Davutoğlu-Memmedyarov-Zarif ortak basın toplantısı (2)

Davutoğlu-Memmedyarov-Zarif ortak basın toplantısı (2)
İran Dışişleri Bakanı Zarif:

VAN (AA) - İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Türkiye-Azerbaycan-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nda kabul edilen eylem planıyla ilgili olarak, "Eylem planını takip etmek, sonuca götürmek, farklı alanlarda eyleme dönüştürmek, üç ülkeyi birbirine bağlayan alanları geliştirmek ümit ediyorum ki hem üç ülkenin halkının yararına olur hem de bölgedeki barışın ve istikrarın sağlanmasına, ekonomik anlamda da bölgenin gelişmesine yardımcı olur" dedi.

Türkiye-Azerbaycan-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nın üçüncüsü Türkiye'nin ev sahipliğinde Van'da yapıldı. Üç ülkeyi ortaklaşa ilgilendiren konularda bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi imkanları üzerinde görüş alışverişinde bulunulan ve basına kapalı yapılan toplantının ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve İran Dışişleri Bakanı Zarif ortak basın toplantısı düzenledi.

Zarif, toplantının yapıldığı Van şehrinde Türkiye ve İran sınırları arasındaki uzaklığın 280 kilometreye indiğine işaret ederek, toplantının İran'a böylesine yakın bir ilde yapılması sebebiyle mutlu olduğunu söyledi.

Bir haftadan daha az bir süre içinde Nevruz Bayramı'nı kutlayacaklarını hatırlatan Zarif, "Nevruz Bayramı, Türkiye, İran ve Azerbaycan'ın ortak kültürel mirasıdır ve bizi birbirimize daha fazla bağlamıştır" dedi.

 Zarif, üçlü toplantı ile ilgili de "Güzel bir toplantı geçti aramızda. Üç bakan olarak çok değerli görüşmeler ve istişareler yaptık" diye konuştu.

- 2014-2016 Eylem Planı -

Toplantıda kabul edilen 2014-2016 Eylem Planı nedeniyle duyduğu memnuniyeti dile getiren Zarif, şöyle devam etti:

"Eylem Planı'nı takip etmek, sonuca götürmek, farklı alanlarda eyleme dönüştürmek, üç ülkeyi birbirine bağlayan alanları geliştirmek ümit ediyorum ki hem üç ülkenin halkının yararına olur hem de bölgedeki barışın ve istikrarın sağlanmasına, ekonomik anlamda da bölgenin gelişmesine yardımcı olur."

Toplantıda enerji, ulaştırma, turizm ve kültürel konular dahil olmak üzere çeşitli konuların ele alındığına işaret eden Zarif, "Bunlar gerçekten bizim çok önem verdiğimiz konulardır ve üç yıl içinde bu eylem planı çerçevesinde bunları kesinlikle takip edeceğiz" şeklinde konuştu.

Zarif, bir sonraki toplantının İran'da yapılacak olmasının hem kendisi hem de İran için onur ve gurur kaynağı olduğunu söyledi.

Zarif, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Türkiye'ye yapması beklenen ziyaretiyle ilgili bir soru üzerine de Ruhani'nin gelecek bir iki ay içinde resmi ziyarette bulunmak üzere Türkiye'ye geleceğini açıkladı.

Konuşmasının devamında Türkiye-İran ilişkilerine değinen Zarif, "Altı ay önce dışişleri bakanı oldum ve bu altı ay içinde sekiz defa Ahmet Bey'le görüştüm. Bu bizim ilişkilerimizin ne kadar iyi olduğunu gösteriyor" ifadesini kullandı.

- Dağlık Karabağ sorunu-

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov ise toplantıda, 2014 - 2016 yılı eylem planının kabul edilmesinin yanı sıra Dağlık Karabağ sorununun da ele alındığını söyledi.

Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğinin altını çizen Memmedyarov, "Ermenistan askerleri Azerbaycan topraklarını terk etmelidir" dedi.

Toplantının bölgenin barış ve refah seviyesini artırarak ekonomik gelişmesine katkıda bulunduğuna işaret eden Memmedyarov, her üç ülkenin halklarının birbiriyle yakın temas içerisinde olmaları gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

Toplantının ardından Davutoğlu ve Zarif birlikte Cuma namazı kıldı. Üç bakan daha sonra çalışma yemeğinde bir araya geldi.

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com