Davutoğlu'na protokol ayıbı!

Davutoğlu'na protokol ayıbı!
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun kritik Suriye ziyareti olayla başladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun kritik Suriye ziyareti başladı. Esenboğa Havalimanından özel uçakla Suriye'nin Başkenti Şam'a hareket eden Davutoğlu ve beraberindeki heyeti, Şam havaalanında Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdülfettah Ammura ve Türkiye'nin Şam Büyükelçisi Ömer Önhon karşıladı.

Daha önceki ziyaretlerde üst düzey karşılama yapılan Davutoğlu'nun bu ziyaretinde Bakan Yardımcısı düzeyinde karşılanması Suriye'nin Ankara'ya tepkisi olarak yorumlandı.

Suriye'deki şiddet olaylarının durması için Türkiye'nin mesajını Suriye'ye iletecek olan Davutoğlu'nun Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşmesi saat 11.00'de başladı. Görüşmeye Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de katılıyor.

Görüşme sürerken Suriye ordusunun Türkiye sınırına yakın bir kasabada operasyon başlattığı bilgisi ortaya çıktı.

Davutoğlu'nun Esad'a şu mesajı vermesi bekleniyor:

"Bu sorunu ülkenize başkaları ihraç etmedi. Dolayısıyla siz kendi halkınızı ikna edemezseniz kimsenin yapabileceği bir şey yok. Siz halkınızı ikna edemezseniz Suriye'ye huzur da gelmez, istikrar da. Kendi halkınızla sorununuz devam ederse uluslararası toplumla da sorun yaşarsınız..."

ZİYARET ÖNCESİ HAZIRLIK

Kritik ziyaret öncesi Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında, Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in katılımıyla yapılan dış güvenlik toplantısında Suriye'deki durumu ele alınmıştı.

Toplantıda Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın olumlu adımlar atmaması halinde, Türkiye'nin nasıl bir yol haritası izleyeceği konuşuldu.

İddialara göre Davutoğlu'nun ziyareti sonrasında Esad tavrını değiştirmezse, Türkiye, uluslararası toplumun belirleyeceği yaptırımları 'Suriye halkına zarar vermemesi' şartıyla destekleyecek, ancak askeri operasyonlara katılmayacak. Uçuşa yasak bölge ve Türkiye sınırında tampon bölge uygulamaları da, dahil olunacak yaptırımlar arasında.

CLİNTON'UN MESAJI

Kritik ziyaret öncesi ABD Dışişleri Bakanı Clinton'ın Davutoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde, 'askerlerin kışlaya çekilmesi ve tutukluların bırakılması' isteklerini Şam'a iletmesini istemişti. ABD'nin sızdırdığı bu bilginin görüşmeyi yönlendirme izlenimi yaratmayı amaçlıyor diye yorumlandı. Açık edilen görüşmenin Davutoğlu'nu zor duruma soktuğu iddia ediliyor.

Görüşme öncesi ABD elçisi Ricciardone de, ABD Başkanı Barack Obama'nın Esad'dan umudunu kestiğini anlattı ve Türkiye'nin çabalarını anlamaya çalıştıklarını vurgulamıştı.

SURİYE UYARMIŞTI

Beşşar Esad'ın siyasi danışmanı Dr. Shaaban “Davutoğlu sert mesaj getirirse karşılığını da alır” mesajı vermişti.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com