Demirören'den flaş açıklamalar!

Demirören'den flaş açıklamalar!
Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Kasımpaşa-Beşiktaş maçı için “Eğer bu maçta bir kural hatası varsa prosedür uygulanır ama yoksa da aynı şekilde kural ne ise uygulanır. Raporun değiştirilmesi de söz konusu değil. Benim yönetimimde asla sahte

Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, NTV Spor’da yayımlanan %100 futbol programında Rıdvan Dilmen ile Güntekin Onay’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Demirören ilk olarak ilginç olaylara sahne olan Kasımpaşa-Beşiktaş maçını değerlendirdi ve “Bu maçta yaşananlar sadece Türkiye’de değil Dünya’da da bir ilkti. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman karşılaşma sonrası beni aradı. ‘Müraacatınızı yapın, hakkınız gitmesin’ dedim. Eğer bu maçta bir kural hatası varsa prosedür uygulanır ama yoksa da aynı şekilde kural ne ise uygulanır. Raporun değiştirilmesi söz konusu olamaz. Hakemler değerlendirmelerde hata yapmış olabilir. Türkiye’de Kulüpler Birliği, Kulüp Başkanlığı, Federasyon Başkanlığı hepsini yapmış bir insanım. Yıldırım Demirören’in yönetiminde asla sahtekârlık, haksızlık olmaz. Gereği neyse yapılır. Hatalardan ders çıkarmak gerekiyor. Biz de kulüp yöneticisiyken hatalar yaptık. TFF’de göreve ilk geldiğimde hakemlerden özür diledim. Çok şeyler söyledik, hatalardan ders çıkarmak lazım. Şimdi pişmanım diyorum” ifadelerini kullandı.

MHK Başkanı Zekeriya Alp’in maç sonrası demeç vermesini de doğru bulmadığını belirten Demirören, “Bunu kendisine de söyledim. Onun anlatması da bizim kararımızı etkileyecek bir şey olmamasına rağmen yanlıştı” dedi.

ATATÜRK'Ü TARTIŞTIRMAM

“Eboue ve Drogba’nın yaptıkları hareketi takdirle karşılıyorum ama bize sormalıydılar. Bu prosedür olarak yanlıştır. Federasyondan izin alamadan yapamazsınız, ne giyerseniz giyin. Federasyon kurallarla işler, bu kuralları kişiler için bozamazsınız. Ondan sonra kimseye ceza veremeyiz. Ediz Bahtiyaroğlu için de bu yapılmıştı ve ihtar gelmişti. Hukukta kişi ayrımı yoktur, olay vardır. Aynı Galatasaray, t-shirtlerle ilgili UEFA’dan izin almak istedi. UEFA’ya soruluyor da TFF’ye neden sorulmuyor? Yüce Atatürk tişörtleriyle ilgili de talimatlar belli. Bunlara göre hareket etmeliyiz. Bizi üzen Fethiyespor’un bize sormaması ve “Sorsaydık izin vermezlerdi” şeklindeki açıklamaları. Atatürk’e saygımız sonsuz ama izin alınmalıydı. Yüce Atatürk sevgisi ve saygısını tartıştırmam, ama ben prosedürü uygulamak zorundayım. ESPN’deki olay da bir şaklabanın yaptığı bir terbiyesizliktir. O olayın iç yüzünü de öğrendik.

DONK ART NİYETLİ

“Fernandes gibi bir oyuncu, Türkiye için, Beşiktaş için çok önemli bir isimdir kendisi. Savcıların da devreye girmesini söyledi Orman, katılıyorum ben de. Beşiktaş seyircisi 4 maçlık cezadan sonra ilk defa maça gelmiş ve böyle olaylar oldu. Kasımpaşalı oyuncu bana göre art niyetliydi. Bu açıktır. Topu eline almak vs. bunlar yanlış. Futbolun doğasına aykırıdır.”

"KURALLARA İNANIYORUM"

Başkan Demirören sözlerine şöyle devam etti; “Benim olduğum yerde eşitsizlik yapılamaz. Disiplin Kurulu’na ve Tahkim Kurulu’na saygı göstermek gerekir. Hepsinin iyi insan olduğunu inanıyorum. Galatasaray’dan da yönetici olmasını istedik. Uzun vadeli bir olay bu. Bizler gelip geçiciyiz, bu kurum kalıcı. Bir kere herkesin federasyonumuzu yüceltmesi gerekir. TFF, bir karar alırken futbolun geleceğiyle ilgili alır. Ben ve arkadaşlarım futbolun geleceği için mücadele ediyoruz.”

