Demirtaş: "Başbakan'ın bunu açıklaması lazım"

Demirtaş: "Başbakan'ın bunu açıklaması lazım"
BDP Genel Başkanı Demirtaş Antalya'da partsinin dayanışma yemeğinde açıklamalarda bulundu...

Barış ve Demokrasi Partisi Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Antalya'da partisinin dayanışma yemeğine katıldı. Yemekte bir konuşma yapan Demirtaş, şunları kaydetti:

"Biz nasıl bir tarihten geçip geldik. İyi biliyoruz. Bu nedenle yediden yetmişe politikacıyız. İhtiyacımız var çünkü. Tarihin bu kritik döneminde Orta Doğu'da halkların kaderlerinin yeniden yazıldığı dönemde biz, istiyoruz ki; artık bu sorun tümden çözülsün. Biz ve bizden öncekiler büyük acılar çekti. Ama bizim çocuklarımız acı çekmesin istiyoruz. O nedenle bu dönem bu sorunu çözeceğiz. Bu kararlılıktayız. Bu kararlılığımızı da en küçük tereddüt göstermeden hangi baskı ve zulüm yöntemini denerlerse denesinler kendimizi ortaya koyacağız"

"KÜRTÇE EĞİTİM DİLİ OLSUN"

Kürtçe eğitim konusundaki ısrarını yinelyen Demirtaş, "Biz kimse ile tartışmaya girmeyeceğiz. Kürtçe üç sözcükten oluşuyor. Biz üç sözcüğümüzle ana dilimize eğitim yapmak istiyoruz. 3 kelime ile anadilde eğitim yapacağız biz konuda kararlıyız. İnsanın kendi ana dili 3 kelimden bile olursa tatlıdır değerlidir. Ülke hepimizin bu topraklar hepimizinse herkes kendi çocuğunu istediği gibi kendi dili ve kültürüyle yetiştirsin" dedi.

BAŞBAKAN BUNU AÇIKLASIN!

Demirtaş, gazetecilerin, "Şırnak'ın Uludere ilçesi ile Kuzey Irak sınırında 34 kişinin hayatını kaybettiği olayı araştırmak için bölgeye giden TBMM İnsan Hakları Komisyon üyelerinin ziyaretini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şu cevabı verdi:

"Yakınları kaybeden aileler meclis heyetine dilekçe vermişler, demişler ki ailelerin kendisi 'Biz tazminatı istemiyoruz. Öncelikle katillerin ortaya çıkmasını istiyoruz, hesap sorulmasını istiyoruz. Tazminat sonraki iş' demişler. Bunu ailelerin kendisi söylüyor. Ama AKP ısrarla bizim aileleri tehdit ettiğimizi, baskı kurduğumuzu söylüyor. Şimdi meclis heyetinin gözünün önünde bunlar cereyan etti. İnsanlar katilleri istiyor, artık kimse bu katillerin sorumlusu Başbakan çıkıp bunu açıklaması lazım.

Kendisi bu emri vermiş mi, vermemiş mi? Vermemişse kim vermiş? Onun açıklamasını yapmasını istiyoruz. Ailelerinde bizimde talebimiz budur
."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com