Davutoğlu-Vigenin ortak basın toplantısı (2)

Davutoğlu-Vigenin ortak basın toplantısı (2)
Dışişleri Bakanı Davutoğlu:

SOFYA (AA) - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye-Bulgaristan ilişkilerinin son yıllarda geliştiğini belirterek, "Biz, eşit ve egemen komşu ülkeler olarak Türkiye ve Bulgaristan arasında karşılıklı saygıya dayanan ortak bir uluslararası perspektif geliştirme konusunda güçlü bir iradeye sahibiz" dedi.

Davutoğlu, Sofya'da mevkidaşı Kristian Vigenin ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Bulgaristan ile yürütülen ilişkilerin çok ayrıcalıklı olduğunu söyleyerek, iki ülkenin üzerinde çalışması gerek potansiyelleri olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Biz, eşit ve egemen komşu ülkeler olarak Türkiye ve Bulgaristan arasında karşılıklı saygıya dayanan ortak bir uluslararası perspektif geliştirme konusunda güçlü bir iradeye sahibiz. Bu ilişkilerde özellikle ulaştırma, enerji, ticaret, yatırım, turizm, tarım alanlarında potansiyel olduğuna inanıyoruz. Bu potansiyeli harekete geçirerek ülkelerimizin ve halklarımızın mutluluk ve refahına katkıda bulunmaktır esas amacımız. Bu çerçevede son dönemde enerji alanında güzel adımlar atıldı. Türkiye-Azerbaycan arasındaki TANAP projesiyle Avrupa'ya iletilirken, Türkiye bunun Bulgaristan'a da iletilmesi konusunda ilgili bütün taraflar arasında konuşmuştur. Bulgaristan ile enerji konusunda daha da ileri adımlar planlıyoruz" diye konuştu.

-Türkiye, Bulgaristan için Asya'ya açılan bir kapı-

Bulgaristan-Türkiye arasındaki ulaşım yollarının önemini vurgulayan Davutoğlu, "Ulaştırma sadece bir işbirliği alanı değil, aynı zamanda zaruri işbirliği alanı. Çünkü Türkiye Bulgaristan için Asya'ya açılan bir kapı. Bulgaristan da Türkiye'nin Avrupa'ya açılan en önemli kapısı. Bu açıdan son dönemde ulaştırma konusundaki sıkıntıların gerek dostum Vigenin ile yaptığımız görüşmeler gerekse de Ulaştırma Bakanlarımızın yaptığımız görüşmeler ile aşılmış olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Biz sadece karayolu ulaşımında değil, hava yolu, demir yolu ulaşımı ve bütün diğer hatlarda Türkiye ile Bulgaristan arasında tam bir ortak alan, havza oluşmasını ve ulaştırma hatlarıyla birbirimizin diğer bölgelere ve kıtalara bağlanması konusunda güçlü bir iradeye sahibiz" şeklinde konuştu.

-Türk yatırımları Bulgaristan'da artıyor-

İki ülke arasındaki yatırım potansiyeliyle ilgili olarak Davutoğlu, "Türk yatırımları Bulgaristan'da artıyor. 2 milyar dolar civarında yatırımımız var. Bunu daha da arttırmak konusunda bir kararlılık içerisindeyiz. 3 milyar avroluk bir ticaret hacmimiz var. Bu ticaret hacmi çok kısa bir süre içerisinde 5 milyar hatta 10 milyara çıkabilir. Türkiye olarak Bulgaristan'ın ikinci en önemli ticaret ortağı olmaktan memnunuz. Ancak hala büyük bir potansiyel olduğuna da inanıyoruz. Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ticari yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi, özellikle istihdam arttırıcı alanlarda geliştirilmesi her iki taraf için de büyük katkı sağlayacaktır" dedi.

Davutoğlu, "Bu çerçevede kültür ve turizm alanında da önemli bir ortak potansiyelimiz olduğuna inanıyoruz. Kültürel alanda karşılıklı kültür merkezlerinin kurulmasına yönelik anlaşmayı da nihayete erdirmeyi düşünüyoruz. Türkiye ve Bulgaristan arasında özellikle ortak bir tarihi, coğrafyayı paylaşmaktan gelen çok derin halklar arası ilişkiler vardır. Bizim için Bulgaristan'da Türkçe konuşan soydaşlarımız, Türkiye ile Bulgaristan arasında çok önemli ve güçlü bir köprüdür. Aynı şekilde Türkiye'ye daha önce göç etmiş olanlar da Bulgaristan için Türkiye'de bir dostluk köprüsüdür. Biz bunları bir sorun alanı olarak değil, bir zenginlik alanı, modern toplumlardaki çok kültürlü, çok etnisiteli, çok dinli yapılarda karşılıklı saygıya dayalı zenginlik alanları olarak görüyoruz. Eşit vatandaşlar olarak, bütün vatandaşların Türkiye ve Bulgaristan'da bu haklara sahip olması hepimiz için bir güçtür, bir destektir" şeklinde konuştu.

