Davutoğlu: SUK’u tanıyoruz

Davutoğlu: SUK’u tanıyoruz
Ahmet Davutoğlu, “Türkiye, Suriye halkının tek meşru temsilcisi olarak Suriye Ulusal Koalisyonu’nu tanımaktadır” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye Ulusal Koalisyonu'nu Suriye halkının tek meşru temsilcisi olarak tanıdığını söyledi.
 
Davutoğlu, Cibuti'de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 39. Bakanlar Konseyi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada Suriye'deki trajediye dikkati çekerek, Suriye'de 39 binden fazla kişinin katledildiğini, Suriye yönetiminin sivilleri hedef almaya devam ettiğini kaydetti.
 
Devam eden trajedinin nedeninin, Suriye halkının meşru taleplerini kabul etmeyi reddeden Suriye rejimi olduğunu söyleyen Davutoğlu, Suriye rejiminin tüm meşruiyetini kaybettiğini belirtti. Davutoğlu, Suriye muhalefetinin ve halkının daha fazla desteği hak ettiğini vurgulayarak, uluslararası toplumu Suriye halkını desteklenmeye çağırdı.
 
İsrail'in Filistin'de uyguladığı işgalden de bahseden Davutoğlu, İsrail'in Doğu Kudüs'teki Yahudi yerleşim politikası, işgali ve saldırgan tutumunun kalıcı barış yönündeki çabaları engellediğini ifade etti.
 
İsrail'in tutumunun iki devletli çözüm vizyonunu tehlikeye soktuğunu kaydeden Davutoğlu, ''Kapsamlı, kalıcı ve adil bir barış, İslam İşbirliği Teşkilatı üye ülkelerinin ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nın nihai hedefi olmaya devam etmektedir. Ama İsrail, anlaşmalı çözüme ulaşmak için bir ön koşul olan 1967 sınırları üzerindeki parametrelere saygılı değil'' dedi.
 
İsrail'in Gazze'ye düzenlediği geniş çaplı saldırılara da değinen Davutoğlu, İsrail'in acımasız bir şekilde masum insanları öldürdüğünü ifade etti.
 
Davutoğlu, Türkiye'nin İsrail'in saldırganlığına karşı ilkeli bir eylemde bulunmak ve bu saldırıları durdurmak için Birleşmiş Milletler'de uluslararası toplumu göreve çağırdığını hatırlattı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com