'Demokrasinin neresindeyiz?' konferansı

'Demokrasinin neresindeyiz?' konferansı
Atatürk Düşünce Derneği'nin (ADD) konferansı için Afyonkarahisar'a gelen gazeteci-yazar Mustafa Mutlu, derneğe sahip çıkmayanları eleştirerek, "ADD'nin 5 sene önceki üye sayısı ile bugünkü üye sayısı nerede? Bugün etkinliğine geldiğiniz derneğin ne ka

Atatürk Düşünce Derneği'nin (ADD) konferansı için Afyonkarahisar'a gelen gazeteci-yazar Mustafa Mutlu, derneğe sahip çıkmayanları eleştirerek, 'ADD'nin 5 sene önceki üye sayısı ile bugünkü üye sayısı nerede? Bugün etkinliğine geldiğiniz derneğin ne kadar arkasındasınız?' dedi.

Gazeteci-yazar Mustafa Mutlu, ADD Afyonkarahisar Şubesi tarafından düzenlenen 'Demokrasinin Neresindeyiz?' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. ADD'nin kurucularından Ahmet Taner Kışlalı'nın demokrasi kriterlerinden yola çıkarak 'demokrasi sorgulaması' yapan Mutlu, ilk olarak siyasi partiler yasasını eleştirdi. Bir ülkede demokrasinin olup olmadığını sorgulamak için partilerin eşit olup olmadığına bakıldığını belirten Mutlu, Türkiye'de 54 siyasi partinin bulunduğunu, bu 54 siyasi partinin isimleri bir defada kimsenin sayamayacağını söyledi. Bu 54 partinin seçime girme hakkı elde eden partiler olduğunu anımsatan Mutlu, TBMM'de şu anda 4 siyasi partinin bulunduğunu, bunun yanında da 5-6 tanesinin TBMM dışında faaliyetleri ile sesini duyurmaya çalıştığını kaydetti.
Türkiye'de bir seçim barajı sisteminin olduğunu anlatan Mutlu, 'Türkiye'de, bütün siyasi partilere eşit koşul var mı, var. Bir de yüzde 10 barajı var. Bu barajı aşan partiler diğerlerine göre otomatik olarak ayrıcalıklı partiler haline geliyor. Partiler hazine yardımı alırlar. Ancak bu yardım barajı aşan partilere yapılır' dedi.
MECLİS'TE DEĞİŞMEYEN İKİ YASA VAR
Meclis'teki partilerin en iyi anlaştığı konunun siyasi partiler yasası olduğunu belirten Mutlu, 'Türkiye'deki sorunların anası olan iki yasa var. Bu iki yasayı ne iktidarın ne de ana muhalefetin aklına gelir. Siyasi partiler yasası, seçim yasası. Bakıyorsunuz 10 yılda anayasamız çeşitli şekillerde değişmiş. İki kez referanduma götürüldü, aklınıza gelen bütün medeni kanunlar, birçok kanun değişti. Değişmeyen hiçbir şey kalmadı. Bu iki kanun değişmedi. Bu kanunlar konuşulmuyor, tartışılmıyor. Hiç kimse bunların üzerinde durmuyor. Çünkü Meclis'e girme şansı bulan partiler, bunu yapmayarak mevcut sistemi devam ettiren, o küçük partilere karşı büyük bir kazanım elde ediyor. Bu iki yasayı değiştirmeden, bir anayasa değil, 100 anayasa yapsanız bu ülkeye demokrasi ve özgürlükleri getiremezsiniz' diye konuştu.
85 BİN DERNEK, 7.5 MİLYON ÜYE
Ahmet Taner Kışlalı'nın, 'olmazsa olmaz' kriterlerinden bir tanesinin de sivil toplum örgütleri olduğunu dile getiren Mutlu, kamuoyu oluşturulması gibi konularda sivil toplum örgütlerinin inanılmaz öneme sahip olduğunu belirtti. Türkiye'de çok fazla sivil toplum örgütünün bulunduğunu söyleyen Mutlu, Türkiye'de 85 bin derneğin bulunduğunu kaydetti. Türkiye'de 7.5 milyon kişinin bu 85 bin derneğe üye olduğunu aktaran Mutlu, şu ifadelere yer verdi:
'Nüfusumuzun yüzde 40'ının dernek üyesi olamayacak yaşta olduğunu düşünürseniz, yaklaşık 40 milyon kişinin 7.5 milyonu üye. İnanılmaz bir rakam. Bu kadar, dünyanın başka neresinde var. Nerede bu kadar örgütlü bir toplum var. Ben bu örgütlü toplumumuzla gurur duyuyorum. Ama 'Bu dernekler hangi alanlarda faaliyet gösteriyor' diye baktığımızda 15 bini cami yaptırma ve yaşatma derneği ve kuran kursu derneği. 15 bini yardımlaşma derneği, 15 bini spor kulüpleri, 11 bini mesleki dayanışma derneği, 11 bini hemşehri derneği. Türkiye'de dernek dağılımları bu şekilde.'
ADD'YE SAHİP ÇIKMAYANLARA ELEŞTİRİ
'Demokrasinin öngördüğü anlamda kamuoyu oluşturacak sorulara çözüm bulacak şekilde faaliyet gösteren kaç dernek vardır?' diye soran Mutlu, böyle bir kategorinin bulunmadığını ancak bu kategoride sayılabilecek derneklerin olduğunu ifade etti. 100-150 tane de olsa bu derneklerden var olduğunu ileten Mutlu, ama bu derneğin yöneticilerinin Silivri'de bulunduğunu söyledi. Afyonkarahisar'daki ADD'ye sahip çıkılmadığından şikayet eden Mutlu, 'ADD'nin 5 sene önceki üye sayısı ile bugünkü üye sayısı nerede? Bugün etkinliğine geldiğiniz derneğin ne kadar arkasındasınız? Bu derneğin kurucusunun kriterleri ile size demokrasi sorgulaması yapıyorum. Korkuyor musunuz? Doğrudan sizi eleştiriyorum. Kahramanlar yaratmayın. Neden 4 yıl önce 400 kişi iken bugün aktif 50 kişisiniz. Neredesiniz?' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com