Davutoğlu-Vigenin ortak basın toplantısı (3)

Davutoğlu-Vigenin ortak basın toplantısı (3)
Dışişleri Bakanı Davutoğlu: "İlk defa KKTC temsilcisi Atina'yı ziyaret edecek, Güney Kıbrıs Rum yönetimi temsilcisi de bugün Ankara'yı ziyaret ediyor"

SOFYA (AA) - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs sürecinde önemli bir adım atıldığını belirterek, "İlk defa KKTC temsilcisi Atina'yı ziyaret edecek, Güney Kıbrıs Rum yönetimi temsilcisi de bugün Ankara'yı ziyaret ediyor" dedi.

Davutoğlu, Sofya'da mevkidaşı Kristian Vigenin ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Kıbrıs müzakere sürecine ilişkin soruları yanıtladı.

Söz konusu görüşmelerin, Dışişleri Bakanları Müsteşarları düzeyinde olacağını belirten Davutoğlu, "İlk defa KKTC temsilcisi Atina'yı ziyaret edecek, Güney Kıbrıs Rum yönetimi temsilcisi de bugün Ankara'yı ziyaret ediyor. Bu tarihi bir adımdır, karşılıklı olarak duyulan güvenin ortaya konmasıdır" dedi. Davutoğlu, "Bildiğiniz gibi bu konuda eylülde, geçen seneki BM Güvenlik Konseyi toplantıları marjında ben dostum Yunanistan Dışişleri Bakanı ile vardığımız mutabakatla bu ziyaretler planlanmıştı" şeklinde konuştu.

"Biz bu ziyaretlerin daha da derinleştirilerek devamlı bir şekilde sürdürülmesinde fayda görüyoruz" diyen Davutoğlu, Kıbrıs adasının her iki topluma ait olduğunu, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin 1959-60 anlaşmalarıyla her iki toplum tarafından kurulduğunu vurguladı.

Davutoğlu, konuşması şöyle sürdürdü:

"Bugün bu sorunu aşacak olan, her iki toplum ve Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafı iradeleridir. Türkiye ve Yunanistan da bu iradelere destek verir. Yunanistan'da bu anlamda gördüğümüz pozitif yaklaşımı takdir ediyoruz. Biz de bu yaklaşımla birlikte müzakere sürecine pozitif katkı yapılmasını, bunun daha da yaygınlaşmasını, bütün ilgili tarafları kapsamasını ümit ediyoruz. Bu tarihi adımlar dolayısıyla tarafları tebrik ediyorum."

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Kristian Vigenin de Bulgaristan ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğunu söyledi.

Vigenin,  "Bulgaristan'ın, Türkiye'nin AB sürecine destek verdiğini" ifade etti.

Ankara'ya yaptığı son ziyaret sırasında varılan anlaşmalarla ilgili çok kısa zamanda netice alındığını kaydeden Vigenin,  sorunlarla ilgili Türk tarafının anlayış gösterdiğini vurguladı.

Son aylardaki iki tarafın iyi niyet anlayışının, ikili ilişkilere olumlu yansıdığını ifade eden Vigenin, bu kapsamda sınır konularıyla ilgili kurulan ortak komisyonun toplandığını söyledi. Vigenin, iki ülke arasındaki sürüncemedeki sorunların çözümü için kurulan ikili komisyonun da çalıştığını kaydetti.

Türkiye'nin AB ile imzaladığı geri kabul anlaşmasının Türkiye'ye yönelik vize uygulamasının kaldırılması ile neticelenmesi gerektiğini ifade eden Vigenin, bunu Bulgaristan olarak desteklediklerini vurguladı.

İki ülke arasındaki enerji projelerine de değinen Vigenin, iki ülke arasında doğalgaz konusunda anlaşma imzalandığını hatırlattı.

Vigenin, zorluklara rağmen son dönemde taşımacılık sektöründe yaşanan sorunun da büyük ölçüde çözüldüğünü belirtti.

Davutoğlu'nun bugünkü ziyaretinin ikili ilişkilere büyük katkısı olacağını söyleyen Vigenin, Türk tarafı ile açık bir diyalog içinde olduklarını, bunun da meydana gelen sorunların büyümeden çözümüne katkısı olacağına inandıklarını söyledi.

Vigenin, Davutoğlu ile ikili ilişkileri zedeleyecek olası sorunlarla ilgili bilgi akışının sağlanması konusunda anlaştıklarını vurguladı.

(bitti)

 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com