Demirel Menderes'in cenazesine katılmadı

Demirel Menderes'in cenazesine katılmadı
Süleyman Demirel, 'kardeşim' dediği Aydın Menderes'in cenaze törenine katılmadı.

Eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in oğlu AydınMenderes, tedavi gördüğü Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çoklu organ yetmezliği nedeniyle 65 yaşında hayatını kaybetti.

DEMİREL KATILMADI

Menderes, Fatih Cami'nde öğlen namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna dualarla uğurlandı. Başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan olmak üzere siyaset dünyasının önemli şahsiyetlerinin katıldığı cenaze törenine Süleyman Demirel ile eski Demokrat Parti Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk katılmadı.

KARDEŞİM DERDİ

Demirel, vefat haberinin ardından telefon ile bağlandığı bir televizyon kanalında Menderes'in için "kardeşim" ifadesini kullanmıştı. Cindoruk'un ise Menderes'in vefatı üzerine kamuoyuna yansıyan bir açıklamasının olmaması dikkat çekti.

Türk siyasi tarihinin en önemli kırılma noktalarından birisi olan 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından idam edilen Demokrat Parti Genel Başkanı ve Başbakan Adnan Menderes'in avukatı olduğu iddia edilen Hüsamettin Cindoruk'un, hiçbir zaman böyle bir görev üstlenmediğini ise Aydın Menderes, Cihan Haber Ajansı'na açıklamıştı.

"Cindoruk'un, kamuoyunda babanız Adnan Menderes'in avukatlığını yaptığı yönünde bir inanış var.Cindoruk, böyle bir görev ifa etti mi?" şeklindeki bir soruya Menderes, "Hayır, Cindoruk, Adnan Menderes'in avukatı olmamıştır. Adnan Menderes'in imzasını taşıyan herhangi bir vekalete haiz olmamıştır. Ayrıca, Menderes ailesinden başka bir Menderes'in avukatlığını da üstlenmemiş, vekaletnamesine haiz olmamıştır. Sorunuzdaki ifadeniz doğru, zaman içerisinde Cindoruk kendisi Menderes'in avukatı olarak tanıtıldığı durumlarda sessiz kalmış, bunu tekzip etmemiş, adeta kendisinin böyle tanıtılmasında pişkince bir memnuniyet içerisinde gözükmüştür. Ancak hiçbir zaman Adnan Menderes'in avukatı olmamıştır." cevabını vermişti

CİNDORUK'A VERİLECEK HER OY MENDERES'E SAYGISIZLIK

Menderes, DP Genel Başkanlığı'na adaylığını açıkladığı zaman Cindoruk için günümüz darbecilerine bir lojistik destek sunan onların önünü açmak isteyen, yeri geldiğinde açıkça destekleyen bir tavır ortaya koyduğunu söylemişti. Hüsamettin Cindoruk'a verilecek her Oyun DP ve Adnan Menderes'in hatırasına saygısızlık, darbeciliğe, Ergenekonculuğa, siyasete iki yüzlülüğe verilmiş bir oy anlamına geleceğini ifade etmişti.

Menderes, "Cindoruk, rahmetli Hasan Polatkan'ın vekiliydi. Şimdi ben soruyorum; Polatkan'ın anıt mezarı İstanbul'da, adresini biliyor mu acaba? Bu şahıslar merhum Menderes'in, Bayar'ın hatıraları üzerine ne yapmışlar? Sadece istismar. 16 Mayıs'ta DP ve Menderes istismarı bitecektir. Bu partinin yakasını bıraksın." diye konuşmuştu.

Demirel ve Cindoruk hakkında kamuoyunun bu insanları çok daha iyi tanıyabilmesi açısından yeni açıklamaları olacağını dile getiren Menderes, "Söylenecek çok şey var. Onları zaman zaman ortam oluştukça tabi söyleyeceğiz. Sürekli bir etkisi olsun, en azından yapılacak ilk seçimlere kadar peyderpey bunları söyleyeceğim. Tabi ne Demirel'i ne Cindoruk'u önemsediğim için değil. Ama milletimizin bilmesi gereken, geride bıraktığımız 49 yıla ait gerçekler var. Benim amacım sadece bunları aktarmaktır. Bunun takdirini de milletimize, kamuoyuna bırakmaktır. Ama bunları söylememeyi, saklamayı kendi adıma sorumsuzluk olarak kabul ediyorum." şeklinde konuşmuştu.

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com