Değişen yönetmelik coşkuya engel olamadı!

Değişen yönetmelik coşkuya engel olamadı!
19 Mayıs kutlamalarının yeni yönetmeliği nedeniyle sınırlamalar getirilen bayrama, inadına özgürlük, inadına kutlamalar damgasını vurdu. Yurdun dört bir yanını Atatürk Cumhuriyetinin gençlerinin coşkusu sardı.

İZMİR

İzmir'de bu sabahtan itibaren coşkulu kutlamalar vardı.

Bu yıl 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'yla da birleşen Alsancak Şenliği Red Bull X - Fighters Jam'lerin muhteşem şovuyla İzmirliler unutulmaz bir gece yaşadı. Heyecan, eğlence ve coşkunun dorukta olduğu etkinlikte Alsancak Gündoğdu Meydanı'na faytonlarla gelen Red Bull X - Fighters Jams yarışçıları; Nicholas Franklin, Gilles Dejong, Steve Keppens'i İzmirliler yürekleri ağızlarında, büyük bir heyecan içinde izlediler.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN!

Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Türkiye'nin en güzel gösterilenden birine ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyerek, 'Gençliğin olduğu her yerde biz varız. Ulu Önder Atatürk'ü sevgiyle, saygıyla, özlemle anıyoruz. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyor, iyi seyirler diliyorum' dedi.

ÇANKIRI

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Çankırı'da Belediye Meydanı'nda mehteran eşliğinde kutlandı.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

Belediye Meydanı'ndaki programın ardından 100'üncü Yıl Kültür Merkezi'nde konferanslarla kutlamalara devam edildi.

MARMARİS

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Muğla gezisine eşlik eden genel başkan yardımcıları Gökhan Günaydın ve Birgül Aymar Güler, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Marmaris'teki Atatürk Anıtı önünde alternatif bir çelenk koyma töreni düzenledi. Gökhan Günaydın İçişleri Bakanlığı'nın çelenk koyma genelgesini "fetva" olarak nitelendirdi. Günaydın, "Buna CHP'nin cevabı nedir biliyor musunuz" diye sordu ve genelgeyi önce katladı, ardından da yırtarak yere attı.

Marmaris'te 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı resmi çelenk koyma töreni saat 09.30?da başladı. Törenden önce aralarında bazı sendikaların da bulunduğu çeşitli sivil toplum kuruluşlarının Atatürk Anıtı önüne bıraktıkları çelenkler polisler tarafından toplandı. Törene, Marmaris Kaymakamı Serdar Polat, Aksaz Deniz Üs Komutanı Kıdemli Albay Levent Ateş, Belediye Başkan Yardımcısı Halil Gökovalı, siyasi partilerin ilçe temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Çelengi anıta Kaymakam Serdar Polat, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Ahmet Kocabıyık ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan bıraktı. Ardından İstiklal Marşı okundu ve saygı duruşunda bulunuldu. Kaymakam Serdar Polat, 19 Mayıs haftası etkinlikleri kapsamında ilçede düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere plaket verdi. Resmi törenin bu şekilde tamamlanmasının ardından katılımcıların dağılmasından hemen sonra CHP'liler alternatif bir tören düzenledi.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Gökhan Günaydın ve Birgül Ayman Güler'in katıldığı törende, CHP ve diğer sivil toplum kuruluşlarının çelenkleri Atatürk Anıtı'na bırakıldı. Vatandaşlar da anıta karanfil bıraktı.

"SİZDEN İZİN İSTEYEN KİM?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, törenin ardından yaptığı konuşmasına, 'Çelenk koymak için sizden bir de izin mi alacağızö diyerek başladı ve hükümete yüklendi. Günaydın, 'Tarih boyunca emperyalizm hep vardı. Dünya coğrafyasının her bir köşesinde kendisine işbirlikçi olacak insanları buldu. Hiç unutmamamız gereken bir bağımsızlık tarihimiz var. Türkiye tanklarıyla, askerleriyle, gemileriyle işgal edilmiş bir memleketken ve bu işgal altında dahi nasıl iş bitiririz diye bakan bir İstanbul hükümeti varken, bir grup yurtsever halkının önüne düştü, Samsun'a çıktı ve bağımsızlık ateşini yaktı. Halkla kaynaşan bu halk önderleri, çarpıtma çabalarına izin vermeyerek düşmandan ülkeyi temizledi. Üzerinden yıllar geçti. Bugün 2012'nin 19 Mayıs'ındayız. Emperyalizm artık başka görüntülerde bütün dünyayı kasıp kavuruyor. Yeni işbirlikçilerini de buluyor. Bu topraklarda bağımsızlık ateşini unutturmak isteyenler, halkının önderiyle buluşmasını engellemeye çalışanlar, yani bugünün işbirlikçileri gene iş başındalar. Fetva buyurmuşlar. Diyorlar ki '19 Mayıs?ta size çelenk koydurtmayacağız.' Ben şimdi soruyorum, sizden izin isteyen kim? Ben Atatürk'ün anıtına çelek koyacağım. Senden izin isteyen kim?" dedi.

