Deklarasyon anayasaya aykırı

Deklarasyon anayasaya aykırı
İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Merkezi Başkanı Avukat Gökhan Ahi, gazetelerin ortak deklarasyonunu yasal açıdan yorumladı

Ali Kırca'nın modere ettiği Siyaset Meydanı gazetelerin ortak deklarasyonu ile başlayan medya tartışmasını ekrana taşıdı. Haberin hukuku ve özel içeriğin telif hakları üzerine yaşanan tartışmada İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Merkezi Başkanı Avukat Gökhan Ahi'nin yorumları damga vurdu.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN...

Haberin hangi etik ve kanuni çerçevede ele alınması gerektiğini anlatan Gökhan Ahi "Haber hürdür, her şekilde alıntılanabilir" dedi.

Haber yasal olarak telif hakkına konu olamaz, haber alma hakkı anayasaldır

"Fikir ve sanat eserleri kanunu var önümüzde. Orada diyor ki haber hiç bir şekilde bir telif hakkına tabi değildir. Haber hürdür, her şekilde alıntılanabilir, kullanılabilir. Yasa böyle, kendim bir yorum yapmıyorum. Eski basın kanununda güzel bir madde vardı gazetecileri kurtaracak. Eğer özel bir çabayla yapılmış bir haber varda bunun yayın ancak 24 saat sonra alıntılanabilir. Ama bu hüküm yeni basın kanununda yok. Yeni basın hazırlanırken gazeteler de bizzat kendiler fikir verdiler. Bu denklemde düşündüğümüz zaman haber bir sanat eseri değildir. Tamam bir emek harcanıyor ama sanat eseri değildir. Yani habere sanat eseri muamelesi yapmaya gerek yok. Çünkü anayasal olarak halkın bir haber alma hakkı var.

Gazeteler internet medyasından önce google ve rss beslemesine baksınlar

Bugün internet siteleri haberleri çalıyorlar diyorlar ya... Yayıncılığın yeni biçimleri var. Peki Google reader ne yapıyor? O da RSS beslemesinden alıyor. Yani gazete almama gerek yok. Zaten RSS beslemesinden Google Reader'den istediği haberi alıyorum. Basılı gazeteye gitmeme de gerek yok. Önce ona izin vermesinler. Yani sen oradan gazeteyi okurken hiç bir problem olmuyor da buradan mı oluyor?

Gazeteler de sosyal medyadan besleniyor ama kaynak vermiyor

Bir de gazetelerin habr kaynakları var onlar da ajanslar. Yüzde 90 ajanslardan alınan haberlerle her gazete bir diğerine benziyor. Farklılaştıran ne köşe yazarları, bir kaç tane de özel haber. Bunun dışında farklı kılan bir şey yok. Ama bir yandan da gazeteler sosyal medyadan ve internet medyasından inanılmaz biçimde beslenirler. Am beslenirken hangi Twitter kullanıcısından aldığını söylemiyor, Facebook'ta kimden aldığını söylemiyor. Burada da etik dışı bir durum var.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com