Davutoğlu Kosova'ya sahip çıktı!

Davutoğlu Kosova'ya sahip çıktı!
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kosova ziyareti çerçevesinde Mamuşa'da Türk toplumuyla bir araya geldi...

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kosova ziyareti çerçevesinde Mamuşa'da Türk toplumuyla bir araya geldi.

YETKİLİLERLE GÖRÜŞTÜ

Davutoğlu, Prizren'de Yunus Emre Kültür Merkezi'nin açılış töreninin ardından Kosova Türk Taburu Görev Kuvvet Komutanlığını ziyaret etti.

Ziyaretten sonra Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Merkezi'ne giden Davutoğlu, burada Kosova'daki hükümetin üyesi Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ve partinin diğer yetkilileriyle görüştü.

Bakan Davutoğlu ve beraberindeki heyet daha sonra Mamuşa'ya geçerek ilk olarak Mamuşa belediye binasını ziyaret etti ve Türkiye tarafından yaptırılan Anadolu İlköğretim Okulu'nda Mamuşalılara hitap etti.

"KENDİ VATANIMIZ GİBİ VATANDIR"

Bakan Davutoğlukonuşmasında, Rumeli'nin kendileri için bir sıla olduğunu belirterek,''Kosova kendi vatanımız gibi vatandır. Mamuşalılar da kendi ailemizdir. Sizler bizim Anadolu'nun öz evlatları gibi hep yüreğimizdesiniz'' dedi.

Davutoğlu, Kosova'yı ilk tanıyan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu da hatırlatarak, ''Kosova üç yıllık bir devlet gibi görünüyor ama bizim için aslında 622 yıllık bir devlettir'' diye konuştu.

Kosova'yı son bir ayda Türkiye'den iki başbakan yardımcısı ve iki bakanın ziyaret ettiğine dikkati çeken Davutoğlu, bunun Türkiye'nin Kosova'yı yalnız bırakmayacağının bir kanıtı olduğunu bildirdi.

Kosovalı yetkililerle dün yeni biyometrik pasaportlar konusunu görüştüğünü açıklayan Davutoğlu, Kosovalı yetkililerin bu pasaportların Türkçe olması konusunda söz verdiğini kaydederek, bu müjdeyi Mamuşalılara vermek istediğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkler ve Arnavutların tarihi hep birlikte yaşadıklarını ve bundan sonra da birlikte yaşayacaklarını da ifade ederek ''Türkler ve Arnavutlar et ve tırnak gibi hiçbir zaman birbirinden ayrılmayacak. Balkanları barış havzası haline getireceğiz'' dedi.

Davutoğlu, Mamuşalılara birlik ve beraberliklerini bozmamaları tavsiyesinde bulunarak, Mamuşalıların talebi olan spor salonu konusunda ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi.

Bakan Davutoğlu'nun Mamuşa ziyareti sırasında öğrenciler folklor gösterisi sunarak, sevgi gösterilerinde bulundu.

Davutoğlu ve beraberindeki heyet Mamuşa'daki temaslarının ardından yeniden Prizren'e dönerek Şadırvan Meydanı'nda Kosova Türk toplumu ile iftar yemeğine katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com