Demirtaş'tan Sert Tepki!

Demirtaş'tan Sert Tepki!
BDP Hakkari Milletvekili Selahattin Demirtaş,KCK davası sonrasında açıklamalarda bulundu...

KCK davasını 10 milletvekili arkadaşı ile birlikte izleyen BDP Hakkari Milletvekili Selahattin Demirtaş, Kürtçe savunmaya izin verilmemesine tepki gösterdi.

2,5 YILDIR REHİN TUTULUYORLAR

Duruşma ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, anadilde savunma nedeniyle yargılanmanın tıkandığını belirtti. Demirtaş, "Kürtler kendi ana dillerini kamusal alanlarda konuşabilecek mi, konuşamayacak mı? Devletin buna karar vermesi lazım. Mahkemenin buna karar verme durumu yok. Mahkeme çaresizlik içerisinde, yargılama yapamaz durumda, ne yapacağını bilmeyen, aciz bir konumda bu insanları 2.5 yıldır rehin tutuyor.

İSTİKLAL MAHKEMESİ ZİHNİYETİ HALA DEVAM EDİYOR

İstiklal Mahkemeleri bu ülkede kurulduğu günden bu yana bu mahkemelerin zihniyeti değişmedi. Aynı zihniyet kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Devletin artık bir karar vermesi lazım. Ya Kürtlerin hepsini tutuklayıp cezaevlerine atacaklar, ya bu bölgeyi tel örgüyle çevirip açık cezaevi haline getirecekler, ya da Kürtlerle artık tarihi bir barışı gerçekleştirecekler. Artık ölüm ve hukuksuzluklara tahammülümüz kalmadı. Ağır ceza mahkemelerinin derhal kaldırılması gerekiyor.

ANA DİLDE SAVUNMA HAKKI OLMALI

İnsanların ana dilde savunma yapmalarının önünün açılması lazım. Bunlar yapılmadığı sürece bu ülkede barış istiyorum diyen herkesin sözü havada kalır. Bu saatten sonra bu zihniyetle, bu anlayışla artık adaletin gerçekleşeceğine inanmıyoruz. Bugün itibariyle tamamı serbest kalsa bile artık adalet gerçekleşemeyecektir. Bu saatten sonra zararın kısmen telafisi olacaktır. Biz kimseden adalet dilenmiyoruz. Kimseden barış dilenmiyoruz, kimseye de minnetimiz yok. Bu saatten sonra kimseye minnetimiz yok, herkesin bunu bilmesi lazım "diye konuştu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com