Davutoğlu-Timmermans ortak basın toplantısı (2)

Davutoğlu-Timmermans ortak basın toplantısı (2)
Dışişleri Bakanı Davutoğlu: "Vize muafiyeti konusunda atılacak adımlarda, yeni müzakerelerin açılmasında, Kıbrıs müzakerelerinde Hollanda'nın yapıcı katkısını bekliyoruz"

ANKARA (AA)  - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hollanda'nın, Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda verdiği desteğe müteşekkir olduklarını belirterek, "Vize muafiyeti konusunda atılacak adımlarda, yeni müzakerelerin açılmasında, Kıbrıs müzakerelerinde Hollanda'nın yapıcı katkısını bekliyoruz" dedi.

Davutoğlu ile Hollandalı mevkidaşı Frans Timmermans, Dışişleri Bakanlığı’nda Türkiye-Wittenburg Konferansı kapsamında gerçekleştirdikleri görüşmenin ve Türkiye-Hollanda 6. Konferansı ana oturumunun ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu, Wittenburg Konferansı'nın temalı oturumları dışında, AB içindeki gelişmeler, Kıbrıs'ta son dönemde yaşanan pozitif gelişmeler ve AB ile Türkiye'nin bu konuda yapabileceği katkılar başta olmak üzere pek çok konuyu ele aldıklarını belirtti.

AB üyeliği konusunda Türkiye ile müzakerelere başlanması kararının Hollanda'nın dönem başkanlığı sırasında alındığını hatırlatan Davutoğlu, Hollanda'nın Türkiye'nin AB'ye üyeliğine olan desteğini sürdürdüğünü belirterek, "Vize muafiyeti konusunda atılacak adımlarda, yeni müzakerelerin açılmasında, Kıbrıs müzakerelerinde Hollanda'nın yapıcı katkısını bekliyoruz" diye konuştu. 

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Biz her zaman AB konusunda Hollanda'nın verdiği desteğe müteşekkiriz" dedi.

 

- "Türkiye-Hollanda ilişkileri dinamizmini koruyor"

 

Görüşmelerde Avrupa'nın geleceği konusunda geniş kapsamlı istişare imkanı da bulduklarını dile getiren Davutoğlu, Ukrayna, Bosna Hersek ve Kafkaslar'daki gelişmelerin yanında Suriye başta olmak üzere Ortadoğu'daki gelişmeleri de ele aldıklarını söyledi. Davutoğlu şöyle devam etti:

"Suriye'deki gelişmeler bağlamında ortaya çıkan riskler dolayısıyla Patriot sistemlerin Türkiye'de konuşlanmasına verdikleri destek dolayısıyla, 300 Hollandalı müttefik askeri de Türkiye'de misafir etmekten onur duyuyoruz. Bütün bu ilişkiler de gösteriyor ki, risklere karşı ittifak anlamında da gelecek vizyonu geliştirmek anlamında da küresel bir ortaklıkla uluslararası barışa katkı yapmak anlamında da Türkiye-Hollanda ilişkileri 400 yıl olduğu gibi bugün de hem dinamizmini koruyor hem de gelecek için büyük bir değer ifade ediyor."

Türkiye-Hollanda ilişkilerine de değinen Davutoğlu, konferansta ikili ilişkilerin en geniş kapsamıyla ele alındığını belirterek, ilişkilerin, kalıcı bir dostluk ve yapısal bir ittifak ilişkisi halinde devam ettiğinin altını çizdi.

İkili ilişkilerin tesisinin 400. yılının kutlandığı geçen yıl, iki ülke arasında kültürel, ekonomik ve sosyal alanda 600 faaliyet, bakanlar düzeyinde de 21 ziyaret gerçekleştirildiğini kaydeden Davutoğlu, 450 bin civarında Türk kökenli vatandaşın yaşadığı Hollanda'nın, toplamda 35 milyar dolara varan dış yatırımla Türk ekonomisinin en önemli ortaklarından biri olduğunu ifade etti.

 

- Timmermans'dan AB sürecine destek

 

Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans da Türkiye'de gördüğü misafirperverlik için teşekkür ederek, "Her zaman olduğu gibi Türkiye dünyadaki en misafirperver ülkelerden biri olduğunu gösterdi. Bu, şu anda Türkiye'de bulanan askerlerimizin de deneyimi" dedi.

