Delen: “KÜGİAD olarak hazırız!”

Delen: “KÜGİAD olarak hazırız!”
"STK öncüleri birlik şuurunu sağlamalı!" başlığıyla dün yayınlanan yazımızda, ilimizdeki “birlik” eksikliği üzerinde durmuş, kişisel sebepler veya fikri uyuşmazlıklar nedeniyle özellikle siyasilerin “söz konusu Kütahya olduğunda bile&#

 

'STK öncüleri birlik şuurunu sağlamalı!' başlığıyla dün yayınlanan yazımızda, ilimizdeki “birlik” eksikliği üzerinde durmuş, kişisel sebepler veya fikri uyuşmazlıklar nedeniyle özellikle siyasilerin “söz konusu Kütahya olduğunda bile” beraber hareket edemeyişlerinin Kütahyamız'a zarar verdiğini dile getirmiştik. Ve sivil toplum kuruluşlarının önderlerini bu birliği sağlamaları için göreve çağırmıştık.


Bu yazımıza olumlu ve destekleyici tepkiler geldi. Arayıp bu konudaki görüşlerini dile getirenlerden biri de, KÜGİAD Yönetim Kurulu Üyesi, aynı zamanda TÜGİK Yüksek İstişare Konseyi Genel Sekreteri H. Mithat Delen'di.


Bu hususunda Kütahya Genç İşadamları Derneği (KÜGİAD) olarak üzerlerine düşen gayreti gösterdiklerini belirtmek istediğini ifade eden Delen, (Ankara'ya yaptıkları başka bir ziyarette, oradaki bürokratlardan) güzergah dışında bırakılışımızı daha kimsenin haberi yokken öğrendiklerini, öğrenir öğrenmez AKP İl Başkanı Kamil Saraçoğlu'nu telefonla arayarak, bu konuda Ankara'ya gidecek bir heyette dernek olarak hazır bulunabileceklerini söylediklerini ifade ediyor.


KÜGİAD, genç ve heyecanlı yapısıyla da Kütahyamız'ın belki en 'gayretli' işadamları derneği... Zaten böyle bir duyum karşısında “vakit kaybetmeden” harekete geçerek, “ne yapabiliriz” kaygısıyla durumdan vazife çıkartmaları, hem sevindirici hem de il birlikteliğimizin tesisi için umut verici.


Hatta bu konuda Sayın Delen, bir basın açıklaması göndererek, tam metin olarak yayınlamamızı rica etti. Bu metinde de, telefon konuşmamızda da dikkatimi çeken bir yer var:


Sayın Delen'in daha durumu öğrendiği yemek masasından kalkmadan, AKP İl Başkanı Kamil Saraçoğlu'nu arayarak, 'Milletvekillerimizle birlikte yapacakları görüşmelerde ve ilgili makamlara ziyaretlerinde Kütahya'nın 'tek yürek', 'tek yumruk' olabileceğinin göstergesi olarak tüm işadamlarıyla birlikte yanlarında hareket edebileceklerini' bildirdiği gün: 25 Eylül.


Aradan tam 11 gün geçiyor.


Bu ne aymazlıktır?!.


Günlerdir yazılanlar karşısında, 'Biz genel kurula hazırlanıyorduk, ancak toparlanabildik' mi diyeceksiniz, Kütahya halkına?..


Sayın Delen, “Keşke 27 Eylül'de yapılan ve Ulaştırma Bakanlığı'nın düzenlediği 10. Ulaşım Şurası'na Kütahya'dan bir heyet katılabilseydi” dedikten sonra beklendisini ve temennisini yeniden dile getiriyor:


İktidar Partisi İl Teşkilatımız bizleri kısa bir süre içerisinde 'geç kalınmadan' bir araya getirecek, Ulaştırma Bakanlığı da dahil olmak üzere Kütahya'da ve Ankara'da gerekli makamlara gerekli ziyaretleri organize edecektir”


Delen'e, “Peki her kesimi bir araya getirmek için umut ettiğiniz kişiler harekete geçmezse ne yapacaksınız?” diye sordum. Verdiği cevap bu konudaki “kararlılıklarını” ortaya koyuyor:


O zaman telefonu kaldırıp, merkeziyle, ilçesiyle, siyasileriyle, sivil toplum önderleriyle tek tek herkesi arayıp, toplantıya biz davet edeceğiz”


Burada vurgulamamız gereken ve 'bir araya getiriş' ile ilgili üzerinde durulması gereken iki husus var:


1- “Ankara ziyareti” öncesinde yapılacak toplantı ilçeleriyle ve her türlü siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel oluşumuyla “birlik hareketi”nin göstergesi olmalıdır. Bu toplantıda mümkünse “yoklama” alınmalı, katılmayanlar kamuoyuna açıklanmalıdır. Ve bu toplantıda Ankara ziyaretinin “yol haritası” çizilmelidir.


2- Her kesimden temsilcinin katılacağı geniş katılımlı bu toplantıda, Ankara'ya gidecek, “sözcü” heyet belirlenmelidir. Belirlenecek bu heyetin ise, “yanına sivil toplum kuruluşlarını da almış AKP'liler” olarak değil de, “iktidarıyla, muhalefetiyle bütün partilerin temsilcileriyle, -birbirleriyle küs dahi olsalar- tüm vekilleriyle, hangi görüşten olursa olsun sosyal, kültürel, ekonomik bütün sivil toplum önderleriyle, şehrin yöneticileriyle, yerel basınıyla bir araya gelmiş Kütahya gönüllüleri...” olarak anılması, algılanması ve teşkil edilmesi sağlanmalıdır!..


Söyler misiniz; böylesine güçlü birlikteliği sağlayabilirsek, -hangi konuda olursa olsun- Kütahya olarak güzergah dışında kalmamıza ihtimal var mı?

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com