"Davutoğlu'nu tutuklama hakkımız var"

"Davutoğlu'nu tutuklama hakkımız var"
Irak Dışişleri Bakanlığı bugün sert bir açıklama yaparak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük'e gidişini eleştirdi. Açıklamada, Davutoğlu'nun ziyaretinin Bağdat'ın bilgisi ve onayı dışında gerçekleştirildiği belirtildi.
Dün Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani ile görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bu sabah sürpriz bir kararla Kerkük'e gitti. Kerkük ziyareti sonrası yeniden Erbil'e dönen Davutoğlu, Suriyeli Kürt liderlerle görüştü.
 
Davutoğlu'nun bu sürpriz ziyaretine Irak hükümetinden çok sert tepkiler yükseldi. Irak Dışişleri Bakanlığı, internet sitesinden bir açıklama yaparak, “Ulusal egemenliği azımsamak, uluslararası ilişkilerin temel kurallarını ihlal etmek ve devletler ile yetkililer arasındaki ilişkilerin temel düzenlemelerini ihlal etmek ne Türkiye’nin ne de başka bir ülkenin çıkarına olur” dedi.
 
"Davutoğlu'nu tutuklama hakkına sahibiz"
 
Rudaw haber ajansının bildirdiğine göre ise Başbakan Nuri el Maliki'nin liderliğini yaptığı Hukuk Devleti Listesi'nin milletvekillerinden el Hasan, Kerkük ziyaretinin önemli bir uluslararası ihlal olduğunu belirterek, "Davutoğlu yasadışı bir yolla Kerkük'e geçmiştir. Kendisini tutuklama hakkına sahibiz. Davutoğlu Irak hükümetinden habersiz ve uluslararası diplomasi yöntemlerinin tümünü ayaklar altına almış durumda" diye konuştu.
 
Rudaw'a konuşan El Hasan, ziyareti kötü bir mesaj olarak algıladıklarını belirterek, "Davutoğlu, Irak hükümetinden habersiz Kerkük'ü ziyaret etti. Bu yüzden Irak hükümetinin Türk Dışişleri Bakanı'nı tutuklama hakkı vardır. Irak hükümeti, büyükelçisini Türkiye'den çekmeli. Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi'ne çağrı yapılmalı ve büyükelçi 24 saat içinde Irak'tan çıkmalı" dedi.
 
El Hasan ayrıca "Irak hükümet yetkililerinin Türk yetkililerden habersiz Türkiye'den herhangi bir ile ziyaret hakkı var mı?" diye sordu.(EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com