Değil İade Yanıt Bile Verilmedi!

Değil İade Yanıt Bile Verilmedi!
Türkiye suçluların iadesi anlaşması da olan ülkelerden 10 yılda iade talebinde bulunduğu 158 teröristten sadece 15'ini alabildi..

Türkiye'nin yurtdışındaki terör örgütü mensuplarını 10 yılı kapsayan iade talep çizelgesinden önemli bir gerçek ortaya çıktı. Çoğunluğu Avrupa ülkelerinden istenilen 154'ü PKK'lı 158 terör örgütü üyesinden sadece 15'ini iade etti. Başbakan Tayyip Erdoğan, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Devlet ve Hükümet Başkanları zirvesi nedeniyle Türkiye'de bulunan devlet başkanlarına 23 Haziran'da Çırağan Sarayı'nda bu konuya işaret ederek "Bugün hala terör örgütünün finansal desteğini kesmeyen, terör örgütünün faaliyetlerine ve propagandasına göz yuman, suçluları iade etmeyen, suçla mücadele etmeyen ülkeler bulunuyor" diye konuştu. Adalet Bakanlığı'nın son 10 yıla ait iade talep çizelgesi, Türkiye'nin iade taleplerine karşın üçüncü ülkelerin ancak 10'da birine olumlu yanıt verdiğini gösteriyor. Türkiye'ye iade edilen 15 teröristten üçünü Hizbullah terör örgütü mensupları, birini DHKPC, 11'ini de PKK'lılar oluşturdu. İade talebine kısmen de olsa olumlu yanıt veren ülkeler; Almanya, Romanya, KKTC, Avusturya, Azerbaycan, Kazakistan ve Ukrayna oldu. Diğer Avrupa ülkeleri ise ya ret yanıtı verdi, ya da başvuruları olumlu veya olumsuz sonuçlandırmayarak sümen altı etti. Bununla birlikte Almanya, kendisinden istenilen teröristlerin tamamını Türkiye'ye vermedi.

41 ÜLKEYLE SÖZLEŞME VAR AMA
Suçluların iadesi konusunda Türkiye 1959'dan bu yana çok taraflı ve ikili olmak üzere birçok iade sözleşmesine imza attı. Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi (SİDAS) olarak bilinen 51 yıllık sözleşmeye Türkiye'nin son 10 yılda bulunduğu iade taleplerine olumlu ya da olumsuz yanıt veren ülkelerin tamamı imza attı. SİDAS içerdiği hükümler nedeniyle yeterli kalmayınca 1980'de Tedhişçiliğin Önlenmesine Dair Avrupa Sözleşmesi imzalandı. Bu sözleşmeye göre nakillerde sorunlar yaşanınca tarafları hemen hemen aynı olan Hükümlülerin Nakline Dair Sözleşme'ye imza konuldu. Yine bu süreçte, Kazakistan gibi ülkelerle ikili iade anlaşması yapıldı. (sabah)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com