- Muradiye Camisine yapılan saldırı -

Bulgaristan'da Muradiye Camisine yapılan saldırıyla ilgili üzüntülerini ifade eden Davutoğlu, "Son dönemde özellikle 14 Şubat'ta Filipe'de, söz konusu olan Muradiye Camisine yapılan saldırı gerçekten bizde derin üzüntü uyandırmıştır. Bulgaristan hükümetine, yetkililerine burada bu alınan tedbirler dolayısıyla teşekkürlerimi iletiyorum. Bulgar Parlamentosu'nun yaptığı açıklama ve bu konularda Bulgar yetkililerince bu konunun ele alınış biçimi Türk-Bulgar dostluğu açısından son derece önemlidir. Önemli olan bu tür aşırı akımlar nerede olursa olsun, ister Bulgaristan'da ister Türkiye'de ister dünyanın neresinde olursa olsun bizler bütün insanlık birikimine saygı gösteren ve insanlık birikimini zenginliğimiz olarak gören siyasi liderler için hepimizin bu tür konularda omuz omuza vermemiz gerektiğine inanıyorum. Bu konuda da ortak bir perspektife sahibiz" değerlendirmesini yaptı.

- Türkiye ile Bulgaristan arasındaki pozitif gündem -

Davutoğlu, iki ülkenin arasındaki ilişkileri "Pozitif Gündem" olarak niteleyerek, "Türkiye'de Bulgar mirası teşkil eden eserler konusunda bir takım çalışmaları beraber yaptığımız gibi bu, Bulgaristan için de geçerlidir. Bazı emlaki devir konusunda da önemli adımlar Türkiye'de atıldı. Bunlar Bulgaristan ve Türkiye olarak ortaklaşa konuşacağımız pozitif gündemlerdir. Türkiye ile Bulgaristan arasındaki pozitif gündem o kadar yoğundur ki, o kadar geniştir ki, ortaya çıkabilecek sorunlar olsa da bu sorunlar söz konusu olduğunda biz değerli dostum Vigenin'le mutabık kaldık. Her an birbirimizi arayabiliriz. Bu sorunlar daha  büyümeden ve herhangi bir kesimce istismar edilmeden çözümün bulunması noktasında ortak bir irademiz var. Bu konuda karşılıklı dostluk ve saygı içerisinde en doğru şekilde çözüme ulaştıracağımız konusundaki inancımız da sonsuz. Biz dediğim gibi dostuz, müttefikiz, komşuyuz ve her konuda pozitif bir perspektifle geleceğe bakıyoruz. Bulgaristan ile birlikte NATO'da çok önemli görevleri üstleniyoruz. NATO'da daha da etkin bir şekilde işbirliğimizi sürdürme konusunu da ele aldık. Ayrıca diğer bölgesel konularda da Bulgaristan ile Balkanlarla ilgili konularda yakın istişare içinde olmak istiyoruz. Müsteşarlarımız arasındaki siyasi diyalogları daha da zenginleştireceğiz. Balkanlarda barış ve istikrarın egemen olması hem Türkiye'nin hem Bulgaristan'ın hem bütün Balkan milletlerinin geleceği, huzuru açısından önemlidir. Bu konularda aynı zamanda Karadeniz Ekonomik İşbirliği gibi bölgesel örgütlerle de Bulgaristan ile yoğun bir şekilde beraber çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

-"Avrupa kıtası bizim ortak kıtamızdır"-

Davutoğlu, Bulgaristan'ın Türkiye'nin AB üyeliğine olan desteğiyle ilgili olarak, "Bulgaristan'ın Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili verdiği destek için teşekkür ediyorum. Avrupa kıtası bizim ortak kıtamızdır. Bu çerçevede de bundan sonra konuları birlikte ele alacağız. Yine dostluğumuzun bir nişanesi olarak uluslararası örgütlerde birbirimizin üyeliklerine yoğun destekler veriyoruz. Karşılıklı olarak destek beyanlarımız var. Ben bu çerçevede bu destekler dolayısıyla takdirlerimi ve teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Tek tek sayamayacağımız kadar çok alanda birbirimizin üyeliklerine destek veriyoruz. Özellikle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi konusunda da karşılıklı desteklerimiz için müteşekkirim" dedi.

(sürecek)

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com