DEB, Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılma kararı aldı

DEB, Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılma kararı aldı
GÜMÜLCİNE (AA) – Batı Trakya’da, merhum Doktor Sadık Ahmet tarafından kurulan Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi (DEB), Yunanistan’da 25 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine...

GÜMÜLCİNE (AA) – Batı Trakya’da, merhum Doktor Sadık Ahmet tarafından kurulan Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi (DEB), Yunanistan’da 25 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılacağını açıkladı.

DEB’ten yapılan yazılı açıklamada, Avrupa seçimlerinin, Batı Trakya Türk Azınlığın kendi sesini duyurması ve yıllarca çözüm getirilmeyen sorunlara dikkati çekilerek, bu sorunlara kayıtsız kalanlara mesaj verilmesi için fırsat olduğu belirtildi.

Daha önceki AP seçimlerinde Türk azınlığın oylarının bir türlü gerçekleşmeyen vaatlerde bulunanlara gittiği ve her seçim sonrasında hüsran yaşandığı ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

“Batı Trakya Türk Azınlığı’nın demokratik taleplerini dikkate almayan, sorunlarına çözüm beklentilerini görmezden gelen, toplumumuzu yok sayan zihniyete gerekli mesajı vermek için Avrupa seçimlerine katılıyoruz. Vatandaşı olduğumuz ülkemiz Yunanistan’a ve Avrupa Birliği’ne “Biz de varız" mesajını vermek ve sorunlarımıza dikkat çekmek için 25 Mayıs 2014 tarihinde yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde DEB olarak yer alacağız. Bu seçimlerin, Batı Trakya Müslüman Türk azınlığının demokratik ve haklı mücadelesine bir ivme kazandıracağına ve sorunlarımızın uluslararası arenaya daha güçlü bir şekilde taşınmasına ve sesimizin duyulmasına katkı yapacağına inanıyoruz.”

DEB Genel Başkan Yardımcısı Ozan Ahmetoğlu partinin kararıyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, DEB'in kurulduğu günden bu yana ilk defa bir seçime katıldığını belirterek, “Yunan siyasi partilerinin Batı Trakya Türk azınlığına olan umursamaz bakış açıları, böyle bir kararı gerekli kıldı” ifadesini kullandı.

DEB’in, AP seçimlerinde, Batı Trakya’da, Gümülcine, Dedeağaç ve İskeçe illerinde yaşan Türk nüfusun oylarının yetersiz olması nedeniyle milletvekili seçme şansı bulunmuyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com