Davutoğlu-Ngafuan ortak basın toplantısı (2)

Davutoğlu-Ngafuan ortak basın toplantısı (2)
Dışişleri Bakanı Davutoğlu: "2015-2016 BMGK için yaptığımız başvuruya güçlü destek vermekteler"

ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Liberya’nın uluslararası üyelikler konusunda Türkiye'ye verdiği destekten dolayı müteşekkir olduğunu belirtirken, "2015-2016 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) için yaptığımız başvuruya güçlü destek vermekteler ve bu desteğe ilişkin yazılı teyitlerini bize iletmiş oldular" dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile Liberya Dışişleri Bakanı Augustine Kpehe Ngafuan, Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Ziyaretin tarihi olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, "Türkiye ile Liberya arasında ikili ilişkiler anlamında anlaşmalar imzaladık. Bu üç anlaşma ile güzel bir başlangıç yapıyoruz, hem eğitim alanında hem Diplomasi Akademileri arasındaki ilişkiler bağlamında hem de diplomatik pasaport sahibi görevlilerimizin vize muafiyeti çerçevesi anlamında" diye konuştu.

İki ülkenin gelecekteki işbirlikleri anlamında ön görüşme yaptıklarını söyleyen Davutoğlu, “İkimizin de mutabık kaldığı ve bir eylem planı çerçevesinde harekete geçeceğimiz süreçte, önümüzdeki dönemde uluslararası anlaşmaların devreye girmesi için yoğun çaba sarf edeceğiz. Bu çerçevede önümüzdeki dönemde çifte vergilendirmenin önlenmesi, yatırımların teşviki, uluslararası havacılık ve ekonomik işbirliği başta olmak üzere birçok anlaşmayı aramızda tamamlayıp en geç önümüzdeki BM Genel Kurulu marjında imzalanmak üzere ama mümkünse eğer Türkiye’den Liberya’ya bir ziyaretimde veya başka bir karşılıklı ziyarette, bu anlaşmaları imzalayacağız" diye konuştu.

Liberya'nın Türkiye ve Afrika kıtası için önemli bir ülke olduğunu söyleyen Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Liberya, Afrika’da devlet geleneğine ve bağımsızlık bilincine sahip çok eski ve köklü geçmişe sahip bir ülke ve önümüzdeki dönemde de mutlaka çok önemli roller alacak. Çok uzun süren bir iç savaş sonrası sağlanan barış ile Liberya’da kalıcı demokrasinin inşa edilmiş olması, istikrarın sağlanmış olması, hem Afrika kıtası için hem de Türkiye gibi Liberya’nın dostu olan ülkeler için önemli bir gelişmedir.

Biz Liberya Cumhurbaşkanı Ellen Johnson-Sirleaf’in, sadece Liberya’da değil, Liberya’yı aşan faaliyetlerle ve 2011’de aldığı Nobel Barış Ödülü dolayısıyla da Liberya için gurur duymuştuk. Önümüzdeki dönemde bu ilişkiler daha da ivme kazanacak. Diplomatik temsilcilikler kurulması için de karşılıklı iradeye sahibiz. Bu konuda önemli gelişmeler bekleyebiliriz."

- 2015 BMGK adaylığı -

Liberya'nın Türkiye'ye 2015 BMGK adaylığı için destek verdiğinin altını çizen Davutoğlu, "Afrika Birliği üyesi ülkelerle uluslararası işbirliğimiz sürüyor. Liberya’nın uluslararası üyelikler konusunda bize verdiği destekten dolayı müteşekkiriz. Önümüzdeki dönem 2015-2016 BMGK için yaptığımız başvuruya güçlü bir destek vermekteler ve bu desteğe ilişkin yazılı teyitlerini bize iletmiş oldular. Ayrıca, G-20 zirvesi başta olmak üzere Afrika ve Liberya’yı ilgilendiren her konuda Türkiye’nin desteği dost ülkelerin yanında olacaktır" dedi.

- Biden'ın Kıbrıs ziyareti -

Davutoğlu, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Kıbrıs'ı ziyaret edecek olmasıyla ilgili olarak da söz konusu ziyaretin son derece önemli olduğunu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Ankara'ya ilk ziyaretinde bu konuyu ele aldıklarını hatırlattı.

Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunabilecek uluslararası aktörlerin gösterdikleri ilgiyi olumlu olarak değerlendiren Davutoğlu, şunları kaydetti:

"1962'deki ziyaretten bu yana, çok uzun bir süreden sonra ABD'nin Kıbrıs sorununa bu bağlamda ilgi göstermesini olumlu değerlendiriyoruz. Her konuyu Türkiye ve KKTC bütün açık yüreklilikle konuşmaya hazırdır ancak Kıbrıs'ın çözüm parametreleri bellidir. Çok uzun bir müktesebatla oluşmuş geniş bir müzakere platformu vardır. Bu çerçevede iyi niyetli yapılacak Biden'in ziyaretini bu çerçevede önemli bir adım olarak görüyoruz, her girişimi, taraflara eşit muamelede bulunulacak her ziyareti tabii çok önemli adımlar olarak değerlendiririz."

Liberya Dışişleri Bakanı Augustine Kpehe Ngafuan, Asya ve Avrupa arasında önemli bir ülke olan Türkiye’nin yaptığı davetten mutluluk duyduklarını belirterek, "Türkiye yıllar içerisinde hem küresel politikada hem de siyasette önemli bir aktör haline geldi. Türkiye’ye IMF toplantısında katılmak için geldiğim 2009 yılı ile şimdi arasında değişmeyen tek şey, Türk misafirperverliği ve bunun için Sayın Davutoğlu’na teşekkür ediyorum" dedi.

Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi adaylığını desteklerini belirten Ngafuan, "Tüm büyükelçilerimize gerekli adımları atmaları için bilgilendirdik. Sizin BMGK’da bulunmanız sadece Türkiye’ye yarar sağlamayacak, hepimizin faydasına olacak. Savunmasız toplumların üzerinde zaten büyük etkiniz varken daha fazla desteğiniz olacaktır" dedi.

Ngafuan, Türk firmalarını Liberya'ya davet ettiği konuşmasında, "Liberya olarak THY uçuşlarının başlamasını sabırsızlıkla bekliyoruz. Tüm dünyada hayranlıkla bilinen THY’nin, Monrovia'ya uçuş başlatmasını bekliyoruz" dedi.

Liberya Dışişleri Bakanı Ngafuan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bildiğiniz gibi Liberya’da uzun yıllar süren bir iç savaş yasadık. Şimdi ise toplumumuzu yeniden inşa etmeye çalışıyoruz. Halkımızın beklentilerini yerine getirmeye çalışıyoruz. Birçok başarıya rağmen hala önümüzde zorluklar olduğunu görmekteyiz. Bu çerçevede Türk iş adamlarından Liberya’da daha fazla yatırım yapmalarını istiyoruz. Özellikler deniz ve hava limanlarımızın inşaatı ve rehabilitasyonları alanlarına Türk iş adamlarının yatırımlarını bekliyoruz. TİKA ile yaptığımız görüşmede de TİKA’nın Liberya’da uyguladığı programını genişletmesine karar verdik. Halihazırda Liberya’da birçok faaliyet gerçekleştiren TİKA, yaptığımız anlaşma ile ülkemizdeki hayatın dönüştürülmesine daha fazla katkıda bulunacak."

(Bitti)

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com