FETVA ŞİMDİ İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİNDE

Günaydın, İçişleri Bakanlığı'nın çelenk koyma ile ilgili olarak yayınladığı genelgeyi de sert bir dille eleştirdi. Genelgeyi "fetva" olarak nitelendiren Günaydın, 'Fetva şimdi içişleri genelgesinde. Altında İdris Naim Şahin'in imzası var. CHP?'nin buna cevabı nedir biliyor musunuz?' diye sordu. Günaydın, ardından genelgeyi önce katladı, sonra yırtarak yere attı. Günaydın'ın bu hareketi başta törene katılan CHP'liler olmak üzere vatandaşlar tarafından alkışlandı. Günaydın da bunun üzerine, Türkiye'nin her tarafında CHP'nin 19 Mayıs kutlamalarına kimsenin engel olamayacağını söyledi.

Alternatif törene katılanlar dağılırken Genel Başkan Yardımcıları Gökhan Günaydın ve Birgül Ayman Güler, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kaldığı Golden Rock Oteli'ne geçti.

KAYSERİ

Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kayseri'de Cumhuriyet alanında törenle kutlandı. Bu arada, Dağcılık Federasyonu tarafından 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Erciyes Dağı'na düzenlenen saygı tırmanışı, şiddetli fırtına nedeniyle yarım kaldı.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

SAMSUN

Samsun'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı önceki yıllara kıyasla sadece Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün Atatürk Anıtı'na çelenk konulması ve saygı duruşu ile başladı. Ardından Tütün İskelesi'nde Atatürk ve 18 arkadaşının Bandırma vapurundan Samsun'a çıkışları canlandırıldı. Atatürk'ü sembolize eden Türk bayrağı temsili Bandırma Vapuru'nda alınarak, 'Kurtuluş Yolu'nda törenle karaya çıkarıldı.

Ulu Önder Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlatmak üzere Samsun'a çıkışının 93'üncü yıldönümü kutlamaları saat 08.00'de Anıt Park'taki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı. Buradaki törene Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü sporcuları ve görevlileri katıldı. İl Müdürü Ömer Altınsoy anıta çelenk bırakıp saygı duruşunda bulundu. Yeni düzenleme öncesi geçmiş yıllarda ise çelenk koyma törenine il protokolü, siyasi partiler, sivil toplum örgütü temsilcileri de katılıyordu.

ATATÜRK'Ü SEMBOLİZE EDEN BAYRAK TÖRENLE KARAYA ÇIKARILDI

Tören programı okunduktan sonra küçük bir karışıklık meydana geldi. Önce Samsun Sanat Tiyatrosu oyuncuları Atatürk ve 18 arkadaşının karaya çıkmalarını canlandıracakken, deniz subayları ve öğrenciler Atatürk'ü sembol eden Türk bayrağını temsili Bandırma vapurundan karaya çıkardı. Ancak uyarı yapılınca Bayrak tekrar Bandırma vapuruna geri gönderildi. Tiyatro oyuncuları Atatürk'ün Samsun'a çıkışını canlandırdı. Atatürk'ü oynayan tiyatro oyuncusu Yaşar Gündem, halkı selamlarken büyük alkış aldı. Daha sonra Ulu Önder Atatürk'ü sembolize eden Türk bayrağı top atışları eşliğinde, bir deniz subayı, iki deniz eri ve 2 öğrenci tarafından temsili Bandırma Vapuru'nun bulunduğu alandan top atışlarıyla karaya çıkarıldı. Deniz subayları tarafından kara subaylarına öpülerek teslim edilen bayrak, göndere çekilmek üzere resmi kutlama törenlerinin yapılacağı 19 Mayıs Stadı'na alkışlar eşliğinde götürüldü.

2 BİN KİŞİ BAYRAKLARINI SALLAYARAK KURTULUŞ YOLUNDA YÜRÜDÜ

Törenden sonra protokol üyeleri ile çeşitli illerden gelen öğrenci ve vatandaşlar Atatürk'ün Samsun'a çıktıktan sonra ikametgahına ayrılan ve bugün 'Gazi Müzesi' olarak düzenlenen tarihi binaya yürüyerek gitti. Kurtuluş Yolu olarak adlandırılan güzergahtan yürüyen yaklaşık 2 bin kişi, ellerinde Türk bayraklarını sallayarak, marşlar söyledi. Daha sonra kutlamalar 19 Mayıs Stadı'nda devam etti.

