De Niro'nun 'ırk' şakası Obama'yı kızdırdı

De Niro'nun 'ırk' şakası Obama'yı kızdırdı
Aktör Robert de Niro'nun Obama'ya destek yemeğinde yaptığı şaka tepkilere neden oldu.

New York’ta Barack Obama’nın 2012 seçimine destek için düzenlenen bağış yemeğinde konuşan Robert de Niro, Michelle Obama’nın da aralarında bulunduğu konuklara hitap ederken önceki seçimlerdeki "ABD siyah başkana hazır mı?" tartışmasına göndermede bulunarak "Callista Gingrich. Karen Santorum. Ann Romney. Ülkemizin beyaz bir First Lady’e hazır olduğunu düşünüyor musunuz? Henüz erken, değil mi?" dedi.
 
Yemeğe katılan konuklar aktörün bu konuşmasına kahkahalarla katıldı. Ancak De Niro’nun ya bilmediği ya da unuttuğu bir gerçek vardı. ‘Irk tartışmalarından uzak kalmak’ her zaman ABD Başkanı Barack Obama’nın seçim kampanyasının kırmızı çizgisi oldu.
 
Nitekim Obama’nın kampanya basın sözcüsü Olivia Alair yemekten hemen sonra yaptığı açıklamada, şakanın münasebetsiz olduğunu ve katılmadıklarını söyledi.
 
Obama'nın rakiplerinden Newt Gingrich’in kampanyası ise fırsatı kaçırmadı. "De Niro’nun yemekteki sözlerinin hiçbir mazareti olamaz. Bu bir seçim kampanyası yemeği ve ABD Başkanı bu sözlerden dolayı özür dilemeli. Bu sözler kesinlikle yanlış ve ülkemizi bölücü nitelikte" diyerek Obama'yı suçladı.
 
Newt Gingrich, aktörün sözlerini hemen Obama'ya karşı kullandı.
 
'SİYAH BAŞKAN' OLMAK İSTEMİYOR
 
Amerika Bülteni'ne göre, Obama’nın büyük siyasi başarısının en önemli etkenlerinden biri de, sadece Afrikalı–Amerikalıların başkan adayı olmaktan uzak durması... Bunun yerine Obama, siyahi bir insan olarak, herkesin ve politikaların başkan adayı oldu. Bu yüzden 'ırk' Obama kampanyasının tabu kelimesi gibi hiçbir konuşmada yer almıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com