Demirören büyük vurguna el koydu!

Demirören büyük vurguna el koydu!
Demirören’in “Ucu nereye, kime ulaşırsa ulaşsın, sonuna kadar gidilecek” talimatı sonrasında araştırılan Kırıkkale’deki skandalın buzdağının sadece görünen yüzü olduğu belirlendi.

Türkiye Futbol Federasyonu, Kırıkkale’de ucu ortaya çıkan amatör kümelerde hayâli müsabakalar, hakem atamaları, turnuvalar skandalı için harekete geçince bu olayın sadece buzdağının görünen kısmı olduğu ortaya çıktı. Geçtiğimiz ay Akşam Gazetesi’nde yer alan habere göre Kırıkkale’de İl Hakem Kurulu üyelerinin hayâli maç düzenleyerek, hayâli isimlerle hakem ataması yapıldığı, bazı hakemlerin de 2 maç yönetmelerine karşın 30 maç yönetmiş gibi gösterilerek yaklaşık 40 bin TL’lik haksız kazanç elde edildiği haberi yer almıştı. Gelişme üzerine bir yandan disiplin kurulları harekete geçerken TFF de konuyu derinleştirme kararı vererek çalışmalara başladı.

3 KİŞİ DENETLEDİ

“Ucu nereye, kime giderse gitsin, sonuna kadar gidilecek” diyerek talimatıyla bütün soruşturma safhasına destek veren TFF Başkanı Yıldırım Demirören’in talebiyle Futbol Federasyonu Denetleme Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’dan 2 bağımsız denetçi istendi. Futbol Federasyonu’ndan da bir denetçinin bu ekibe dahil olmasıyla oluşan 3 kişilik kurul geçmiş tarihlere de giderek belgeleri, hesapları didik didik etmeye başladı.

SAVCILIĞA VERİLDİLER

Yapılan çalışmalar sonucunda vurgunun Kırıkkale ile sınırlı olmadığı, çetenin faaliyetlerinin TFF’nin çok eski dönemlerine kadar gittiği tespit edildi. Böylece amatör kümelerde gerçekleştirilen hayâli maçlar, hayâli turnuvalar, bu turnuvalara atanmış gibi gösteriken hakemler, gözlemciler üzerinden 10 milyon TL’nin üzerinde bir çete vurgunu gerçekleştiği ortaya çıktı. Federasyon, faillerin ortaya çıkması için durumu adli makamlara da aktarırken, öncelikle Kırıkkale Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyursunda bulundu.

CEZALARI TAHKİM DE ONAYLADI

Disiplin Kurulu’nun ardından Tahkim de skandala karışanları affetmedi. Lisansı da iptal edilen Kırıkkale İl Hakem Kurulu Eski Başkanı Tonga’nın ömür boyu hak mahrumiyeti cezası kesinleşti.

Hayali maç skandalının sorumlarının cezaları da Tahkim Kurulu’nun 24 Kasım’daki kararlarıyla kesinleşti. Olayların başsorumlusu olarak gösterilen ve lisansı iptal edilen İl Hakem Kurulu Eski Başkanı Yasin Tonga’nın ömür boyu hak mahrumiyeti cezaları kesinleşti.

17 KİŞİ KARIŞTI

Tonga'nın yanı sıra HİF hakemi Muhammet Sefa Özçelik’in 1 ay, Bölgesel Yardımcı Hakem Yücel Pekgöz’ün 1 ay, il hakemi Gazi Ünlü’nün 1 ay, il hakemi Gaffari Güleç’in 6 ay, bölgesel hakem Alper Külekçi’nin 6 ay, il hakemi Deniz Günay’ın 1 ay, HİF hakemi Taha Gökberk Doğan’ın 2 ay, HİF hakemi Duran Sargın’ın 2 ay, il hakemi Ozan Onur Uçak’ın 2 ay, il hakemi Alper Salih Erkan’ın 6 ay, il hakemi Mustafa Kayış’ın 2 ay, gözlemci Ertuğrul Taşkın’ın 6 ay, gözlemci Ali Ayvalık’ın 6 ay, gözlemci Mahmut Can’ın 6 ay, il hakemi Ayhan Şeran’ın 1 yıl, HİF hakemi Emre Tonga’nın 1 yıllık cezası onandı.

KIRIKKALE'DE NE OLMUŞTU?

Kırıkkale’de geçtiğimiz sezon oynanan amatör maçlarda görev yapan 30 hakem ve 6 gözlemci, yönettikleri 2 maçı, 30 maç gibi göstererek 40 bin TL’yi bulan haksız kazanç sağlamakla suçlanıyordu. Vurgunu yönetmedikleri maçları dijital ortamda yönetmiş gibi işleyerek yaptıkları iddia edilen ve Disiplin Kurulu’na sevk edilen 36 kişiden 12’sinin suçsuzluğu anlaşılmıştı. (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com