Davutoğlu'nun Ürdün'deki Türk öğrencileri ziyareti

Davutoğlunun Ürdündeki Türk öğrencileri ziyareti
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, öğrenci değişim programı çerçevesinde Arapça eğitim almak üzere Ürdün'de bulunan Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi (AİHL) öğrencilerini ziyaret etti

AMMAN (AA) - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, öğrenci değişim programı çerçevesinde Arapça eğitim almak üzere Ürdün'de bulunan Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi (AİHL) öğrencilerini kaldıkları Amman Gençlik Merkezi'nde ziyaret etti.

Öğrencileri tek tek tokalaşark selamlayan Davutoğlu, konuşmasına, "Şimdi hepiniz twit mi atsam yoksa facebook'tan mı yazsam diye düşünüyorsunuz değil mi? Ama merak etmeyin en sonunda hep beraber fotoğraf çektiririz" diye espri ile başladı. 

Davutoğlu, Beyoğlu AİHL ve Kartal AİLH ile Ürdün'deki Hasad  ve Nuzum liselerinin kadeş okul projesi kapsamında yaptıkları öğrenci değişim programının çok faydalı olduğunu söyleyerek, Arapça olarak, "Ben de 1988 yılında yüksek lisans çalışmamı yaparken, 8 aylığına Arapça eğitimi için Ürdün'e gelmiştim. Keşke sizler gibi bu yaşlarda bu imkanlara sahip olabilseydik. Bu imkanlar ve tecrübe, hayat boyu hatırlayacağınız ve gurur duyacağınız şeyler katacak sizlere" dedi.

Davutoğlu, 89 Beyoğlu AİHL öğrencisinin 2.5 ay Ürdün'de, Ürdün Nuzum Lisesi öğrencilerinin de 2.5 ay İstabul'da Türkçe öğrendiklerine dikkati çekerek, "Bundan sonra Ürdünlü öğrenciler Türkçe, Türk öğrenciler de Arapça konuşacaklar. Genç arkadaşların burada bulunuşu, yeni neslin bölgeye ilgisini gösteriyor. Arapçayı iyi öğrenen Türk öğrenciler ve Türkçeyi iyi öğrenen Arap öğrenciler kardeş okul bağlamında eğitim görüyor, bu da gerçekten mutluluk verici" diye konuştu.

Davutoğlu, "Önceden Arapça öğrenmek zordu. Artık Türkiye'de Arapça öğrenmek, İngilizce ve Fransızca kadar kolay" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu öğrencilere, Ürdün'de bulundukları için bölgeyi öğrenmek ve Arapça'yı geliştirmek gibi iki önemli imkan edindiklerini hatırlattı.

Davutoğlu konuşmasını Arapça devam ettirerek, öğrencilerin kendisini anlayıp anlamadığını sordu ve sonra da öğrencilerden Ürdün hakkında kendisine Arapça bir şeyler anlatmalarını istedi. 

Öğrencilerin sırayla Davutoğlu'na Arapça hatıralarını anlatmaları üzerine, Dışişleri Bakanı öğrencileri medeni cesaretlerinden ötürü kutladı.

En son söz alan Mehmet Erkam Çabuk isimli öğrencinin Arapça, "Ben ailemi çok özledim, gittiğinizde onlara selamımı söyler misiniz" demesi üzerine Davutoğlu Erkam'ı yanına çağırarak, "O halde gel, şimdi selamını ileteyim" dedi ve Erkam'ın ailesini telefonundan arayarak oğullarının selamını iletti.

 Davutoğlu daha sonra öğrenciler ile akşam yemeğini yedi ve yemekten sonra öğrencilerle selfie çekti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com