YABANCI KONUSU

“Biz yabancı kararını kendi başımıza almadık. Tüm kulüplerin katıldığı toplantıların ardından alındı. Biraz daha indirin dendi hatta bize. Biz herkesin mukavelelerine baktık ve kulüplerin tazminat meblağları yükselecekti. Kulüplerin buna göre planlama yapması gerekiyordu. Kendi başımıza bu kararı değiştiremeyiz. Sorun olursa tüm kulüplerle oturup kararı birlikte vereceğiz. Yabancı sayısı azaldıkça Anadolu takımları üç büyüklerle daha iyi rekabet etmeye başladı. Bizim aldığımız karar kesin, kademeli olarak yabancı sayısında azalma olacaktır. UEFA’da en çok dosyası olan ilk ülkelerin başındayız. Çok paralar ödeniyor yabancılara. Bencillik yapılmamalı, Türk futbolu için olmalı her şey. Bu büyük bir pasta, Türkiye’de büyük bir sektör futbol, bunu düzeltmek hepimizin işi sadece bizim değil.”

"HER MAÇA GİDERİM"

“Üç büyüklerin maçlarına neden gidemeyeyim? Tek korkum var; yaradan. Onun haricinde neden korkayım. Federasyon Başkanı’nın maça gitmesi şov. Daha önce yaşandı. Ben her maça, her yere giderim. Beni eleştiren kişiler de olsa en iyi şekilde ağırlarlar. Bu konuda eminim. Misyonumuzu değiştirmemiz lazım. Biz kulüplerimizle yaşamak zorundayız. Kulüplerimiz olmadan federasyon da olmaz. Bizi eleştirebilirler ama hakaret edemezler. Benim hedefim, yaptığımızın doğruluğuna inanıyorsak üstüne gidelim, hata varsa dönmesini bilelim. Her kulübe randevu veririm. Süper Lig kulübüne de amatör kulübe de... Tek tek kulüplerimizi ziyaret ederek neye ihtiyaçları var kendimiz gördük. Kapalı kapılar ardından üç kulüp başkanı konuşmadık.”

"ŞİKE KONUSU KAPANMIŞTIR"

“Nasıl benim kararım yargıyı bağlamıyorsa, yargının kararı da TFF’yi bağlamıyor. Trabzonsporumuz ikinci defa müracaatta bulundu. Bundan sonraki olay federasyon açısından kapanmıştır. Gelişmelere göre otururuz konuşuruz. UEFA’nın şahıslara ceza vermesi kulüpleri ilgilendirir. Kulüp başkanlarımız siyasi açıklamalardan vazgeçmeli. Futbolun içinde siyaset yok ama tribünlere dikkat etmek gerekir. Futbol ayrı bir olay. Hatasıyla, güzelliğiyle yanlışıyla seviyoruz. Türkiye’de en çok tartışılan şey siyaset ve futboldur.”

"YENİ İHALEYİ BEKLEMEYİZ"

“Maçların özet görüntüleri TRT’nin elinde. İhale şartları bellidir. TFF Başkanı ve Kulüpler Birliği başkanı olarak rica ettim. TV programları maçlardan uzun olmamalıdır. Cak’larla cuk’larla programlar geçiyor. TRT bunu alırken belirli bir meblağ karşılığında almıştır zamanında. Bizim tüm kanallara görüntülerin dağıtılması için bir şeyler yapabilmemiz için diğer ihalenin gelmesi gerekiyor. Eğer yapmaya çalışırsak tazminatlar vs. çok başı ağrır herkesin.”

"GALATASARAY İLE ARAMI AÇAMAZLAR"

“Benim Galatasaray ile aramı kimse açamaz. Yönetici beyanlarından dolayı ters düşmüş olabiliriz. Yönetici sıfatıyla konuşalanlar Özhan Canaydın’ın Galatasaraylılık duruşunu örnek alsınlar. Fatih hoca geçici olarak bize geldiğinde çok büyük jest yaptılar. Teşekkür ediyoruz ama ondan sonraki süreç kendi iç problemleri. Federasyon sadece kurum olarak hocamızla görüşmüştür. Beni üzen hocamızın federasyonumuza geldikten sonra bizi suçlu gibi göstermeleri. Altını çizerek söylüyorum benimle Galatasaray Kulübü arasına kimse giremez.”

OLİMPİYAT, MİLLİ STAT

“Fatih Terim’in denenecek bir hoca olmadığı ortadadır. Milli Takım talebi benden gelmiştir. Bizim hedefimiz alt yapılara, turnuvalara kalıcı bir takım yaratmaktır. Yatırımlarımızı Milli Takım’a katkı için düzeltmemiz gerekiyor. Biz hâlâ Almanya’da futbolcu arıyoruz. Bizlerin yönlendirmesiyle büyük takiplerin yapılması gerekiyor. Almanya çok anormal yatırımlar yaptı ve şimdi geldikleri durum ortada. Uzun vadeler düşünüyorsak gerekli adımları atmalıyız. Hocamızla ağabey-kardeş diyaloglarıyla ilerliyoruz. Olimpiyat Stadı’nda belirli değişiklikler yapıp Milli Takım Stadı haline getirme planımız da var.”(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com