Demirtaş '30 Mart sonrası özerklik' sözlerimiz çarpıtıldı

Demirtaş '30 Mart sonrası özerklik' sözlerimiz çarpıtıldı
BDP lideri Selahattin Demirtaş, 30 Mart'tan sonra özerklik ilan edecekleri yönünde servis edilen ajans haberini "iyi niyetle hiçbir alakası yok" diyerek eleştirdi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisince Tunceli merkez Moğultay Mahallesi Cumhuriyet Caddesi'nde düzenlenen aday tanıtım toplantısında, parti otobüsü üzerinden vatandaşlara hitap ederek basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Selahattin Demirtaş, çözüm sürecine ilişkin bir soru üzerine, "Arkadaşlarımızın dün İmralı'da yapılan son görüşmeye dair verdiği detaylar, durumun hakikatken iç açıcı olmadığını gösteriyor. Sürecin geldiği noktada ilerleyebilmesinin artık hangi koşullara bağlı olduğunu ortaya koyuyor.

Yine arkadaşlarımızın Parlamento'ya sunduğu yasa taslağı da, barışın ve müzakerenin nasıl olması gerektiğine dair yasa taslağı da hükümetin meseleye ciddiyetini ortaya koyacaktır. Hükümet artık bu saatten sonra lafla peynir gemisinin yürümediğini görmeli ve somut adımlar atarak süreci ilerletmelidir.

Gelinen noktada süreç tek taraflı ilerliyor. Başbakan çıkıp meydanlarda barışı getirdiklerinden, süreci sahiplenmeden söz ediyor ama buna dair tek bir somut adım atmıyor. Bunun siyasetini yapıyorsan en azından vicdanen, ahlaken gereğini de yap bari" diye konuştu.

"KONUYU ÇARPITMANIN HİÇBİR ANLAMI YOK"
Demokratik özerklik konusundaki sözlerinin hatırlatılması üzerine Demirtaş, "Ne söylediğimiz belli, cümlelerimiz ortada. Onlarca kameranın çekim yaptığı bir ortamda, konuyu çarpıtmanın hiçbir anlamı yok. Bazı gazeteler, bazı demeyeyim cemaatin gazeteleri, ulusalcıların yayın organları...

Onlar dışında da konuyu çarpıtan olmadı. Özerklik ilan edecekmişiz, yıllardır özerkliği inşa ediyoruz. Özerklik dediğimiz şey, halkın yerelde öz yönetimle kendini yönetmesidir. Şimdi bugün belediye başkanı, Başbakan olan kişiler, şahıslar, partimizin dışındaki partilerde tek başına bütün kararları almaya yetkilidir. Orada yaşayan halkın diliyle, kültürüyle, inancıyla hiçbir alakaları yok. Belediyeler sadece rant alanlarına dönmüş durumda" diye konuştu.

"ÖZERKLİK, BDP'NİN RESMİ PROJESİDİR"
"Yapılan haberleri kasıtlı görüyor musunuz?" sorusunu Demirtaş, "Tabii ki çok kasdidir. Özerklik, BDP'nin resmi projesidir. Biz elbette ki özerkliği savunuyoruz, sonuna kadar da savunacağız ama '30 Mart akşamı özerklik ilan edilecek, bilmem gizli hazırlıklar var, gizli kapaklı işler yapılıyor' gibi konuyu çarpıtarak vermenin de iyi niyetle hiçbir alakası olamaz.

Özerklik dediğimiz; kimse çalmasın, çırpmasın. Bizim özerklik dediğimiz şey; paralar ayakkabı kutusuna doldurulmasın. Kimse tek başına bu ülkeyi yönetmeye kalkmasın. Bir Başbakan çıkıp tek başına bir cümleyle ülkenin kaderini belirlemesin.

Biz işte buna özerklik diyoruz. Kimse başka türlü anlamlar yükleyerek 'Efendim Türkiye bölünüyor, işte bunun karşısında bir milliyetçi cepheyi, milliyetçiliği kaşıyarak örgütleyelim, bunu fırsat bilip faşizmi hortlatalım' diye düşünüyorlarsa o da kendi bilecekleri iştir. Halk artık bu yalanları da yutmuyor" diyerek cevapladı. (aa)(mce)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com