Dedelere maaşa 'tekke' koşulu

Dedelere maaşa 'tekke' koşulu
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yavuz Selim olarak öngörülen 3. köprünün adının değişmez kural olmadığını belirtirken Alevi dedelerine bu adla maaş bağlanabilmesi için Tekke ve Zaviyeler Yasası’nın tartışılması gerektiğini söyledi.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, önceki gün bir televizyon kanalında Alevi açılımına ilişkin soruları yanıtladı.
 
Dedelere maaş konusunda anayasayla korumaya alınan Tekke ve Zaviyeler Yasası’na dikkat çeken Bozdağ, şöyle konuştu: “Bu kanun üzerindeki tartışmayı Türkiye’nin sağlıkla bir şekilde yapması lazım. Bu kanun burada dururken, maaş gene de verilebilir. Önerilen şey, dedenin başka bir isim altında nitelendirilerek bir imkân sağlanması yönündeki esasında Aleviliğin özüne bir müdahale gibi geliyor bana. Dedenin adını değiştirmeden versek kötü mü olur, iyi olur. Şu anda yasaklanan ne kadar tarikat varsa hepsi faaliyette. Türbeler yasak diyor, açık olmayan türbe var mı?”
 
‘Yavuz Selim değişmez diye kural yok’
 
Sabiha Gökçen Havalimanı ile 3. köprünün Yavuz Selim olarak belirlenen adının değiştirilmesi gerektiğine ilişkin değerlendirmelerin anımsatılması üzerine Bozdağ sözlerini şöyle sürdürdü: “Yavuz Sultan Selim ismini oraya verirken hiç kimse bu ‘Yavuz Sultan Selim devri iktidarında Alevi kardeşlerimize şunu yapmıştır, böyle etmiştir’ düşüncesiyle o ismi kimse vermedi. İsimler değişmez diye bir kural yok.”
 
Kendisine yönelik yumruklu saldırıda bulunan kişi ile palalı saldırganın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına ilişkin değerlendirmelerinin sorulması üzerine Bozdağ şöyle konuştu: “Benim bildiğim kadarıyla Adalet Bakanlığı bir değerlendirme yapıyor. Tutuklama nedenleri arasına suçun toplumda uyandırdığı infiali de koymak gerektiğine de inanıyorum.”(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com