Demokrasi ve Özgürlük Platformu'ndan "Evet" çağrısı

Demokrasi ve Özgürlük Platformu'ndan "Evet" çağrısı
Eskişehir'de, 58 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek kurduğu "Demokrasi ve Özgürlük Platformu", 12 Eylül'de yapılacak referandum için "evet" çağrısında bulundu.

Eskişehir'de, 58 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek kurduğu 'Demokrasi ve Özgürlük Platformu', 12 Eylül'de yapılacak referandum için 'evet' çağrısında bulundu.

Platform Sözcüsü Yrd. Doç. Dr. İlyas Çeliktaş, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle düzenlediği basın toplantısında, 12 Eylül'de oylanacak anayasa değişikliği paketindeki maddelerin bağış değil, milletin çağdaş ülkelerdeki insanlarla aynı haklara kavuşmasının vesilesi olduğunu söyledi. Eskişehir'in demokrasinin, sivilleşmenin, girişimciliğin ve demokrasi yolunda bedel ödemenin en önemli sembollerinden biri olduğunu belirten Çeliktaş, 1961 yılında idam edilen eski Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın Eskişehir Milletvekili ve Eskişehirli olmasının da tesadüf olmadığını ifade etti. İlyas Çeliktaş, Eskişehir'in uzlaşmanın, farklı fikirleri anlamanın, anlayışın ve araştırmanın sembolü olduğunu kaydederek, 'İşte bu özelliği, bugün burada buluşmamızın temel esprisini oluşturmaktadır. Demokrasi ve Özgürlük Platformu'nda yer alan onlarca sivil toplum kuruluşu, daha yaşanabilir bir Türkiye, daha güçlü bir demokrasi ve daha müreffeh yarınlar için buluştu. Bu platform, kendiliğinden gelişen ve hızla büyüyen bir inisiyatiftir. Platformumuzda, kadın dernekleri, çocukları koruma, engelli kardeşlerimizin, şehit aileleri ve gazi, iş adamları, ilçelerimizi temsil eden derneklerimiz, köy ve mahalle dernekleri, hemşehri ve meslek dernekleri ve daha farklı alanlarda onlarca sivil toplum kuruluşu bir araya gelerek, on binlerce Eskişehirliyi temsil etmektedir. Bu oluşumda siyasetin hiçbir türlüsü yoktur. Siyaset yoktur ve olmayacaktır. Çocuklarımızın geleceği, kadını, erkeği, yaşlısı ile toplumumuzun yarınları, siyasetin kısır tartışma ve çekişmelerine kurban edilemeyecek kadar kıymetlidir' dedi.
Siyasilerden tamamı darbe izlerinden arınmış yepyeni, demokratik ve özgürlükçü bir anayasa beklediklerini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Çeliktaş, 'Bugün karşımızda yeni bir anayasa değil, 25 maddesi yenilenen bir paket durmaktadır. Ancak bu paket, anayasanın tümden değişmesinin ve tam bir toplumsal uzlaşı metni olmasının en önemli aşamasıdır. Bu sebeple paketin toplumumuz tarafından iyice anlaşılarak, referandumda bu bilgi ışığında karar verilmesi gerektiği kanaatini taşımaktayız. 12 Eylül'de oylanacak olan anayasa değişikliği paketi, hem sosyal devlet ilkesini, fikrine temel yapmış olan sosyal demokrat kardeşlerimizi, hem 1980 darbesinde ve uzun yıllar hapishanelerde yatarak mağdur olan milliyetçi kardeşlerimizi, hem ezilen kadınlarımızı ve istismara uğrayan çocuklarımızı koruyup, kollamak gerektiğine inanan tüm siyasal düşüncelerin fikirlerini temsil etmektedir. Referandumda oylanacak paket, Anayasa Mahkemesi kararlarıyla özgürlükleri kısıtlanmış tüm muhafazakar kesimleri, Metris'lerde, Mamak'larda, Diyarbakır Cezaevi'nde işkenceden geçmiş tüm fikir adamlarının hissiyatlarını tatmin edecektir. Paketteki maddeler, bağış değil, milletin çağdaş dünya ülkelerindeki insanlarla aynı haklara kavuşmasının vesilesidir. 12 Eylül'e kadar platform olarak daha güçlü bir 'evet' için değişiklik paketinin içeriğiyle ilgili toplumu bilgilendirmeye çalışacağız' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com