Demokrasi paketinden 'Gezi olayları' eylemci ve ailelerine ayar!

Demokrasi paketinden 'Gezi olayları' eylemci ve ailelerine ayar!
Düzgün: Gezi eylemlerine destek veren öğrencilerin aileleri emniyet tarafından tehdit ediliyor, faturası hükümetin olur

Hükümetin TBMM’ye gönderdiği Demokrasi paketinden Gezi‘ye ceza da çıktı. Pakette, olaylar sırasında çevreye zarar veren ve kamuoyu vandal olarak tabir edilen kişilere de ağır cezalar geliyor.

Bu tür eylemlerde bulunanlara iki yıldan yıldan beş yıla kadar hapis cezası hükmü olacak. Buna örnek olarak ODTÜ ve gezi olayları sürecinde kamunun hizmetleri engellenmişti. Pakette ayrıca, öğrencilerin toplu olarak oturdukları binalara veya bunların eklentilerine girilmesi veya orada kalınmasına engelleyenlere iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

Konu ile ilgili olarak birçok ilde emniyetin aileleri arayıp, ” çocuğunuz örgüt elemanı, dikkat edin, yoksa gereği yapılacak ” gibi telefon aramaların yapıldığı bildiriliyor. Öğrenci aileleri okuyan çocuklarının psikolojisinin bozulduğunu ifade ederken, buna örnek Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi’nde okuyan bir öğrenci ailesinden geldi.

Gezi eylemlerine destek veren bir öğrencinin Mersin’de yaşayan ailesine emniyetten gelen telefonda, ‘’Tokat’da okuyan oğlunuza dikkat edin. Yasa dışı eylemlere karışıyor, hakkında yasal işlem yapılacaktır” deniyor. Ailesine telefon gelen üniversite öğrencisi konuyu CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün’e anlatarak yardım istedi.

Üniversite öğrencisi ve ailesinin yaşadıklarını Sözcü’ye anlatan CHP’li Orhan düzgün buna benzer birçok şikayetin geldiğini ifade ederek şöyle konuştu :

AİLELER EMNİYET TARAFINDAN TEHDİT EDİLİYOR

Hükümetin gezi olaylarına katılanlara baskısını görüyoruz ve devam ediyor. Tokat’ da ki öğrenci arkadaşlarım ve aileleri beni arıyorlar.

Tokat’ da gezi eylemleri çok sakin ve etrafa zarar vermeden yapılan eylemlere katılanlara
polisin, ‘’çok kalabalıksınız kaldırımdan yürümeyin caddeden yürüyebilirsiniz” diye yönlendiren bir topluluktu. Bu süreç içerisinde 122 kişi gözaltına alındı, hiçbirisi tutuklanmadı. Çünkü yaptıkları tamamen yasal bir gösteriydi. Daha sonra öğreniyoruz ki bu eyleme katılan kişilerin aileleri tek tek aranarak yürüyüş esnasında çekilen fotoğrafları terörle mücadele şubesine gönderilmiş ve o ekipler aileleri arayarak, ’çocuğunuzun gidişatı iyi değil, bakın yarın öbür gün başı belaya girer gibi güya kendilerince uyarıyorlar. Bu bir suçtur, tehdittir. Aileler korkutulmaya çalışılıyor.

“FATURASI HÜKÜMETİN OLUR”

Biz sürecin takipçisi olacağız. Hükümetin geziden intikam alma sürecinin çok net bir göstergesidir. Hükümeti şu konuda uyarmak isteriz ki, eğer bu baskılar devam edecek olursa bu meydanları doldurmaya başlarız ve bunun faturası hükümetin olur. Öğrenciler bize üniversitede bir takım öğretim görevlileri tarafından öğrencilerin geziye destek vermek nedeniyle sınavlarda cezalandırıldığı şeklinde şikayetler geliyor. Biz bunları da soruşturacağız, eğer böyle bir şey varsa o öğretim görevlileri ile ilgili de hukuksal  girişimlerde bulunacağız. Bir öğrencinin ailesi Mersin’de yaşıyor ve çocukları Tokat’da okuyor. Bu öğrencinin babası Tokat’a geliyor. Öğrenci babasını eve gelince göremiyor ve babasını arıyor. Babası telefonda oğlunun aradığını görünce no tuşuna basacağına, yes tuşuna yanlışlıkla basıyor ve telefon açılıyor. Babasının emniyette olduğunu anlayan öğrenci şaşırıyor ve beni arayarak konuyu anlattı. Demek ki aileler ve öğrenciler üzerinde baskı kuruluyor. Bu böyle gitmez ve insanların sabrını taşıracak olaylardır bu tehdit olayları.

AVRUPA’DAN ARAYANLAR DA VAR

Yapılanlar doğru şeyler değil bu hükümeti çok zor durumlara düşürecek hadiselerdir. Hiç bir şey gizli kalmaz bu gidiş kötüye gidiştir.

Avrupa
’dan da arayanlar var beni. Türkiye’de olanlar orada da ses buluyor ve Avrupa’da yaşayan aileler AKP Hükümeti’ne güvenmediklerini, Türkiye’de okuyan çocuklarının yarınlarından endişe ettiklerini ve bu yüzden yaşadıkları ülkenin basın kuruluşlarına bu olayları yansıttıklarını bildiriyorlar. Hükümet kendince baskılar yapa dursun, ülkenin itibarını dışarıda beş paralık yaptığının farkında bile değil, yazıklar olsun.” (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com