Demiryollarında grev!

Demiryollarında grev!
Demiryolu çalışanları, Türkiye Demiryollarının Serbestleştirilmesi adıyla TBMM’de yasalaşmayı bekleyen yasa tasarısının geri çekilmesi amacıyla bu geceden Türkiye çapında itibaren greve başladı. TCDD grevi yasa dışı ilan etti.

Demiryollarında örgütlü Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası ve Türk Ulaşım Sendikası, TCDD'nin özelleştirilmesine olanak sağlayan yasa tasarısına karşı Türkiye çağında bir günlük greve başladı.
 
ESKİŞEHİR
 
Eskişehir'de 24 saatlik grev gece yarısı 00.00'da yapılan basın açıklamasıyla başladı.
 
Türk Ulaşım Sen (TUS) ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyesi yaklaşık 500 kişi Eskişehir Gar binasının önünde basın açıklaması yaptı.
 
Kalabalık sık sık 'Demiryolları halkındır satılamaz' diye slogan attı.
 
TUS Şube Başkanı Kemal Ürgen ile BTS Şube Başkanı Ersin Cem Para kalabalığa hitabe konuşma yaptı. Kemal Ürgen, ülke genelinde 16 Nisan 2013 tarihinde demiryollarında 24 saatlik grevin başladığını söyledi. Ürgen hazırlanan ortak basın açıklamasında okuyarak şunları kaydetti: "Türkiye Demiryolu ulaştırmasının serbestleştirilmesi ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulmasını takiben sendikalarımız Türk Ulaşım Sen ile Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası'nın da içerisinde bulunduğu demiryollarında örgütlü dernek, vakıf ve sendikaların oluşturduğu Demiryolu Çalışanları Platformu olarak tasarının geri çekilmesi için bir dizi eylem ve basın açıklamalarımız ile halkımız ve demiryolcular bilgilendirilmiştir. Bu hafta yasa tasarısı Meclis Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'ndan geçmiş ve Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmek üzere gündeme alınmıştır. Bu yasa tasarısının birinci hedefi demiryolu hizmetini, kamu hizmeti olmaktan çıkartarak ticarileştirmektir. İkinci hedef kamusal alanın tasfiyesi ve özelleştirmedir. Ve son olarak neo-liberal anlayışın olmazsa almazı taşeronlaşmanın yani ucuz ve güvencesiz işgücü kullanımının önünü daha da açacaktır. Tüm Türkiye'de demiryollarında 24 saat grevdeyiz. Yasa tasarısının geri çekilmesini istiyoruz."
 
ADANA
 
Eskişehir'in ardından demiryolunun en yoğun hatlarında Adana'da grev başladı. Bir gün boyunca Adana'da trenler çalışmayacak.
 
Saat 00.00'da eyleme başlayan sendikalara mensup demiryolu çalışanları Adana Gar'ı içerisinde kısa bir yürüyüş yaparak 'Demiryolu halkındır satılamaz' ve 'Demiryolu yasası geri çekilsin' sloganları attılar.
 
Grup adına basın açıklaması yapan Birleşik Taşımacılık Sendikası Çalışanları (BTS) Adana Şube Başkanı Tonguç Özkan, "Bütün baskılara yandaş sendikaya rağmen bugün demiryolu çalışanları işine ve geleceğine ve kendi kurumuna sahip çıkıyor. Biz biliyoruz ki bu yasa tasarısı demiryolcuları demiryolundan uzaklaştıracaktır, bu bir özelleştirmedir bu nedenle demiryolu çalışanları kendi geleceğine sahip çıkıyor. Buradan AKP iktidarını bir kez daha uyarıyoruz biz kurumumuza sahip çıkıyoruz bu yasa tasarısı meclisten bir an önce geri çekilsin. Gerçekten demiryolunun ihtiyaçlarına cevap verecek yeni yatırımlar yapılsın. Bu yasa geri çekilinceye kadar biz mücadele devam edeceğiz. Şu anda Adana'da hiçbir tren çalışmamaktadır" diye konuştu.
 
Türkiye Ulaşım Sen Adana Şube Başkanı Cengiz Köse ise "Afyankarahisar AKP Milletvekili Halil Ürün Afyon'da düzenlediği toplantıda dile getirmiş ve demiryolunu özelleştirmeyelim de ne yapalım diyerek asıl amaçlarını ortaya koymuştur. Buradan demiryolu çalışanları olarak kendisini şiddetle kınadığımı bir kez daha belirtiyoruz" dedi.
 
TCDD YASADIŞI İLAN ETTİ
 
TCDD Genel Müdürlüğü ise Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman imzasıyla yayınlanan iç genelgeyle sendikaların grevinin “Devlet Memurlar Yasasının 26. maddesi” gerekçe gösterilerek yasa dışı ilan edildi.
 
HAKLI VE MEŞRUDUR
 
BTS'den yapılan açıklamada bunun “demiryolu çalışanlarına gözdağı vermek” olduğu kaydedilirken “Yıllardan beri verdiğimiz Sendikal mücadele sırasında başta Hükümet olmak üzere kurum yöneticileri ısrarla kamu emekçilerinin grev haklarının olmadığını bahsetmektedir. Oysaki Kamu emekçilerinin grev hakları vardır. Sadece uluslararası hukuk açısından değil, Türkiye’nin iç hukuku açısından da memurun grev hakkı hem anayasal hem de yargı kararlarıyla güvence altına alınmıştır” denildi.
 
“TCDD yönetimi, kamu görevlilerinin grev hakkı olmadığını söylemeden önce ILO sözleşmelerini, denetim organı kararlarını ve İHAM kararlarını okumalıdır” denilen açıklamada “Kamu emekçilerinin eylemi hukuksuzdur" diyen hukuksuzluk yapmış olur” ifadelerine yer verildi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com