Türk, Alman ve Amerikan askerleriyle birlikte Türkiye'nin Esed rejiminden gelebilecek saldırılara karşı görev yaptıklarını hatırlatan Timmermans, NATO müttefikleri olarak bunun görevleri olduğunu söyledi. "Yıllardır Türkiye, bizim ortak güvenliğimizi çok büyük çabalar harcayarak, büyük bedeller ödeyerek her zaman korumuştur" diyen Timmermans, ülkesinin, bu ortak güvenliğe Türkiye'nin yaptığı katkılardan dolayı müteşekkir olduğunu söyledi.

Ziyareti kapsamında, Davutoğlu'nun çeşitli uluslararası krizlerle ilgili görüşlerinden istifade etme fırsatı bulduğunu da belirten Timmermans, Türkiye ile birlikte çalışmaya devam edeceklerini, AB'nin de bu yönde davranması gerektiğini dile getirdi. Timmermans, şunları kaydetti:

"Türkiye son 10 yılda muhteşem bir dönüşüm geçirdi. Bu dönüşümden sorumlu olan kişileri de tebrik etmek isterim. Türkiye'nin değişmeye devam edeceğini biliyoruz ve belli bir noktada Türkiye, AB ile müzakereleri bittikten sonra birliğin üyesi olmak isteyip istemediğine karar verebilir. Hollanda, müzakereler bittikten sonra Türkiye'yi memnuniyetle AB üyeleri arasına kabul edecektir."

AB'ye üyelik konusunda belli kriterlerin karşılanması gerektiğini hatırlatan Timmermans, "Müzakerelerin olumlu bir şekilde tamamlanması halinde, Türkiye'yi AB'ye üye yapmak niyetiyle başlatılan bu süreç, üyelikle sonuçlanmalıdır" diye konuştu.

Türkiye'nin AB sürecinde yeni fasıllar açılmasına ilişkin soru üzerine Timmermans, Türkiye'nin 23. ve 24. fasılların açılması yönünde güçlü bir isteği bulunduğunu belirterek, "Bu görüşü paylaşıyorum ve konuyu kendi hükümetime ve meclisime götürerek onlarla tartışacağım" dedi. Hollandalı bakan, bu yolla Türkiye'nin hukukun üstünlüğüne ilişkin konuları tartışmaya yöneleceğini ve bunun da yarar sağlayacağını ifade etti.

 

- Kıbrıs meselesinin çözümüne Hollanda'nın katkısı

 

Timmermans'a, Kıbrıs müzakerelerinde sağlanan ilerlemeye ilişkin değerlendirmesi ve Hollanda'nın adadaki sürece nasıl katkı sağlayabileceği de soruldu.

Adadaki tüm tarafların sürecin yeniden başlaması için liderlik örneği gösterdiklerini kaydeden Hollanda Dışişleri Bakanı, Hollanda'nın taraflara her türlü yardıma hazır olduğunu belirterek, "Bu süreçte yeni bir dinamik yaratmak için son derece güçlü bir siyasi istek görüyorum. Bu da ortak geleceğimiz için çok önemli bir gelişme" dedi.

Kıbrıs meselesini çözümünün hem bölgenin ekonomik ilerlemesine katkı sağlayacağını hem de Hollanda gibi ülkeler için yatırım ve ticaret potansiyeli anlamına geleceğini ifade eden Timmermans, "Son derece heyecanlıyım. Umuyorum taraflar bir anlaşmaya ulaşır. Bizim AB ya da ikili olarak yapabileceğimiz bir şey olursa sürece dahil olan tüm tarafların hizmetindeyiz" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu da Hollanda'nın Kıbrıs konusunda çok ciddi katkılar sağlayabileceğine işaret ederek şunları söyledi:

"Çünkü objektif bir şekilde meseleye yaklaşabilir. Ben AB sürecinde de diğer konularda da Hollanda diplomasisinin bir tabirini çok severim; 'strict and fair' yani kararlı ama adil. Kıbrıs'ta da şu anda adil bir anlayışa ihtiyaç var. İki tarafa da eşit yaklaşacak bir anlayışa ihtiyaç var. Eğer AB, bir tarafı ön plana çıkartır, üye diye o tarafı kayırmaya başlarsa, Kıbrıs müzakerelerine en büyük zarar verilir. Şu anda bir üye ülke ve onunla ihtilaflı bir kesim yok. İki taraf da eşit şartlarda masaya oturuyor ve iki toplumun liderleri olarak konuşuyorlar, çünkü yeni bir devlet inşa edecekler."

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com