenecek olan üst düzey toplantıdan beklentilerini sorması üzerine Davutoğlu, yarın Paris'te Libya ile ilgili önemli bir toplantı yapılacağını söyleyerek, 15 Temmuz'da da Uluslararası Libya Temas Grubu'nun İstanbul'da toplandığını hatırlattı.

İstanbul toplantısında uluslararası toplumun sağladığı büyük destek ve Libya'da Ulusal Geçiş Konseyi'nin sağladığı başarıların bugünkü tabloyu olumlu yönde değiştirdiğini belirten Davutoğlu, Geçiş Konseyi güçleri Trablus'a girdiği gün kendisinin Bingazi'ye gittiğini, o gün birçok dışişleri bakanı dostuyla telefonda görüştüğünü ifade ederek şunları kaydetti:

"Orada alınan kararlar çerçevesinde İstanbul'da dönem başkanı olarak tekrar bir toplantıya ev sahipliği yaptık geçen hafta. Yine o telekonferansta Paris'te de bir üst düzey toplantı yapılmasına karar verildi. Bu toplantı ile birlikte aslında teknik hazırlıkları tamamlanan birkaç önemli hususta adımlar atılmasını bekliyoruz.

Birisi artık bütün uluslararası forumlarda Geçiş Konseyi'nin Libya'nın tek temsilcisi olarak dünya tarafından tanınması. İstanbul'da aldığımız karar çerçevesinde, Paris'te de bunu teyit ettikten sonra inşallah BM Genel Kurul toplantılarında Libya yeni bayrağı ve yönetimi ile temsil edilebilecek diye umuyoruz. "

Bakan Davutoğlu ikinci adımın Libya'nın yeni yönetiminin Mali kaynağa duyduğu ihtiyaç hakkında olduğunu söyleyerek, Türkiye'nin yeni yönetime temmuz ayında 100 milyonu hibe olmak üzere 300 milyon dolarlık kredi sağladığını hatırlattı. BM ve ABD'nin de yakın zamanda 1, 5 milyar doları serbest bıraktığını söyleyen Davutoğlu, Paris'te güçlü bir kararla Libya halkının hakkı olan ve yaklaşık 125 milyar doları bulan uluslararası dondurulmuş kaynakların serbest bırakılmasını arzu ettiklerini kaydetti.

Davutoğlu şöyle konuştu:

"Bu Mali Kaynaklar ne Kaddafi'nin şahsi malıdır ne de uluslararası bankaların değerleridir. Libya'ya bizzat da Bingazi'ye son bir ayda 2 kez gittiğim için ne zor şartlarda yaşadıklarını biliyorum. Libya'da yeni yönetimin tanınmasını müteakip bu Kaynaklar üzerindeki blokaj da kaldırılmalı ve yeni bir Güvenlik Konseyi kararı çıkartılmalıdır. Üçüncüsü de Libya'nın güvenlik şartları iyileşinceye kadar BM'nin 1970 sayılı kararı çerçevesinde NATO'nun Libya'ya sağladığı destek sürmelidir. Ama Libya'nın geleceği ile ilgili nihai karar Libya halkına aittir. Uluslararası toplumun gerek İstanbul gerek Paris gerekse New York'ta BM marjında yapacağı bu toplantılar Libya halkına destek niteliği taşır, nihai karar Libya halkınındır. "

Davutoğlu, Romanyalı bakan Baconschi ile görüşmelerinin çok verimli geçtiğini de söyleyerek, Romanya'nın Türkiye için hem komşu hem müttefik ülke hem de önemli bir ortak ülke olduğunu belirtti.

Davutoğlu, Türk ve Tatar toplumlarının iki ülke arasında kültürel bir köprü olduğunu ifade ederek, Bükreş ve Köstence'de Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri açacaklarını kaydetti.

Davutoğlu ile Baconschi görüşmelerinin ardından Türkiye-Romanya Stratejik İşbirliği Ortak Deklarasyonu'nu paraflayarak, iki ülke dışişleri bakanlıkları arasında işbirliğine ilişkin anlaşmayı imzaladılar.

Bakan Davutoğlu, daha sonra Romanya'daki Türk iş adamları ve yatırımcılarla bir araya geldi. Türk iş adamlarının faaliyetleri hakkında bilgi alan Davutoğlu, başta vize olmak üzere sıkıntılarını dinledi. Davutoğlu Romanya'daki 6 bin Türk şirketinin faaliyetlerine katkıda bulunma ve sorunlarını çözme sözü verdi.

Balkan turundaki Davutoğlu ve beraberindeki heyetin bu gece geç saatlerde Libya toplantısı için Bükreş'ten Paris'e geçmesi bekleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com