Demiröz: AKP tarımı çökertti

Demiröz: AKP tarımı çökertti
CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 2012'de tarımın Hükümet eliyle çökertildiğini iddia etti.

CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 2012'de tarımın Hükümet eliyle çökertildiğini iddia etti.

Demiröz, çiftçilerin topraklarını ekmekten vazgeçtiğini savunarak, ''Tarıma bu kadar Fransız olan Tarım Bakanı'nın Fransa'da ödül almasının altını çizmek istiyorum'' dedi.

Tarımın milli gelire yüzde 9, istihdama yüzde 25 katkı yapan, doyuran ve barındıran bir sektör olduğunu dile getiren Demiröz, ''Biz bunu Hükümet'e bir türlü anlatamıyoruz'' diye konuştu.

Dünyada en pahalı mazotun Türkiye'de kullanıldığını, mazota ödenen toplam 7.7 milyar liranın, çiftçiye verilen toplam destekle hemen hemen aynı tutarda olduğunu söyledi. Demiröz, tarımdaki girdi fiyatlarının çok yüksek olduğunu da ifade etti.

Karacabey'de sulama ücretini ödeyemeyen 300'e yakın çiftçi hakkında icra takibi başlatıldığını anlatan Demiröz, dün 70 yaşındaki bir çiftçinin tutuklandığını öğrendiğini belirtti.

Demiröz, çiftçilerin topraklarını ekmekten vazgeçtiğini ve Türkiye'nin ithalatçı ülke haline geldiğini savunarak, ''Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fransa'dan ödül aldı. Kutluyoruz. Tarıma bu kadar Fransız olan Tarım Bakanı'nın ödül almasının altını çizmek istiyorum'' dedi.

CHP'nin Tarım Komisyonu üyeleri Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan okul sütü projesinin bir an önce başlatılmasını ve elektrikle mazotta KDV'nin yüzde 1'e indirilmesini, Antalya Milletvekili Osman Kaptan seracıları selden koruyacak önlemler alınmasını, Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu fındık üreticisinin desteklenmesini istedi. Amasya Milletvekili Ramis Topal da Hükümet'in tarım ülkesi olan Türkiye'de çiftçiyi desteklemediğini söyledi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com