Davutoğlu-Lidegaard ortak basın toplantısı (2)

Davutoğlu-Lidegaard ortak basın toplantısı (2)
Dışişleri Bakanı Davutoğlu:

ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de son yüzyılın en büyük insanlık trajedilerinden birinin yaşandığını belirterek "Suriye halkı, rejim ve aşırı akım terörist grupların tehdidi altında. Halk iki baskıyı da aynı anda hissediyor" dedi. 

Davutoğlu, resmi temaslar gerçekleştirmek üzere Türkiye'ye gelen Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard ile Dışişleri Bakanlığında ortak basın toplantısı yaptı. 

Türkiye-Danimarka ilişkilerinin köklü temellere dayandığını söyleyen Davutoğlu, son yıllarda ülkeler arasındaki ikili ilişkilerde canlanma olduğunu belirtti. Danimarka'ya, Türkiye'nin AB üyelik sürecine verdiği destek için teşekkür eden Davutoğlu, görüşmede Avrupa Parlamentosu seçimleri, Ukrayna ve Suriye gibi konularının yanı sıra ikili ilişkileri ele aldıklarını kaydetti. 

Davutoğlu, iki ülkenin Ukrayna krizine aynı perspektiften yaklaştıklarını ifade ederek "Türkiye Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün korunması noktasında tavrı nettir. Eğer toprak bütünlüğü konusu bir kez zedelenirse domino etkisi gibi tüm Avrupa ve Avrasya'yı etkileyebilir" değerlendirmesini yaptı.

-Suriye ve Kırım-

Suriye'de son bir yüzyılın en büyük insanlık trajedilerinden birinin yaşandığını belirten Davutoğlu, "Suriye, rejim ve aşırı akım terörist grupların tehdidi altında. Suriye halkı iki baskıyı aynı anda hissediyor" diye konuştu. 

Davutoğlu bir soru üzerine, Kırım'ın statüsünün açık ve net olduğunu, Türkiye için Kırım'da en önemli parametrelerin başında Kırım Tatar Türklerinin güvenliğinin geldiğini kaydetti. 

-AB ile müzakereler- 

Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard ise Türkiye'nin AB sürecini desteklediklerini bildirerek "Müzakerelerde 23'üncü ve 24'üncü fasıllar açılmalı" dedi. 

Davutoğlu'na misafirperverliği için teşekkür eden  Lidegaard, iki ülke ilişkilerinin hiç bu kadar güçlü olmadığını ve bu işbirliğinin artarak devam etmesini umduğunu dile getirdi. Lidegaard, Türkiye ile tüm uluslararası krizlerde ortak hareket ettiklerini, Türkiye'de basın özgürlüğü konusunda bazı sorunlar olmasına rağmen gelişmeleri takdirle izlediklerini ve büyük ilerlemeler olduğunu ifade etti. 

Türkiye'nin Suriyeli mültecilere kapılarını açmasına da değinen Lidegaard, "Tüm uluslararası camia Türkiye'nin Suriye için yaptıklarını farkında. Sanırım hiçbir ülke bu kadar mülteciye ev sahipliği yapamaz" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com