Deli Kaddafi'den İnce Savaş Taktikleri

Deli Kaddafi'den İnce Savaş Taktikleri
İç savaşın yaşandığı Libya'da, Kaddafi, isyancılara karşı değişik taktikler deniyor. İşte ayrıntılar...

Libya yönetimi, isyancılarla yoğun çatışmaların yaşandığı Misrata'dan askerlerini çekti. İsyancılarla mücadele aşiretlere havale edildi.

Libya yönetimi, en sert çatışmaların yaşandığı Misrata'dan çekildiğini açıkladı. Başkent Trablus yönetiminin bölgedeki mücadeleyi Libya lideri Muammer Kaddafi yanlısı aşiretlere bıraktığı öne sürüldü. Libya yönetiminin Misrata'dan çekileceklerini açıklaması isyancıları sevindirdi. Libya'daki muhalefetin sözcüsü, Misrata kentinin artık “özgür” olduğunu açıkladı. Sözcü Cemal Salim kentin Muammer Kaddafi güçlerinden kurtarıldığını söyledi. Sözcü, “Biz kazandık. Kaddafi askerlerinden bazıları öldürüldü, bazıları kaçtı” dedi. Sözcü, Kaddafi güçlerinin uzaktan bombardıman için kent çevresindeki mevzilere konuşlandığını da ileri sürdü. Misrata'da yaklaşık bir aydır devam eden çatışmalarda binlerce kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

KARARGAHI VURULDU
Bu arada El Cezire televizyonu NATO uçaklarının dün başkent Trablus'ta Libya Lideri Muammer Kaddafi'nin karargahındaki bir binayı vurduğunu duyurdu. Saldırı sırasında binada bulunanlardan bazılarının öldüğü belirtildi.

KATİL UÇAKLAR TEPESİNDE
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ilk kez insansız bir uçakla Libya'yı bombaladığını duyurdu. Pentagon sözcüsü, bir Predator uçağının dün öğleden sonra Libya'yı bombaladığını belirtti, ayrıntılı bilgi vermedi. ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçleri hedef almak için insansız uçakları kullanmaya başlayacaklarını açıklamış, insansız uçakların Kaddafi güçlerine karşı daha kesin saldırılar düzenlenmesini sağlayacağını söylemişti. Libya'daki “insani durum'' nedeniyle silahlı insansız uçakları kullanma kararı aldıklarını vurgulayan Gates, bu uçakların sivil kayıpları azaltacağının öne sürmüştü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com