'Demokrasi Arkadan Hançerleniyor'

'Demokrasi Arkadan Hançerleniyor'
Kütahya AKP Milletvekili Soner Aksoy Kütahya Belediyesi Sosyal Tesislerine yaptığı basın toplantısında Anayasa değişikliği konusu ile ilgili açıklamalarda bulunarak:”Biz MHP ile BDP'nin birlikte hareket edeceklerini rüyamızda görseydik inanmazdık a

Kütahya AKP Milletvekili Soner Aksoy Kütahya Belediyesi Sosyal Tesislerine yaptığı basın toplantısında Anayasa değişikliği konusu ile ilgili açıklamalarda bulunarak:”Biz MHP ile BDP'nin birlikte hareket edeceklerini rüyamızda görseydik inanmazdık ama iki parti de zıt görüşlü olmalarına rağmen demokrasiyi engellemek için birlikte hareket ettiler.”
Basın toplantısına Kütahya AKP Milletvekili Soner Aksoy, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, AKP Kütahya İl Başkanı Kamil Saraçoğlu, AKP Kütahya Medya ve Tanıtım Başkanı Erhan Hisar ile AKP Parti teşkilatı katıldı.
150 yıllık anayasa geleneği içinde, halkın katılımı ve demokratik yöntemlerle Anayasa yapılamamış olmasının ülke bakımından büyük bir eksiklik olduğunu vurgulayan Aksoy, 1982 Anayasası'nın olağanüstü koşullar altında kabul edilip yürürlüğe konulduğunu savundu.
Devlet tecrübelerinin, birikimlerinin ve toplumsal talep ekseninde, l982 Anayasasının tamamen değiştirilmesine ihtiyaç olduğunu savunan Aksoy, toplumun bütün kesimlerinin de bu ihtiyaç konusunda mutabakat halinde olduğunu belirti.
1982 Anayasası yürürlüğe girmesinden kısa bir süre sonra değişiklik yapılması zorunlu hale geldiğini ve günümüze kadar 16 kez değişiklik yapıldığını, toplam 85 maddesi ile başlangıç metnin kısmen değiştirildiğini belirten Aksoy konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu kapsamda 1- Kadın erkek eşitliğinin sağlanması 2- Toplumun bazı kesimlerinin daha iyi korunması 3- Çocuk haklarının anayasal temele kavuşturulması ve her türlü istismara karşı çocukların korunması 4- Sendikal haklar ile grev hakkında öngörülen bazı sınırlamaların kaldırılması 5- Memurlara ve diğer kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkının tanınması 6- Demokratik hayatın vazgeçilmez unsurları olan siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin hükümlerin uluslararası objektif kriterler de olduğu gibi yeniden düzenlenmesi 7- Bilgi edinme ve kamu denetçisine başvurma hakkının düzenlenmesi 8-, Yüksek Askeri Şura kararlarının yargı denetimine açılması 9- Askeri yargının görev alanının daraltılması ve sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasının önlenmesi10- Anayasa Mahkemesi üyelerinin yeniden yapılandırılması 11- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) demokratik, şeffaf ve geniş tabanlı bir yapıya kavuşturulması hükümleri teklifimizde yer alıyor.” Halkı kandırarak oylarını alanların Türkiye Büyük Millet Meclisine geldiklerinde demokratik rejimi arkadan hançerlemeye çalıştıklarını savunan Aksoy, demokrasi istismarcıları muhalefet, yılmaz bir aşk ile darbe anayasasını TBMM'ye gelmeden sabahlara kadar yapılan müzakerelere katılmadan savunduklarını dile getiridi. Teklifin geçici 15. maddesini düzenleyen 12 Eylül darbesini yapan paşaların ve yöneticilerinin yargılanmasını önleyen maddenin kaldırılması konusundaki muhalefetin tutumu demokrasi anlayışlarını gösterme açısından çok önemli olduğuna vurgu yapan Aksoy, Anayasa değişikliğinin Türkiye'nin geleceği için önemli olduğunu da vurguladı.
Konuşmasına çarpıcı açıklamalarla devam eden Aksoy;“Halkımızı kandıran, demokrasiden pay alan ve Ankara'da imtiyaz sahibi olan muhalefet demokrasiyi arkadan hançerlemektedir. Bunu gören halkımız gereğini yapacaktır. Çünkü benim milletim darbelere, darbecilere ve darbeden yana olanlara karşıdır. Benim milletim demokrattır. Benim milletim özgürlükçüdür, hukuktan ve adaletten yanadır. Herkesin hukuk önünde eşit olmasından ve adalet önünde hesap vermesinden yanadır. Elbet halkımız adına yapmış olduğumuz bu tarihi demokratik mücadelede bizimle beraberdir.” dedi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com