NEVŞEHİR

Nevşehir'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerinde Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasına izin verilmemesine CHP İl örgütü tepki gösterdi. CHP İl Başkanı Bülent Dağdibi, "Bayramların Kurtuluş savaşı ruhundan arındırılıyor" dedi.

Valilik önündeki Atatürk Anıtı önünde bir araya gelen CHP Nevşehir İl Yönetim kurulu üyeleri ile partililer, töreni izlemek için gelenlere 250 Türk bayrağı dağıttı. Törene ellerindeki Türk bayrakları ile katılan CHP'liler tören bitiminden sonra Atatürk Anıtı önünde büyük bir Atatürk posteri önünde basın açıklaması ile CHP tarafından Atatürk Anıtına çelenk konulmasına izin verilmemesini protesto etti. CHP Nevşehir İl Başkanı Bülent Dağdibi, padişahın gözden çıkardığı toprakları işgalden kurtarmak ve ulusal Kurtuluş Savaşı'nı başlatarak tam bağımsız bir Türkiye kurmak için 19 Mayıs 1919?da Samsun'a çıkan Mustafa Kemal'i Samsun'a çıkışından 93 yıl sonra, bayramların Kurtuluş Savaşı ruhundan arındırıldığını ve anıtlarına çelenk dahi koydurulmayan bir sürece girildiğini söyledi.

Şişli'de 19 Mayıs rekoru

Şişli'de gerçekleştirilen 19 Mayıs kutlamaları saat 12:00'de Atatürk'ün evinin önünde başladı.

Şişli'deki kutlamalarda rekor düzeyde bir katılım gerçekleşti.

Öğleden sonra ise Atatürk'ün en sevdiği şarkıların seslendirileceği bir koro dinletisi gerçekleştirilecek. Ardından ünlü pop şarkıcısı Kenan Doğulu sahne alacak.

ORDU

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarında Ordu'nun Ünye ilçesinde yaşları 40 ile 60 arasında değişen ve kendilerine ''Ünye'nin Dünkü Çocukları'' adını veren grup, minder ve kule gösterileriyle etkinliklere katıldı.

Ünye Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Protokol konuşmaları sonrasında çeşitli öğrenci grupları gösteri sundu.
Gösterilerde, yaşları 40 ile 60 arasında değişen ve kendilerine ''Ünye'nin Dünkü Çocukları'' adını veren grup da yer aldı.

Ünye'ye gelen ilk Beden Eğitimi Öğretmeni Ali Kayadelen tarafından oluşturulan grup, eşli gösteri ve kule gösterisi yaptı. Kulenin zirvesinde bayrak açma görevi verilen Alparslan Öz, alana forkliftten yardım alınarak getirildi ve zirveye taşındı. Kulenin tepesinde bir süre kalan Öz ve grubun oluşturduğu kule, kısa süre içinde dağıldı.

Grup adına gösteri sonunda açıklama yapan Abdulkadir Dokgöz, bayramlık ve çocukluk ruhlarının bitmediğini söyledi.

''1963'ün 19 Mayıs'ını yaşatacağız'' diyen Dokgöz, şöyle konuştu:

''Grubun kuruluş amacı eski bayramları, çocukluk yıllarını bugüne taşımaktı. Biz 23 Nisan'da bu işi başardık, 19 Mayıs'ta da aynı hedeflere ulaşmak istiyoruz. 1963'te Ünye'de yapılan 19 Mayıs Bayramı'nı yaşatmayı istedik. Bayram ruhumuz, çocukluk ruhumuz bitmedi.''

Kutlamalara, Ünye Kaymakamı Mustafa Demir, Garnizon Komutanı Yarbay Mehmet Metin Dermut, Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu ile vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

MERSİN

Mersin'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
kutlamalarında Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün dışında Atatürk Anıtı'na çelenk konulmaması tepkilere neden oldu.

CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı, Atatürk Anıtı'nın arkasında yerde duran çelenkleri fark edince tepki gösterdi. Çelenkleri yerden kaldıran Atıcı, "Burada 19 Mayıs kutlamalarının gerçek yüzünü görüyorsunuz. Her şey Atatürk'ün, Cumhuriyetin izlerini silmeye yönelik bir hareket. Atatürkçü Düşünce Derneği'nin, Büyükşehir Belediyesi'nin, diğer kurumların çelenkleri yerle atılmış. Niye? Hiçbir zaman böyle olmadı. Ama merkezi hükmet 19 Mayıs kutlamalarını protokol seviyesine düşürünce iş bu hale geldi. Bunlar sadece 19 Mayıs'ta değil, bunlar Cumhuriyet ile hesaplaşma işidir. Bu gün Atatürk Anıtı'na vali çelenk koymadı. Türkiye'nin hiçbir yerinde de konulmadı" dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com