Davutoğlu: Suriye'ye nota verildi!

Davutoğlu: Suriye'ye nota verildi!
Suriye'de Türk diplomatik temsilciliklerine yapılan saldırıların ardından Ankara Şam yönetimine nota verdi.

Aylardır gergin olar Türkiye-Suriye ilişkileri kopma noktasında. Suriye'de Türk diplomatik temsilciliklerine yapılan saldırıların ardından Ankara Şam yönetimine nota verirken, Türk diplomatların aileleri Ankara'ya getirildi.

Beşşar Esad yanlılarının, dün Türk diplomatik temsilciliklerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda yabancı ülke temsilciliğine saldırması bardağı taşıran son damla oldu.

Türkiye harekete geçti ve bir dizi karar alındı. Suriye'ye nota verilmesi de bu kararlar arasında yer aldı.

Bir diğer karar ise, Türk diplomatların ailelerinin Ankara'ya getirilmesi oldu ve 60 kişi havayoluyla akşam saatlerinde Türkiye'ye döndü.

Bu arada Suriye Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak uyarılırken, vatandaşlara, "mecbur kalmadıkça Suriye'ye gitmeyin" uyarısı yapıldı.

DAVUTOĞLU MUHALİFLERLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Davutoğlu da, saat 21.00 sularında Suriyeli muhaliflerle bir araya geldi. Suriye Ulusal Konseyi üyeleriyle yapılan görüşmenin başında basın mensuplarının görüntü almasına izin verildi ve herhangi bir açıklama yapılmadı.

Görüşmede Suriye ile ilgili son gelişmelerin ele alınması bekleniyor.

ŞAM’DAN KARŞI ATAK

Öte yandan Arap Birliği'nin üyeliğini askıya alma kararı sonrası Suriye, içinde bulunduğu açmaza çözüm arıyor.

Arap dünyasının desteğini kaybetmek istemeyen Şam yönetimi, acil Arap zirvesi çağrısı yaptı. Suriye devlet televizyonunda yayımlanan resmi açıklamada, zirvede ülkede artan siyasi huzursuzluğun tartışılmasının amaçlandığı belirtildi.

Şam rejimi ayrıca, üyeliğinin askıya alma kararının yürürlüğe girececeği çarşamba gününden önce Arap Birliği yetkililerinin Suriye'yi ziyaretini memnuniyetle karşılayacağını da duyurdu.

MUHALİFLERE ATEŞ AÇILDI

Suriye sokakları ise hareketli. Yönetim yanlıları pek çok kentte hem Arap Birliği'ne tepkilerini hem de devlet başkanı Esad'a desteklerini göstermek için sokaklara çıktı.

Güvenlik güçlerinin, Hama kentindeki gösteride Esad karşıtı slogan atan bir grup göstericiiye ateş açması sonucu ölenler olduğu kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Dün gece Suriye'de rejim yanlısı birtakım göstericiler tarafından Türkiye'nin Şam Büyükelçiliği, Halep Başkonsolosluğu ve Lazkiye Fahri Konsolosluğuna karşı düzenlenen menfur saldırıları şiddetle kınıyoruz" denildi.

"Bu saldırıların, Arap Birliği'nin dün Suriye'ye ilişkin aldığı bir karar sonrasında gerçekleşmesi ve en güçlü ve yoğun biçimde Türk misyonlarını hedef alması şüphesiz manidardır" diye devam eden açıklamada, gerek Türkiye'nin, gerek diğer ülkelerin Suriye'deki diplomatik ve konsüler temsilciliklerin güvenliğinin sağlanması için her türlü önlemin alınmasının, Diplomatik ve Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmeleri uyarınca öncelikle Suriye Devleti'nin yükümlülüğü altında olduğu hatırlatıldı. Ayrıca, uluslararası ilişkilerdeki yerleşik teamülün de bunu gerektirmekte olduğu belirtilerek, dolayısıyla yabancı temsilciliklerin ve mensuplarının korunması, kabul eden devlet bakımından temel bir sorumluluk ve onur meselesi olduğu, bu hususun bir kez daha hatırlatılmasında yarar görüldüğü bildirildi.

Açıklamada daha sonra şunlar belirtildi: "Suriye yönetimini, vakit kaybetmeksizin söz konusu saldırıların sorumlularını tespit etmeye ve bu kişiler hakkında gerekli adli süreci başlatmaya davet ediyoruz. Türkiye, bu olayın yinelenmemesini teminen Suriye yönetiminin gerekli her türlü tedbiri bir an önce almasını, Suriye'deki diplomatik ve konsüler temsilciliklerimiz ve bağlı kuruluşlara yönelik güvenlik önlemlerini artırmasını ve temsilciliklerimiz ile bağlı kuruluşlarının güvenliğinin sağlandığı hususunda tarafımıza güvence vermesini beklemektedir. Türkiye, önümüzdeki günlerde tüm bu hususların takipçisi olmaya ve gelişmelere göre gerekli gördüğü önlemleri almaya kararlıdır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com