Delmenhorst'ta Neonaziler kınandı! (VİDEO)

Delmenhorst'ta Neonaziler kınandı! (VİDEO)
Cami, kilise ve yahudi cemaati ortak yürüyüş düzenledi.

Cami, kilise ve yahudi cemaati ortak yürüyüş düzenledi.

Almanya'da işledikleri cinayetlerle tekrar gündeme gelen Neonaziler, Delmenhorst kentinde cami ve kiliselerin düzenlediği ortak yürüyüşle protesto edildi.

Belediye Binası önündeki meydanda düzenlenen protestoya DİTİB Merkez Camisi, Milli Görüşe Mevlana Camisi, İslam Kültür Merkezi'ne bağlı Yeni Camii, Kiliseler, Yahudi Cemaati, siyasiler, ile çok sayıda Türk ve Alman katıldı.

Neonazilerin başta Türkler olmak üzere göçmenleri hedef alan cinayetlerine tepki göstermek amacıyla düzenlenen protesto'da gece karanlığında yapıldı. Eyleme katılan herkes neonaziler tarafından öldürülenler için mum yakıp ışık çemberi oluşturdu. 2000 ile 2007 yılları arasında öldürülen 7'si Türk, 9 kişinin ismi okunup saygı duruşunda bulunuldu. Eylemi düzenleyen dernek temsilcileri yaptıkları konuşmalarda ırkçılığa karşı olduklarını ve siyasilerin bu yönde daha aktif çalışmaları gerektiği dile getirdi.

YENİ KATLİAMLAR OLMASIN

Delmenhorst Yabancılar Meclisi Başkanı Tamer Sert, yaptığı açıklamada siyasilere ve hükumet temsilcilerine bir mesaj vermek istediklerini, bunu da başardıklarını söyledi. İnsanların protestoya ellerinde neonazileri hedef alan pankartlarla katıldığına dikkat çeken Sert, "Bu gün neonazilerin dışında hiç kimse göçmenleri hedef almıyor ve öldürmüyor. Eğer bu olay çözülmeseydi belkide daha büyük katliamlar yapılacaktı. Biz ırkçılara bir tepki gösterdik, bildiri okuduk. İnşallah mesajımız gerekli yerlere gitmiştir. Oluşturulan mum zincirine destek veren herkese teşekkür ediyorum. Yeni katliamlar olmasın" dedi.

IRKÇILIK SUÇ SAYILSIN

Seri cinayetlerin arkasından neonazilerin çıkmasına bir tepkide CDU Bremen Göçmenler Komisyonu üyesi Levent Albayrak'dan geldi. CDU Bremen olarak tepkilerini yaptıkları yazılı açıklamayla kamu oyuna duyurduklarını anlatan Albayrak, "Almanya'da aşırı sağcıların önünü kesmek, neonazileri engellemek için ırkçılık yasal olarak suç sayılmalı. Almanya'da ırkçılık yasal olarak suç sayılmıyor. Irkçılık yapanlara ağır cezalar verilirse bu tür olayların önüne geçilebilinir. Bir Türk olarak bu olayın altından aşırı sağcıların çıkması herkes gibi beni de şok etti" dedi. (BRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com